Kurzemes Vārds

19:23 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Kaktuss

Jauniešiem trūkst motivācijas dalībai konkursos

Katrā mācību iestādē pie ziņojumu dēļa vai kabinetu sienas ir piestiprināti nolikumi, kas jauniešus aicina piedalīties konkursos vai projektos, kuros iesaistoties ir iespēja apliecināt savas spējas, gūt pieredzi un saņemt balvas. Diemžēl vairums skolēnu pret aicinājumiem savu prasmju apliecināšanai ir vienaldzīgi. "Kaktuss" centās noskaidrot, kāpēc tas tā.

Labāk daudzas mazas nekā viena liela balva

Daudzi jaunieši atzina, ka nepiedalās konkursos, jo uzskata, ka nav vērts, jo noteikti atradīsies kāds gudrāks un labāks. Bet pēc konkursa paliks vienīgi rūgtums sirdī un vēl lielāka neticība savām spējām. Piedalīšanās zināšanu cīņās prasa arī daudz laika, un jaunieši labāk izvēlas paslinkot, nekā aizrautīgi gūt zināšanas.

Par laimi ir jaunieši, kas uz aktīvu darbību nav mudināmi un paši meklē iespējas piedalīties gan konkursos, gan projektos. Kā atklāja 17 gadu vecais Māris Melnozols, viņu vairāk interesējot intelektuālie konkursi: "Mani piesaista erudīcijas konkursi, kuros lietā jāliek prāta spējas. Īpaši patīk, ja tie saistīti ar ģeogrāfiju, jo tā man šķiet aizraujoša jau no pirmajām klasēm. Domāju, ka jaunieši nepiedalās konkursos tāpēc, ka netic saviem spēkiem, daudziem ir mazvērtības kompleksi, kaut gan bieži vien paši gudrākie cilvēki nenovērtē savas spējas." Vidusskolniece Linda Lāce uzskata, ka konkursiem biežāk vajadzētu būt par tēmām, kas saista lielu jaunatnes daļu. Tāpat vairāki vidusskolēni sacīja, ka viņiem būtu jautrāk, ja varētu darboties komandā.

Daudzi aptaujātie aktīvie skolēni sacīja, ka balvas ir viens no galvenajiem stimuliem piedalīties. 17 gadu vecā Baiba Damberga priecājās, ka dažos konkursos balvas ir ļoti vērtīgas, piemēram, viņai bija izdevība aizbraukt uz Slovākiju, kur piedzīvojusi skaistus un neaizmirstamus brīžus. Lielākā daļa skolēnu uzskata, ka labāk ir vairākas mazas balvas nekā ļoti liela, piemēram, dators, kas tiek tikai vienam cilvēkam, bet pārējie konkursanti paliek bešā.

Protams, jauni cilvēki netiecas tikai pēc materiālajām vērtībām, bet viņi norāda, ka konkursos var iegūt arī jaunus paziņas, kas vēlāk var kļūt par labiem draugiem. "Manuprāt, būtu ļoti jauki, ja konkursos varētu, piemēram, iepazīties ar meiteni no Ventspils. Viesojoties šajā pilsētā, nebūtu jāraizējas par naktsmītni, jo tad es varētu vērsties pie jauniegūtās paziņas. Katrā ziņa ir ļoti patīkami, ja vasarā var satikt sen neredzētus cilvēkus, ar kuriem kopā piedzīvoti interesanti brīži. Vēl labāk, ja par draugiem kļūst ne tikai latvieši, bet arī citu zemju pārstāvji," uzskata Baiba Stoma.

Vecākiem jārāda priekšzīme savām atvasēm

Draudzīgā aicinājuma Liepājas 5.vidusskolas vēstures un politikas mācības skolotāja Ilze Sproģe sacīja, ka mūsdienās, kad ir daudzas jaunas tehnoloģijas, arī dators un internets, jaunieši sāk aizvien mazāk lasīt. Līdz ar to sarūk vispārējās zināšanas dažādās jomās, un to var pamanīt arī konkursos. "Zināšanu trūkuma dēļ jaunieši bieži vien nevēlas piedalīties konkursos. Arī daudzi gudri skolēni tajos neiesaistās, jo trūkst motivācijas to darīt. Uzskatu, ka ģimenei un skolotājiem būtu skolēni vairāk jāmudina parādīt savas zināšanas ne tikai stundās. Ja vecāki ir aktīvi un intelektuāli, tad viņi arī rāda priekšzīmi savām atvasēm. Arī skolotājiem ir jāmeklē iespējas un veidi, kā vislabāk ieinteresēt audzēkņus," uzskata pedagoģe.