Kurzemes Vārds

20:37 Svētdiena, 31. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Domnieka krēslā

Klusām, rāmi – deputātos trešo reizi

Daiga Borska

Uzrunātais deputāts, kurš Rožu ielas galvenajā mājā ne vienu gadu vien pavadījis, lūgts raksturot trešo reizi deputāta krēslā ievēlēto Āri Ozoliņu, ilgi domāja, ko sacīt. Pēc laiciņa atzinās: "Nu, nevaru neko konkrētu, ne labu, ne sliktu, pateikt. Vienīgi to, ka sports Ozoliņam ir pie sirds." Āris Ozoliņš martā notikušajās pašvaldību vēlēšanās Liepājas domnieka krēslā iekļuva, būdams pirmā persona politiskās apvienības "Liepājas attīstībai" sarakstā. Tagad viņš ir Sporta komisijas priekšsēdētājs, Finanšu komitejas, Izglītības, kultūras un sporta komitejas loceklis. Vēl uzņēmējam Ozoliņam pieder virkne citu amatu nosaukumu. Mūsu tikšanās dienā, ierodoties uz interviju norunātajā vietā, sarunas biedrs bija konkrēts un precīzs. Viņam esot tieši stunda laika, jo pēc tam ieplānota virkne citu veicamu darbu.

"Rakstus par sevi uzņemu mierīgi"

"Manu attieksmi pret žurnālistiem, domāju, var vērtēt kā visnotaļ normālu, jo ar viņiem nācies diezgan bieži tikties, runāties. Ir viņu vidū ir labi paziņas," sāk Ozoliņa kungs. "Bet zinu arī, ko nozīmē tendenciozi pasūtījuma raksti. Tad paliek bēdīgi un pat mazliet žēl rakstītāja." Rakstus par sevi uzņemot ļoti mierīgi, jo vienkārši esot tāds mierīgs pēc dabas. "Un ko gan jaunu par mani var uzrakstīt? Liepājnieki, domāju, daudz ko jau zina."

Āris Ozoliņš ir viens no tiem deputātiem, kas Liepājas domnieka krēslā iesēdies jau pēc trešajām vēlēšanām, kurās viņam izdevies uzvarēt. Protams, šoreiz situācija pavisam citāda nekā pirms gadiem četriem vai astoņiem. Deputātu rindās iekļuvuši vairāki jaunu politisko spēku pārstāvji un jaunas personības. "Kaut vai Kosakas kundzes dēļ vien tagad opozīcija būs pavisam savādāka nekā līdz šim," prāto apvienības "Liepājas attīstībai" pārstāvis. Viņš gan ļoti gribētu, lai visa jaunievēlētā komanda varētu strādāt "pietiekami lielā saskaņā un kopējas lietas labā."

Vai bija pie varas?

Vērtējot līdz šim domē pavadīto laiku, Ozoliņa runā ieskanas paškritiska nots, jo ļoti daudz neesot izdevies izdarīt, kas bijis plānots. Varbūt tur vainojama nesaprašanās starp sporta un kultūras komiteju un sporta komisiju? Varbūt domes galveno amatpersonu neieinteresētība? Vai kādi citi iemesli? Deputāts domā, ka Liepājas sporta dzīve nekādus ziedu laikus aizvadīto astoņu gadu laikā nav piedzīvojusi tādēļ, ka acīmredzot tos, kas pilsētā bija pie varas, šī sfēra nav interesējusi. Bet vai arī viņš pats, Āris Ozoliņš, būdams deputāts, nebija pie varas? "Par sevi to nevaru teikt, jo kā deputāts atrados opozīcijā. Tur liela atšķirība," skanēja atbilde. "Bet ļoti ceru, ka situācija Liepājas sporta dzīvē mainīsies." Protams, stratēģisku jautājumu lemšanā, piemēram, celt vai necelt jaunu sporta halli, noteicošais vārds vienmēr būs vairākumam, nevis opozīcijai. Kā labu darbu, kas īstenots tieši ar viņa iniciatīvu un aktīvu līdzdalību, varot minēt Liepājas sporta skolu pakļautības mainīšanu, t.i., pāriešanu no Izglītības pārvaldes Sporta pārvaldes pakļautībā.

