Kurzemes Vārds

02:07 Piektdiena, 21. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Dzīvokļi dārgāki, privātmāju – vairāk

Sarmīte Pelcmane

Pēdējos gados Liepājā pakāpeniski kāpj dzīvokļu cenas un aktivizējas dzīvokļu tirgus. Taču paralēli tam palielinās arī iedzīvotāju investīcijas privāto māju būvniecībā. Acīmredzot daļa liepājnieku izrēķinājusi, ka izdevīgāk izmantot hipotekāros kredītus un uzcelt pašiem savu māju. Turklāt skaitļi rāda, ka pilsētā palielinās maksātspējīgāku iedzīvotāju skaits.

Pērn, salīdzinot ar 2003.gadu, dzīvokļa kopējās platības viena kvadrātmetra vidējā cena Latvijā visstraujāk kāpusi Liepājā – par 53 procentiem, informēja Liepājas domes sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone. Šo straujo kāpumu rāda Attīstības pārvaldes Ekonomiskās analīzes nodaļas apkopotie dati.

Privatizācijas rezultātā ievērojami palielinājies iedzīvotāju īpašumā esošo dzīvokļu skaits, līdz ar to īpašnieki arvien biežāk izmanto tiesības brīvi rīkoties ar savu īpašumu, to pārdot, mainīt utt. Liepājā šā gada 1.janvārī bija privatizēti 20753 dzīvokļi, kas ir 67,67 procenti no privatizācijai piedāvāto dzīvokļu skaita.

Pēc Attīstības pārvaldes informācijas, 2004.gadā dzīvokļa kopējās platības viena kvadrātmetra vidējā cena Liepājā sasniedza 79 latus, Rīgā – 229 latus, Jūrmalā – 222 latus, Jelgavā – 96 latus, Ventspilī – 80 latus, Daugavpilī – 77 latus un Rēzeknē – 61 latu.

Savukārt attiecībā uz privātmāju būvniecību, Attīstības pārvaldes Ekonomiskās analīzes nodaļas apkopotie dati rāda, ka pērn Liepājā ekspluatācijā pieņemtas ģimenes mājas ar kopējo platību 3000 kvadrātmetru, kas ir par 7,3 procentiem vairāk nekā 2003.gadā. Privātās investīcijas ģimenes māju būvniecībā pa gadiem ir svārstījušās, maksimumu sasniedzot 1998.gadā, kad ekspluatācijā pieņemto ģimenes māju kopplatība sasniedza 5000 kvadrātmetru.

Kaut arī 2004.gadā Liepājā privātās investīcijas ģimenes māju būvniecībā nesasniedza Latvijas vidējos rādītājus (Liepājā – 35 kvadrātmetri, Latvijā – vidēji 111 kvadrātmetru uz 1000 iedzīvotājiem), Liepāja ierindojusies trešajā vietā valstī investīciju pieaugumā ģimenes māju būvniecībā (pieaugums – 2,2 reizes). Kopš 1995.gada investīcijas ģimenes māju būvniecībā visstraujāk pieaugušas Jūrmalā (8 reizes) un Rīgā (7,7 reizes). Pēdējo desmit gadu laikā vislēnākie privāto ģimenes māju būvniecības pieauguma tempi vērojami Ventspilī (tikai par 4,1 procentiem) un Jelgavā (par 8,3 procentiem).

Domes Attīstības pārvaldes Ekonomiskās analīzes nodaļas eksperte Janīna Andersone uzskata, ka pēdējo gadu laikā Liepājā paplašinās arī maksātspējīgā iedzīvotāju kategorija ar algotā darba ienākumiem virs 200 latiem. 2000.gadā 21,7 procenti no visiem strādājošajiem saņēma atalgojumu virs 200 latiem, bet 2004.gadā – jau 42,5 procenti. Eksperte prognozē, ka nosacītais vidusslānis (ar ienākumiem virs 200 latiem) arvien pieaugs un līdz ar to var pieaugt arī pieprasījums pēc savrupmājām.