Kurzemes Vārds

16:57 Otrdiena, 7. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunieši prot palīdzēt cietušajiem

Anda Pūce

Pirmās palīdzības sniegšanas sacensībās skolēniem, kas sestdien notika Grobiņā, organizatori pārliecinājās, ka jauniešiem ir ļoti labas teorētiskās zināšanas šajā jomā un kopumā viņi itin labi zina, kā palīdzēt dažādos negadījumos cietušajiem. Jācer, ka daļa šo zināšanu no bērniem nonāk tālāk ģimenēs un palīdz arī vecākiem neapjukt negadījumos un ekstremālās situācijās.

Latvijas Sarkanā Krusta Liepājas komitejas izpilddirektore Ravita Vanaga stāsta, ka kopumā pirmās sacensības pulcēja lielu dalībnieku skaitu, jo no Liepājas un rajona skolām tajās piedalījās 17 skolēnu komandas – 10 pamatskolas vecuma grupā un 7 vidusskolas vecuma grupā. Pusaudžiem un jauniešiem no Cīravas, Vaiņodes, Durbes novada, Nīcas, Aizputes un vairākām Liepājas vidusskolām vispirms vajadzēja atbildēt uz teorētiskajiem jautājumiem 45 uzdevumu testā, bet vēlāk praktiski demonstrēt savas zināšanas 13 modelētās situācijās. Brīvprātīgie no Grobiņas un Liepājas iejutās cietušo lomās, bet Latvijas Sarkanā Krusta Liepājas komitejas pirmās palīdzības pasniedzējas Ingas Bekmanes vadītā tiesnešu kolēģija vērtēja, kā jaunieši tiek galā ar elpināšanu, svešķermeni brūcē jeb rokā ietriektu naglu, kā prot palīdzēt cilvēkam, kas aplējies ar sērskābi, guvis elektrotraumu vai muguras traumu, kā arī cietis citā negadījumā. "Bija gadījumi, kad bērniem bija visai pārdrošas idejas, kā tikt ar situāciju galā, un, piemēram, cietušo ar muguras traumu daudzi bija gatavi transportēt, kas nebūtu pieļaujams, taču kopumā viņi ar modelētajiem gadījumiem tika galā diezgan labi," stāsta R.Vanaga. Viņa uzsver, ka kopumā skolēni labāk demonstrējuši teorētiskās zināšanas, bet mazāk pratuši atbilstoši tām reaģēt, ieraugot piedāvāto situāciju, taču te pie vainas varētu būt arī psiholoģiskās sagatavotības trūkums. "Bija viens kuriozs, kad skolēns prata nosaukt tikai divas ķermeņa daļas – galvu un kājas," stāsta R.Vanaga. Tā kā šīs bijušas pirmās sacensības, skolēnu demonstrēto sniegumu vēl nav ar ko salīdzināt, taču kopumā rīkotāji ir apmierināti, uzsverot, ka sākums ir labs. Te noteikti pateicību pelnījušas skolu medicīnas māsas un veselības mācības skolotāji, kas bērnus sacensībām sagatavoja.

Līderi Liepājas un Grobiņas domju atbalstītajās sacensībās bija aizputnieki, nīcenieki un Liepājas 2.vidusskolas komanda, taču, ja jaunākajā grupā pirmo vietu ieguva Aizputes vidusskolas skolēni, otro – Nīcas vidusskolas komanda, bet trešo – liepājnieki, tad vidusskolēnu grupā Liepājas 2.vidusskolas komanda bija pirmā, tad sekoja nīcenieki, bet trešie palika aizputnieki. R.Vanaga stāsta, ka vērtēts arī komandu noformējums, kur sevi labi parādīja, piemēram, Liepājas 6.vidusskolas skolēni. Viņu pārsteidzis arī fakts, ka sešu skolēnu komandā no katras skolas startēja ne tikai meitenes, kā tas parasti notiek, bet arī ļoti daudz puišu. "Kopumā jau šāda veida sacensības bērniem parasti patīk ar saviem neparastajiem uzdevumiem, tāpēc bija daudzi, kas zvanīja un interesējās, vai līdzīgas sacensības rīkosim arī nākamgad," atzīst R.Vanaga. Viņa sola, ka šogad uzvarētāju komandām tikušie ceļojošie kausi nākamgad būs jāved atpakaļ un jānosargā savā īpašumā, demonstrējot ne mazāk labus rezultātus jau otrajās pirmās palīdzības sniegšanas sacensībās.