Apvienības "Liepājas attīstībai" sākums – draugu kopa

Kā īsti radās politiskā apvienība "Liepājas attīstībai"? A.Ozoliņš: "Sākumā bijām tāda kā draugu kopa – dažādās nozarēs aktīvi liepājnieki. Pirms deviņiem gadiem sanācām kopā un domājām, ko varētu darīt pilsētas labā, tās attīstībai. Tā vēl līdz šai dienai turamies kopā, un arī atbalstītāju netrūkst." Gan tad, kad pirms deviņiem gadiem sākuši tēmēt uz pilsētas deputātu krēsliem, gan vēl šopavasar bijusi stabila vīzija par pilsētas attīstību. Apvienība "Liepājas attīstībai" ir reģionāls spēks, kas virzīts tikai uz pilsētas izaugsmi. "Mēs bijām pirmie. Vēl pirms Liepājas partijas. Un mūsu apvienība nav tikai uz papīra, kā vērojams vienā otrā citā partijā," ne bez lepnuma atzīst Ozoliņš. Tādas savstarpējas runas gan nav bijušas, ka abi liepājnieciskie spēki – "Liepājas attīstībai" un Liepājas partija – varētu apvienoties kopīgā, daudz spēcīgākā savienībā. Šķiet, tādējādi dzīvē kārtējo reizi realizējusies un atkal tiek pārbaudīta Latvijā labi pazīstamā patiesība: – kur divi latvieši, tur trīs partijas.

Lai arī apvienība "Liepājas attīstībai" ir vecāks un pieredzes bagātāks spēks, Liepājas partija, kas bija tikko izveidota, šī gada marta vēlēšanās ieguva krietnu pārsvaru pār vecāko brāli. Kādēļ? A.Ozoliņš diplomātiski skaidro, ka liela nozīme bijusi domes priekšsēdētāja figūrai un tās atpazīstamībai. Bet. Ja situācija būtu veidojusies labvēlīgāka viņam, kādēļ lai viņš pats neieņemtu Pilsētas domes priekšsēdētāja krēslu? Jā, darītu to.

Ozoliņš relatīvi, protams, visus aizvadītos gadus bijis klusāks un it kā nemanāmāks par vienu otru citu domnieku, ap kuru preses interese virmoja daudz intensīvāk. Lai gan apvienības "Liepājas attīstībai" vadītājs darījis ne mazāk (ja ne vēl vairāk!) dažādu lietu par vienu otru citu un ieņēmis svarīgus amatus.

Plakātos un dzīvē

Ne velti priekšvēlēšanu laika plakātos Āris Ozoliņš bija redzams pie šaha galda. Šis sporta veids viņam esot sirdij tuvākais, tieši tādēļ domnieks uzņemoties ik gadu Liepājā organizēt vērienīgu un prominentu šahistu apmeklētu turnīru "Liepājas rokāde". Organizators esot ļoti labi pazīstams ar daudziem šaha pasaules respektējamiem pārstāvjiem un pats kā agrāk, tā vēl joprojām labprāt sēžas pie galdiņa, lai sāktu spēli. Šahu viņam bērnībā iemācījis tēvs. "Man patīk prāta spēles," piebilst deputāts, atzīstot, ka politiķim māka redzēt soli uz priekšu, pa labi vai kreisi, noderot vienmēr.

No turnīra "Liepājas rokāde" dalībniekiem saņemtas tikai pozitīvas atsauksmes, jo sacensības tiek organizētas augstā līmenī. Turnīri notiek, lai arī sponsoru atsaucība ir visai minimāla. Tukšos robus, daudz nedomājot, no sava maka aizpilda Āris Ozoliņš pats. Jā, sporta mecenātisms viņam nav svešs. Sākums meklējams jau 1991.gadā, kad uzņēmējs jauniešu futbola izlasei samaksāja braucienu uz Ameriku. Bija laiks, kad tikai ar Ozoliņa finansiālajām stutēm Liepājā turpināja dzīvot futbols un basketbols. Un bija laiks, kad tik daudz naudas, cik Liepājas sportam no savas kabatas deva Ozoliņš, to nedeva neviens cits. "Bet nekad man nav bijusi doma vienam uzturēt visu Liepājas sportu. Tas vienkārši nav iespējams."

Desmit minūtes absolūtas varas

Ko Liepājas labā darītu deputāts Āris Ozoliņš, ja viņam uz minūtēm desmit būtu dota absolūta vara? Daudz nedomājot, sarunas biedrs pragmatiski atbild: "Desmit minūtēs neko neizdarīsi. Bet, ja nopietni, viss bija precīzi uzrakstīts manas apvienības programmā." Par deputātu būt esot interesanti, it sevišķi spriežot jautājumus komitejās, kurās darbs ritot patiešām radoši. Žurnālistiem un iedzīvotājiem varētu rasties iespaids, ka domes sēdē viss notiek ļoti rāmi un pareizi. Deputāti paceļ rokas un nobalso, lai gan līdz tam komitejās ceļš iets diezgan garš. Daudzi projekti un lēmumi sporta komitejā tiek apspriesti ne tikai telpās, izbraucot uz vienu vai otru sporta bāzi.

