Kurzemes Vārds

01:43 Piektdiena, 21. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Skaitļu atšķirīgā daba

Lai objektīvi spriestu par mūsu dzīves līmeni, ir vajadzīgi atbilstoši un ticami skaitļi. Ekonomikā to ir daudz, un tie ir dažādi. Taču aiz katra šķietami iepriecinoša skaitļa un fakta ir arī citi objektīvi kritēriji, un reālā kopaina veidojas, visu summējot.

Liepājas domes Sabiedrisko attiecību dienests šonedēļ laida tautās informāciju, ka Liepājā pērn palielinājušās privātās investīcijas ģimenes māju būvniecībā. Visnotaļ patīkama ziņa. Tātad ir vairāk cilvēku, kas spēj atrast iespēju, kā tikt pašiem pie savas mājas. Pavisam 2004.gadā mūsu pilsētā ekspluatācijā pieņemtas ģimenes mājas ar kopējo platību 3000 kvadrātmetru, kas ir par 7,3 procentiem vairāk nekā vēl pirms gada. Investīciju pieaugumā ģimenes māju būvniecībā savukārt Liepāja ierindojusies trešajā vietā Latvijā, jo šajā pozīcijā pagājušā gada rādītāji pārsniegti 2,2 reizes. Taču, paraugoties atkal no citas puses, pērn mūsu pilsētā privātās investīcijas ģimenes māju būvniecībā tālu nesasniedza valsts vidējos rādītājus. Liepājā tie ir 35 kvadrātmetri uz 1000 iedzīvotājiem, vidēji Latvijā – 111 kvadrātmetru uz to pašu iedzīvotāju skaitu.

Domes Attīstības pārvaldes Ekonomiskās analīzes nodaļas eksperte Janīna Andersone norādīja, ka Liepājā palielinās maksātspējīgā iedzīvotāju kategorija ar ienākumiem virs 200 latiem mēnesī. Šādu atalgojumu saņem 42 procenti strādājošo liepājnieku. Taču algu pieaugums nebūt vēl nevēsta, ka ceļas dzīves līmenis. Daļu ienākumu pieauguma apēd patēriņa cenu celšanās – augstā inflācija. Piemēram, aprīlī, salīdzinot ar 2004.gada aprīli, patēriņa cenas Latvijā kāpušas gandrīz par 7 procentiem. Kā zināms, ilgtermiņā inflācija ir daudzu ekonomisko risku iedīglis un arī nozīmīgs tautsaimniecības risks. Starp citu, dzīvokļu cenas jeb cena par platības kvadrātmetru Liepājā pērn kāpa visstraujāk Latvijā – par 53 procentiem.

Centrālā statistikas pārvalde norāda, ka aprīlī iztikas minimums vienam Latvijas iedzīvotājam palielinājies līdz 103,39 latiem. Tātad, ja četru cilvēku ģimenē abi vecāki katrs pelna pa 200 latiem uz rokas, kas nešķiet nemaz tik maz, šī ģimene dzīvo zem iztikas minimuma…

Nenoliedzot faktu, ka Latvijas un Liepājas ekonomika attīstās, vēlos sacīt, ka mēs visi gribētu, lai dzīves līmeņa kāpumu varētu sataustīt vairāk. Ir vēl pietiekami daudz liepājnieku, kuriem nāk raudiens, klausoties ziņas par labajiem valsts ekonomikas rādītājiem.

Grasis