Kurzemes Vārds

21:25 Sestdiena, 6. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunas iespējas sadarbībai ar Franciju

Sarmīte Pelcmane

No Eiropas pilsētu mēru saieta "Eiropas tuvināšanās", kas Parīzē tika rīkots par godu Eiropas dienai, Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks atgriezies ar iecerēm, kā paplašināt mūsu uzņēmēju sadarbību ar francūžiem. Tagad vispirms no pašiem Liepājas uzņēmējiem atkarīgs, vai iespējas tiks izmantotas.
Vizīti valsts premjerministra rezidencē organizēja Francijas Ārlietu ministrija, pārstāvjus no Latvijas uzaicināja Francijas vēstniecība Latvijā, kas arī izvēlējās mūsu valsts pilsētas, ar kurām Francijas pārstāvji varētu sadarboties. No Latvijas piedalījās astoņu pilsētu vadītāji, arī Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks.
Kopumā saietā piedalījās 500 pašvaldību vadītāji no Francijas un vēl aptuveni 500 dažādu Eiropas Savienības pilsētu vadītāji. Svinīgā pieņemšana norisinājās Francijas premjerministra rezidencē Montiņonas pilī.
Kā pēc vizītes Francijā stāsta U.Sesks, viņš to galvenokārt izmantojis kontaktu meklējumiem, lai rastu iespējas mūsu pilsētas uzņēmējiem sadarboties ar francūžiem.
"Tieši šobrīd paveras daudz plašākas iespējas Latvijai, arī Liepājai, sadarboties ar Franciju, un otrādi. Kad tikās mūsu abu valstu prezidenti - Žaks Širaks un Vaira Vīķe-Freiberga, viņi vienojās, ka 2005.gadā notiks vairākas Latvijas prezentācijas dažādās Francijas pilsētās. Tādējādi šogad šajā valstī paredzēta virkne Latvijas pasākumu gan kultūras, gan ekonomikas jomā, bet kulminācija plānota no 7. līdz 9. novembrim mūsu prezidentes vizītes laikā Francijā," norāda U.Sesks.
Ņemot vērā šā gada īpašo statusu, Liepājas domes priekšsēdētājs Francijā meklējis iespējas, kā mūsu uzņēmējiem sadarboties ar Francijas kolēģiem. U.Sesks novērojis, ka tieši šobrīd tur palielinājusies interese par mūsu valsti. Arvien biežāk Latvijas vēstniecībā Francijā francūži vēršoties, lai uzzinātu par kultūras, tūrisma, ekonomikas sadarbības iespējām. Ne mazums biznesmeņu paužot vēlmi izvietot ražotnes Latvijā.
"Tādai lielvalstij kā Francija līdz šim nebija īsta priekšstata par Latviju līdz brīdim, kamēr mēs iestājāmies Eiropas Savienībā," uzskata U.Sesks. "Tagad Francija arvien aktīvāk interesējas par mums un meklē informāciju. Mēs kā Latvijas pilsētu vadītāji tikām lūgti piegādāt informāciju vēstniecībām, lai ieinteresētajām Francijas tūrisma aģentūrām palīdzētu atrast vajadzīgās ziņas."
Šobrīd vēstniecībā darbojas Latvijas Attīstības aģentūras ekonomikas atašejs, kas vairāk nekā 10 gadu strādājis lielos Francijas uzņēmumos un labi pārzina turienes biznesmeņu intereses. Tieši ar viņa palīdzību tiek cerēts paplašināt Francijas un Latvijas sadarbību.
Pēc Liepājas domes priekšsēdētāja domām: "Ļoti svarīgi ir veicināt Latvijas eksportspēju. Liepāja ir rūpniecības un ostas pilsēta, te paveras jaunas iespējas gan izpildīt Francijas uzņēmumu pasūtījumus un ražot komplektējošās detaļas, gan sadarboties ar Francijas uzņēmumiem, veidojot arī Latvijā kopējas ražotnes. Tādējādi Liepāja ir ieinteresēta veidot sakarus ar Franciju, lai pilsētai stiprinātu eksportspēju, ražošanu un veidotu jaunas darba vietas."
Patlaban Francijas uzņēmumi visbiežāk interesējas par kokapstrādi, metālapstrādi un kosmētikas uzņēmumiem mūsu valstī. Latvijā jau izvietoti daži Francijas uzņēmumi, bet kopumā Francija ir tikai 43.vietā kā Latvijas ekonomiskais partneris, darba lauks sadarbības plašināšanai vēl ir liels.
Pagājušajā gadā pašvaldība finansēja Liepājas tekstiluzņēmumu dalību izstādē Francijā, Lionā, arī uzņēmums "Lauma" tikko ir noslēdzis jaunus lielus līgumus ar Francijas uzņēmumiem, tāpat veiksmīgi ar francūžiem sadarbojas firma "V.O.V.A" un citas. Arī metālražotājs "Liepājas metalurgs" uz Franciju eksportē savu produkciju.
Lai pētītu Liepājas uzņēmēju viedokli par sadarbību ar Francijas uzņēmumiem, Attīstības pārvaldes Komercnodaļai uzdots apzināt interesentus un organizēt tikšanos. Vispirms ar viņiem ir gatavs tikties Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks, kurš labprāt personīgi aprunātos ar vietējiem biznesmeņiem, kas gribētu veidot sadarbību ar Francijas uzņēmumiem. Pēc tam, ņemot vērā, cik liela būs interese, domāts organizēt tikšanos ar Latvijas vēstniecības Francijā ekonomikas atašeju, lai runātu par konkrētu sadarbības partneru kontaktu dibināšanu.
Tādēļ uzņēmēji, kam ir interese par sadarbības iespējām ar Francijas uzņēmumiem, tiek lūgti pieteikties pie Komercnodaļas vadītājas Sanitas Lindes (tālrunis 3404702, e-mails: [email protected]).
Šā mēneša beigās vai nākamā sākumā Liepājā ieradīsies Latvijas vēstnieks Francijā un ekonomikas atašejs. Pašvaldība uzskata, ka līdz tam laikam vietējiem uzņēmējiem vajadzētu tikt skaidrībā par saviem nodomiem Francijā, lai vēstniekam varētu formulēt tālākās sadarbības iespējas.
Bez tam pēc mēneša uz Franciju vizītē dosies Latvijas ekonomikas ministrs, un šās vizītes laikā paredzētas ekonomiska rakstura prezentācijas. Arī šo iespēju liepājniekiem vajadzētu izmantot, uzskata pilsētas galva.