Ko vēlētāji varētu pārmest Ozoliņam par to, kas nav izdarīts? Pēc īsa pārdomu brīža, jau smaidošā deputāta atbilde skan: "Varbūt viņi var ko pārmest sev, ka no manas komandas tikai viens cilvēks ticis domē! Tas, protams, joks. Nezinu, ko pārmest deputātam, kas astoņus gadus atradies opozīcijā. Vai to, ka opozīcija nav bijusi stiprāka, skaļāka?" Nē, pozīcijā esot labāk nekā opozīcijā, jo tad varot vairāk izdarīt un lielāku atbildību uzņemties. Ja kaut ko dara, tad gribas sasniegt konkrētu rezultātu, nevis tikai tā, strādāt pa tukšo. Par šo attieksmi pret dzīvi paldies varot teikt saviem vecākiem.

Bagāts. Četri bērni

"Man laimējās, jo esmu izaudzis laukos, Rāvā," saka deputāts. "Vecāki bija skolotāji, tēvs diriģēja kori. Pats labprāt esmu koros dziedājis, un tagad, ja vien neesmu pārāk aizņemts, braucu dziedāt Nīcas vīru korī. Arī manos bērnos ir daļa no manis un manas ģimenes. Dēls Mārtiņš spēlē hokeju, mazākā meita Diāna labi dzied. Kad pirms kāda laika notika Baltijas Basketbola līgas spēle starp Rīgas "Baronu" un Lietuvas "Lietuvas rytas" komandām, tieši Diāna viena pati bez pavadījuma dziedāja Latvijas himnu. "Mēs ar sievu bijām vairāk uztraukušies par meitu," tagad godīgi atzīst tētis. Vecākās meitas Evita un Ineta jau pilngadīgas, beigušas augstskolu un turpina mācīties maģistrantūrā. Labu izglītību ieguvušas Kanādā. Evita strādā Rīgā, Ineta – Liepājā. Ar patiesu lepnumu tēvs saka: "Mana lielākā bagātība ir bērni."

Laikam jau nevienam no mums nebūtu pārāk viegli bez garas domāšanas atbildēt uz jautājumu: "Kāda ir mana raksturīgākā īpašība?" Āris Ozoliņš padomāja un par sevi teica: nesavtīgums. Dot, neprasot atpakaļ. Nē, tādēļ neesot bēdīgi, ka vienmēr daudz devis. Viņš par to priecājoties. "Ja mani šajā ziņā nesaprot, domāju – tā nav mana problēma!" runātājs atkal pasmaida.

Viedokļi par Āri Ozoliņu

Pilsētas domes sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Zvagule:

– Mana pieredze rāda, ka ar Ozoliņa kungu viegli sarunāties, jo viņš ieklausās un ir pretimnākošs. Visbiežāk viņu redzu labā noskaņojumā, un ir sajūta, ka šis deputāts izstaro mieru un tādu kā omulību. Aizsvilušos neesmu viņu redzējusi.

Kultūras daļas vadītājs Valdis Skujiņš:

– Par Āri teiktu: "Viss ir štokos!" Tas pirmais nāk prātā. Labsirdīgs cilvēks ar plašu sirdi, kuram var uzticēties. Labai lietai viņam nekā nav žēl. Kā jau šahists, labi pārskata visu spēles laukumu.

Sporta pārvaldes priekšnieks Artis Lagzdiņš:

– Ar Ozoliņu par pilsētas sporta lietām esam arī asi runājuši. Viņš zina manu viedokli, es – viņējo. Ceru, ka mūsu diskusijas bez rezultāta nepaliks. Viena lieta ir stāvēt sportam blakus, otra – būt tur līdz galam iekšā un zināt visas nianses. Iespējams, tieši tādēļ mums ir par ko diskutēt un aizstāvēt savu taisnību.

Vizītkarte

ĀRIS OZOLIŅŠ

Liepājas domes deputāts no apvienības "Liepājas attīstībai",

Latvijas Futbola federācijas valdes loceklis,

FIDE Baltijas valstu zonālais prezidents,

SIA "Liepājas Olimpiskais centrs" padomes priekšsēdētājs,

SIA "Karosta" padomes priekšsēdētāja vietnieks,

šaha turnīra "Liepājas rokāde" galvenais organizētājs.