Kurzemes Vārds

04:48 Ceturtdiena, 23. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Cilvēks nedēļas centrā

Paldies skolotājam un konkurentiem
Pauls Kaufmanis

Aizvadītās nedēļas nogalē Liepājas Latviešu biedrības namā sporta deju sacensības "Jūras valsis" pulcēja sportistus no 35 Latvijas un Lietuvas klubiem. Patīkamākais ir tas, ka uz Liepāju bija atbraukuši dejotāji arī no Latvijas tālākā gala, kas liecina par to, ka dejotājiem ir radusies interese par mūspusē rīkotajām sacensībām. Vēl pirms nepilniem diviem mēnešiem Liepāja pulcēja Latvijas labākos sportistus 10 deju čempionātā, ko organizēja klubs "Aura", bet tagad jau atkal lieli sporta deju svētki – "Vīnes valsis", par ko parūpējās klubs "Extra", tādēļ "Kurzemes Vārds" par cilvēku šās nedēļas centrā izvirzīja "Extras" vadītāju Airu Ludani.

Sporta deju klubs "Extra" nule kā nosvinējis savu piekto dzimšanas dienu. Aira uzsver, ka organizēšanā viņa cenšas neriskēt, tā vietā pakāpeniski uzkrājot pieredzi, kas ar katru reizi ļauj celt sacensību kvalitāti. Pērn klubs pirmo reizi bija gatavs uzņemties arī Latvijas kausa izcīņas posmu organizēšanu. Kvalitātes latiņu ar katru reizi pacelt augstāk ļauj kļūdu izanalizēšana un secinājumu izdarīšana par to, kas jādara, lai apmierinātāki būtu gan sportisti, gan atbalstītāji, kā arī, lai pasākums būtu krāšņāks. "Droši varu pateikt, ka pirms trim gadiem es to nebūtu izdarījusi," pieredzes nozīmi uzsver kluba vadītāja.

Par to, ka viss norit arvien veiksmīgāk Aira, pirmkārt, saka lielu paldies savam skolotājam Ainaram Eisakam, pateicoties kuram ir izieta zināma dzīves skola, otrkārt, – paldies konkurentiem, kuru kļūdas var analizēt, no tām mācīties un izdomāt, kas jādara, lai viņus pārsistu. Liepājā ir divi klubi, kas regulāri organizē sacensības – "Extra" un "Aura". Par konkurentu rīkoto 10 deju čempionātu Aira saka, ka tas bijis kā paraugs: "Paceļu cepuri viņu priekšā, un, pateicoties viņiem, mēs spējām noorganizēt arī savas sacensības šādā līmenī."

Arī Latvijas Sporta deju federācijas prezidents Vito Feldmanis atzina, ka pēdējās Liepājā organizētās sacensības parādījušas, ka progress ir acīm redzams. Viņš uzsvēra, ka liepājnieki labi rūpējas par viesu uzņemšanu, par sponsoru piesaistīšanu un balvu sagādāšanu, kā arī par labu tiesnešu pieaicināšanu, tāpēc arī arvien vairāk dejotāju no citām Latvijas pilsētām labprāt brauc uz Liepāju.

Trenē jau kopš 14 gadu vecuma

Nenoliedzami veiksmīga pasākuma organizēšana ir daudzējādā ziņā atkarīga no sponsoru ieinteresētības. Kluba "Extra" vadītāja uzsver, ka Liepājā ir trīs stabili klubi, arī "Lesto". Šo klubu vārdus mūsu pilsētā jau zina, līdz ar to ir vieglāk vērsties pie uzņēmējiem. Lai radītu interesi turpmākai sadarbībai, vairāki uzņēmēji tika pieaicināti, lai viņi redzētu, kādā līmenī sacensības notiek un ko nozīmē tās atbalstīt. Tāpat pasākumu organizētāja atzīst, ka svarīgs ir ikviens sponsors, kaut vai viņš parūpējies tikai par dažu balvu sagādāšanu.

Deju sarīkojumu organizēšanā Aira bijusi iesaistīta jau kopš 14 gadu vecuma, kad veica dažādus melnos darbus. "Es ļoti lepojos ar to, ka esmu Ainara Eisaka audzēkne. Ja nebūtu redzējusi, kā viņš rīko sacensības, arī starptautiska mēroga, es par daudzām lietām nemaz neaizdomātos." Tieši tobrīd Liepājā arī bijušas augstākā līmeņa sacensības, kas noplakušas pēc Eisaka pārcelšanās uz Rīgu. Un tikai tagad līdz ar 10 deju čempionātu jau atkal varam lepoties ar augsta līmeņa sacensībām.

