Kurzemes Vārds

16:05 Pirmdiena, 30. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pieaudzis uzņēmumu skaits Liepājā

Sarmīte Pelcmane

2005.gada pirmajā ceturksnī Liepājā reģistrēti 100 jauni uzņēmumi, kas ir divas reizes jeb par 49 uzņēmumiem vairāk nekā 2004.gada 1.ceturksnī, sasniedzot 37,3 procentus no 2004.gada laikā reģistrēto uzņēmumu skaita. Kopš 2000.gada reģistrēto uzņēmumu skaits mūsu pilsētā palielinājies par 1072 jeb 23 procentiem, "Kurzemes Vārdu" informēja domes sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone.

Kā liecina domes Attīstības pārvaldes Ekonomiskās analīzes nodaļas sagatavotie dati, līdz 2005.gada 1.ceturkšņa beigām Liepājā pavisam bija reģistrēts 5731 uzņēmums – 3 procenti no Latvijā reģistrēto uzņēmumu kopskaita.

No visiem Liepājā reģistrētajiem uzņēmumiem gandrīz ceturtā daļa ir ekonomiski aktīvi. 2005.gada 1.ceturkšņa beigās, salīdzinot ar 2000.gada beigām, ekonomiski aktīvo uzņēmumu skaits palielinājies par 79 jeb 5,5 procentiem, ekonomiski neaktīvo uzņēmumu – par 263 jeb 11,4 procentiem.

Kā uzskata domes Attīstības pārvaldes ekonomiskās analīzes nodaļas eksperte Janīna Andersone, gan uzņēmumu reģistrācijas, gan likvidācijas aktivitātēm iespējami vairāki iemesli: lai apgūtu pēc iestāšanās Eiropas Savienībā pieejamos struktūrfondus, nereti tiek veidotas jaunas struktūras, kredītresursu un investīciju arvien lielāka pieejamība.

Tā kā valsts joprojām finansē uzņēmumu likvidācijas procesu, nevis piedzen līdzekļus no pašiem uzņēmumiem, daudzi uzņēmēji to izmanto un pamet neveiksmīgus uzņēmumus, cerot, ka tos likvidēs par valsts līdzekļiem, un dibina jaunus, norādīja J.Andersone.

Kopš 2000.gada un līdz 2003.gada beigām Liepājā iezīmējās un līderpozīcijas saglabāja trīs nozares, kurās reģistrēts vislielākais ekonomiski aktīvo uzņēmumu skaits: vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, automobiļu, sadzīves priekšmetu tirdzniecība un remonts.

Pēdējo gadu laikā Liepājā strauji pieaudzis ekonomiski aktīvo uzņēmumu skaits, kas darbojas nekustamo īpašumu jomā – par 69,9 procentiem. Transporta, glabāšanas un sakaru nozarē uzņēmumu skaits pieaudzis par 30,4 procentiem, rūpniecībā – par 23,9 procentiem, būvniecībā – par 22,6 procentiem.

Savukārt vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības, automobiļu un sadzīves priekšmetu remonta nozarē ekonomiski aktīvo uzņēmumu skaits samazinājies par 12,2 procentiem, bet viesnīcu un restorānu nozarē – par 3,6 procentiem.