Kurzemes Vārds

02:44 Piektdiena, 21. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Internets no satelīta – risinājums, kad vairs nav risinājumu

Kāds lasītājs "Brīvbrīdim" jautāja, ko darīt, ja visi iespējamie ceļi līdz interneta pieslēgumam ir slēgti. Vīrietis dzīvo rajonā, kur nav bagātīgs interneta pieslēgumu piedāvājums, bet pēdējais salmiņš - uzņēmums "Lattelekom" - paziņojis, ka piekļuvi globālajam tīmeklim no lauku mājām neizdosies īstenot, jo tur ievilkta telefona līnija ar kolektoru. Taču pat tad, kad šķietami visas iespējas ir izmēģinātas un klaudzināts pie visām durvīm, lūgums pēc palīdzības atsaucīgas ausis dažkārt rod, un arī šajā gadījumā vēl nav iemesla nokārt galvu. Jau vairākus gadus Latvijā tiek piedāvāta arī piekļuve internetam, izmantojot satelīta uztvērējus, kurus biežāk gan lieto kabeļtelevīzijas skatīšanai.

Latvijas Interneta asociācijā teica, ka Latvijā tikai nedaudz firmu nodarbojas ar šāda pakalpojuma sniegšanu un tas neesot sevišķi populārs. Taču īpašos gadījumos tiešām varot uzstādīt pie mājas satelīta uztvērēju, lai piekļūtu arī globālajam tīmeklim. Un viena no firmām, kas piedāvā iespēju šādi lietot internetu, ir uzņēmums "Unisat". Kā skaidroja šā uzņēmuma IT dienesta vadītājs Sergejs Juzjkovs, pakalpojums tiešām pieejams jebkurā vietā Latvijā neatkarīgi no tā, kā tur līdz šim ir bijis ar piekļuvi globālajam tīmeklim. "Interneta piekļuvi caur satelītkanāliem ļoti bieži izmanto tādās vietās, kur nav iespējami alternatīvie varianti - kādos gateros dziļi mežā, apsardzes posteņos pie vientuļām noliktavām, arī jūrā uz naftas platformām vai kur citur, līdz kurienei vienkārši nav iespējams ierīkot kabeli. Mums galvenais, lai būtu rozete ar 220 voltiem, un pārējo pratīsim izdarīt," sacīja uzņēmuma pārstāvis. Diemžēl Latvijā šis pakalpojums neesot sevišķi pieprasīts, jo lielākoties daudzus atbaida samērā augstās izmaksas - ierīkošana var maksāt no nepilniem simt latiem līdz pusotram tūkstotim, bet ikmēneša abonēšanas maksa svārstās no pārdesmit eiro līdz vairākiem simtiem.

Uzņēmums "Unisat" saviem klientiem piedāvā divu veidu piekļuves iespējas internetam - simetrisko pieslēgumu un asimetrisko pieslēgumu. Simetriskais, saukts arī par divpusējo pieslēgumu, nodrošina klientam neierobežotu rīcības brīvību - tas ļauj gan meklēt vajadzīgo informāciju, gan lejuplādēt attēlus un videofailus, kā arī nosūtīt vēstules. Interneta ātrums tiek piedāvāts trijās paketēs: no 512 kilobitiem sekundē līdz pat 2 megabaitiem. Tiesa, par šādu komfortu arī attiecīgi jāmaksā, jo visa nepieciešamā specifiskā tehnika un uzstādīšana klientam varētu izmaksāt aptuveni 2500 eiro. Tā ir vienreizējā maksa par smalko aparatūru, kas nepieciešama, lai varētu izmantot satelīta kanālus. Arī mēnesī šāds internets izmaksā visai dārgi, jo abonēšanas maksa atkarībā no izvēlētā interneta ātruma svārstās robežās no 150 līdz 600 eiro mēnesī. Sergejs Juzjkovs atzīst, ka šāds pieslēgums nav pa kabatai vienkāršam lietotājam, tāpēc orientēts uz korporatīvo klientu - uzņēmumiem ar nelielu darbinieku skaitu, kas atrodas attālāk no pilsētām un nespēj citādi pieslēgties globālajam tīmeklim.

Privātpersonām savukārt piemērotāks ir tā saucamais asimetriskais interneta pieslēgums, izmantojot satelītšķīvi. Šajā gadījumā klients var rosīties pa internetu, apskatīt vajadzīgās lapas, saņemt visu ienākošo informāciju, taču šādā konfigurācijā satelītšķīvis nespēj nodrošināt izejošo datu plūsmu. Līdz ar to, ja gribēsit rakstīt elektroniskā pasta vēstuli un pielikumā tai pielikt visvienkāršāko dokumentu vai ko citu, tad to jums gluži vienkārši neizdosies izdarīt, jo asimetriskajā pieslēgumā interneta plūsma tiek nodrošināta tikai vienā virzienā. Kā novērst šo neērtību? Sergejs Juzjkovs norādīja, ka šobrīd ir ļoti daudz dažādu iespēju nodrošināt interneta sakarus arī citādā veidā, piemēram, ar mobilo telefonu un izmantojot GPRS pakalpojumus. Viņš skaidroja, ka datoru iespējams konfigurēt tā, ka ienākošo datu plūsma tiek nodrošināta caur satelītšķīvi un tā var sasniegt pat ātrumu viens megabaits sekundē. Taču izejošā datu plūsma automātiski iziet caur GPRS un mobilo telefonu, līdz ar to atkal internetā var strādāt bez īpašiem sarežģījumiem. Vienīgais nosacījums: kā jau noprotams, pilnvērtīgus sakarus izdosies nodrošināt tikai tādā vietā, kur ir mobilo tīklu pārklājums un darbojas GPRS. Ņemot vērā, ka šāds piedāvājums ir orientēts uz privātpersonām, izmaksas arī ir samērā pieņemamas - sākotnējā ierīkošana izmaksās nepilnus 100 latus, bet pēc tam ik mēnesi vajadzēs šķirties aptuveni no 20 eiro. Tam vēl jāpieskaita izmaksas mobilo sakaru operatoram, kas parasti nepārsniedz pāris latu. Turklāt papildus par šo pašu summu klients vēl iegūst iespēju savā datorā vērot satelīta televīzijas pārraides, kuras var arī ierakstīt un saglabāt cietajā diskā.

Sagatavoja Andrejs Rjabcevs