Kurzemes Vārds

03:47 Ceturtdiena, 23. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Mana dienasgrāmata

Dienu steiga, kas sviedrē un bagātina
LIA ĢIBIETE,
māksliniece, mākslas galerijas "Māja" vadītāja

Sestdiena, 23. aprīlis

Domas rosās ap vakar saņemto jauko vēsti - valsts apbalvojums piešķirts dūšīgākajai atštaukai Inārai Kalnarājai. Patiess prieks par viņu un viņas šerpo sievu balsīm. Krietno ļaužu sumināšana visvairāk vajadzīga mums - pārējiem, tā raisa līdziprieku par apkārt notiekošo, audzē un vairo katrā prasmi lepoties par savējiem. Tas ir svētīgākais no visiem priekiem - prieks par citu cilvēku. Mans līdziprieks šoreiz būs dubults - pielikšu arī savu roku un padomu Ināras sapošanai lielajai balvošanai. Valsts prezidentes priekšā taču jāstājas īsti kurzemnieciski - mūspuses tautastērpā. Pirksti prasīties prasās pārcilāt Pērkones tērpa krāšņos krājumus.

Svētdiena, 24. aprīlis

Ir mana darba svētdiena. Līdz pēdējai minūtei nāk izstādes apmeklētāji - Aleksandra Naumova gleznas nav atstājušas vienaldzīgus ne liepājniekus, ne tālāku ceļu veicējus. Mākslas galerijas ideja sevi ir pilnā mērā attaisnojusi - saistošas izstādes, kurām arvien grūtāk bija izsekot Rīgas izstāžu zālēs, tagad pietuvinātas liepājniekiem - tepat, izstieptas rokas attālumā, vecajā ostmalā.

Izbaudu veselu buķeti labestības - gan vērojot skatītāju acu tikšanos ar mākslas darbiem, gan iesaistoties sarunās par talantīgo gleznotāju, gan rādot izstādes atklāšanas fotomirkļus datora ekrānā.

Pirmdiena, 25. aprīlis

Agra rīta stunda. Esmu jau mākslas galerijā un izgaršoju klusumu senajā ēkā. Drīz sāksies rosība pārējos vecā spīķera stāvos, pārdomāti un precīzi darbosies katrs lielā tirdzniecības uzņēmuma loceklis. Ikviens attaisnos savas darbavietas vārdu. Te patiešām katrs ir savā MĀJĀ, apzinās savu atbildību un ik brīdi ir gatavs jebkurai situācijai. Neskaitāmas reizes esmu sajutusi palīdzīgās rokas un augsti vērtēju vienoto komandu.

Ar acīm atsveicinos no lieliskās Itālijas - mākslinieka Alekseja Naumova gleznas šodien, rūpīgi sasaiņotas, posīsies mājupceļam pie sava radītāja. Vecais graudu spīķeris un es esam godam izturējuši lielo pārbaudījumu - pēdējās šaubas par gleznu izstāžu netraucētu dzīvotspēju vēsturiskajās telpās ir izkliedētas.

Otrdiena, 26. aprīlis

Šīs dienas labākās stundas aizritējušas Rucavā. Darba steigai atkarotā pēcpusdiena tiek atdota īpašam notikumam - braucienam pie brīnišķīga dārznieka, gaiša cilvēka, pētnieka ar lielu pieredzi - rucavnieka Elmāra Bērziņa. Pirms pusotra gada tās puses ļaudis man atklājās pēkšņi un pārsteidzoši, kad Rucavas skolas karoga darināšanas laiks atnesa vienu atklājumu pēc cita. Kā daudzkārt manā dzīvē jau gadījies, sastaptie cilvēki, sarunas par man nozīmīgām lietām un pirmā tikšanās ar Rucavas dārznieku devusi tik daudz neaizmirstamu izjūtu, ka piedzīvotais un uzzinātais vairs nav bijis malā noliekams.

Šodien ceļš turp un atpakaļ, ļaujoties sarunu priekam ar domubiedru - kokaudzētavas "Īves" dvēseli un prātu - Daini Ozoliņu ir īstā atslodze pavasara darbu pieblīvētajā laikā. Rucavas dārznieka sētā pilnā mērā izbaudu abu dzīvesgudro vīru valodas par cilvēkiem, kokiem, dabas brīnumiem un niķiem, par pašu darbiem un savu dzīvi.