Savulaik Aira pati nopietni pievērsās dejošanai un, lai arī nebija augstākās klases dejotāja vai Latvijas čempione, kopā ar partneri ir izbraukājusi visu Krieviju. 14, 15 gadu vecumā šis pāris izjuka, un līdzvērtīgu partneri Aira tā arī neatrada, tomēr līdz 20 gadu vecumam vēl turpināja dejot, tiesa, vairāk gan sava prieka pēc. Pēdējos divus gadus viņa dejoja kopā ar starptautiskas klases dejotāju no Ļeņingradas, kurš Liepājā dienēja. No viņa liepājniece daudz mācījusies.

Nepārtrauktu sevis izglītošanu kluba vadītāja uzskata par ļoti svarīgu priekšnosacījumu, lai gūtu panākumus. "Kad sāku strādāt ar mazajiem bērniem, brīžam pat apbrīnoju vecākus, kas laiž savus bērnus mācīties pie 14 gadu vecas meitenes." Jau pēc diviem gadiem Aira mācīja arī pieaugušos. Viņa uzsver, ka ir jāķer katra informācija, jābrauc uz semināriem un jāseko līdzi visiem jaunumiem. Liels ieguvums ir tas, ka ir augstas klases dejotāji, kas ar mūsu pāriem dalās pieredzē, ko guvuši pie Eiropas treneriem.

Kaut vienu Eiropas līmeņa pāri…

Klubā "Extra" šobrīd dejo apmēram 30 līdz 40 pāru, un kluba vadītāja un trenere uzskata, ka visi pāri, kas piedalās sacensībās, ir ļoti talantīgi. To atzinuši arī cilvēki no malas. Lai gūtu panākumus, ir jāstrādā ar maksimālu atdevi, tomēr ar to vien nepietiek – viena no problēmām šobrīd ir finanšu trūkums. "Mums ir vairāki pāri, kas ir gatavi piedalīties Latvijas mēroga sacensībās, taču bieži vien bērni paliek mājās tikai tāpēc, ka vecāki nevar samaksāt par braucienu, nemaz nerunājot par privātstundām," situāciju raksturo trenere, piebilstot, ka vislielākais progress redzams tieši tiem pāriem, kas trenējas individuāli.

Uz jautājumu, vai ir iespējams kādam no liepājniekiem piedalīties plašāka mēroga sacensībās, Aira atbild, ka šobrīd Liepājā neredz nevienu pāri, kas varētu konkurēt Eiropā. "Nepietiek, ka bērni ir vienkārši spējīgi, klāt jābūt arī fanātiskam darbam un lieliem līdzekļiem, lai varētu aizbraukt uz Eiropas mačiem, konsultēties ar augstas klases Eiropas treneriem." Tiesa, pazīstot sava kluba bērnus, viņu vecākus un viņu attieksmi, trenere uzskata, ka pēc pieciem, desmit gadiem varētu izveidoties pāri, kam būtu iespēja tikt mazliet tālāk. Ļoti daudz atkarīgs no tā, kāds ir vecāku atbalsts un kādas iespējas ir piesaistīt sponsorus.

Savukārt uz Latvijas fona mūsu dejotāji izskatoties ļoti labi, jo katrā no trim Liepājas klubiem ir tādi pāri, kas ar rīdziniekiem var konkurēt un izcīnīt godalgotas vietas. Tiesa, Liepājā dejotāji lielākoties ir bērnu un junioru, mazāk jauniešu, un pavisam maz pieaugušo grupās. Bieži vien tas saistīts ar to, ka dejotāji pēc skolas pabeigšanas dodas mācīties uz Rīgu, līdz ar to turpina dejot tur. Ir vairāki bijušie liepājnieki, kas sasnieguši ļoti labus panākumus.

"Būtu ļoti priecīga, ja savas dzīves laikā es varētu izaudzināt kaut vienu pāri, kas varētu startēt Eiropas līmenī," vienu no saviem sapņiem atklāj Aira.