Rītdienas notikumi jau uzstājīgi drūzmējas, lai lielā tempā brāztos cauri visai nākamajai dienai. Tur būs viss - gan vieglais un labais, gan arī ne tik raiti risināmais. Būs arī netīkama sajūta par nespēju apsveikt cienījamo tekstilmākslinieci Ernu Ošeli viņas tik lielajā jubilejā. Rīt viņas pilsētā vienkārši nebūs. Vai neērtības sajūta rīt nomāks arī šīs situācijas radītājus?

Trešdiena, 27. aprīlis

Jau vēla vakara stunda. Braucu mājās, ar grūtībām cenšoties koncentrēt uzmanību ierastajam ceļam līdz Kapsēdes muižai. Aiz manis paliek darba diena iespaidīgā garumā. Pati noslogotākā diena pirms kārtējās izstādes atklāšanas. Iecerētais izstādes modelis ir realizēts, rīt savas durvis vērs Liepājas Bērnu mākslas skolas 30. jubilejas izstāde. Sadarbība un saprašanās ar skolas māksliniekiem pedagogiem ļāvusi noturēt izstādes koncepciju. Iespaidīgais jubilāres gadu skaits un nenoliedzami veiksmīgais rezultāts - bērnu radošie darbi uzrunās arī par sāpīgāko - joprojām neatrisināto pajumtes jautājumu. Uzrunās ar cerību, ka beidzot tiks sadzirdēti.

Garā diena prasās pēc pieturas zīmes. Tuvojoties mājām, joprojām mācos atbīdīt "darba domas" vismaz pieklājīgā attālumā no dienas atlikuma. Šķiet, šīs mācības man īsti nesekmējas. Ceļa liekumā iznirst mājas, to siltums jūtams jau iztālēm. Dūmu šallīte viegli virmo virs skursteņa, pāri pļavām izplūdusi novakare. Pa slīpumu tā uzkāpusi līdz pat dārzam, ienākusi sētā un klusēdama gaida krēslas stundu. Mani gaida. Lielais akumulators - mana saprotošā ģimene - jau ieslēgusi visvērtīgāko no pasaules enerģijām, un es zinu pavisam droši, ka ap mani, aiz manis, man blakus ir tās spēka plecs, kas nodrošina visam.

Ceturtdiena, 28. aprīlis

Mazo mākslinieku izstādes burzma izrādās pārsteidzoši liela. Viss notiek lielā biezumā, bērnu čalās un rosībā. Krietnā attālumā palicis laiks, kad manās pašas mājās čaloja bērnu skolas mazie talanti. Marta un Elīna izaugušas, mākslas ceļi, veiksmīgi iestaigāti, aizveduši abas tālu un augsti... Zinu, ka man ir apskaužami veicies - esmu bijusi dzīves lutināta, jo vienmēr esmu strādājusi tikai mīlētu darbu. Man tas ir dots joprojām. Atliek vienīgi novēlēt šodienas izstādes viesiem - kultūras dzīves koordinētājiem - pasmelties drosmi sakārtot Bērnu mākslas skolas ikdienas problēmas, lai svētku gaišums bērnu acīs starotu biežāk.

Piektdiena, 29. aprīlis

Dīvaina ideja - dubulta izstāde. Šodien galerijā paralēli vienai ekspozīcijai tiek atklāta otra. Mākslas dienu burzmā izstāžu blīvums pilsētā visai liels, tematu izvēle bagātīga. Šoreiz rādām ierāmētus fotomirkļus par netradicionālām skulptūrām.

Atkal viena darba nedēļa tek uz savu galu. Padarītie un nedarītie darbi domās drūzmējas un grūstās. Daži tā arī paliks - ne īsti pieveikti, ne īsti malā nobīdīti. Šās nedēļas steiga vienkārši tos pārstartēs nākamajai, ne mazāk steidzīgai nedēļai.

Patiesībā šā nedēļa, kas izdzīvota cauri tik daudzām un atšķirīgām situācijām, sviedrējusi steigā un pārbaudījusi izturībā, nav aizmirsusi bagātināt manu laiku ar pieredzi, labām emocijām un, pats galvenais, ļāvusi tikties ar lieliskiem cilvēkiem.