Kurzemes Vārds

01:53 Piektdiena, 21. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Gaisa kontrole ir ļoti sarežģīta

MĀRA ZELTIŅA, Liepājas domes Vides daļas speciāliste

Neuzskatu, ka Liepājā gaiss ir slikts. Gan tādēļ, ka pati nejūtu kādas būtiskas problēmas šajā ziņā, gan arī tādēļ, ka ir veikta izpēte.

Visi skaitļi apliecina, ka gaisa kvalitāte pilsētā ir laba. Bet tas, protams, nenozīmē, ka varam būt pilnībā apmierināti ar esošo situāciju un neko nedarīt. Mēs tomēr dzīvojam pilsētā, kurā atrodas rūpniecības uzņēmumi, un uzņēmējdarbība aizvien attīstās. Pieaug arī automašīnu skaits, tātad palielinās izplūdes gāžu daudzums.

Liepājā, manuprāt, ir vairāki aspekti, kāpēc tomēr ir jāpievērš uzmanība gaisa kvalitātei un jāuzmanās, plānojot ekonomisko attīstību. Problēmas rada ķīmiskie procesi gaisā, ko izraisa tur nokļuvušās vielas – dūmi no skursteņiem, kas savstarpēji mijiedarbojas ar automašīnu izplūdes gāzēm. Tieši tāpēc gaisa kontrole ir ļoti sarežģīts process. Pēc mērījumiem var konstatēt situāciju, tomēr ir ļoti grūti noteikt, kurš ir vainīgs konkrētajā gadījumā. Piemēram, ir palielināts putekļu daudzums. Taču nevar noteikt, vai tas ir no ziemā izkaisītām smiltīm, ko gaisā pacēlis vējš, vai arī vainojami kāda uzņēmuma skursteņa izmeši.

Ir atsevišķas vielas, kuru virsnormas koncentrācija reizēm Liepājā ir oficiāli konstatēta – putekļi, ko izraisa smiltis vai pārmērīga kurināmā izmantošana, kā arī slāpekļa oksīdi no automašīnu izplūdes gāzēm. Bet pastāv problēma, ka to nav iespējams ātri novērst. Līdz šim nav bijuši dziļi, sistemātiski pētījumi par regulāru vides piesārņošanu. Un vai būtu prātīgi, piemēram, uz dažu mērījumu datu pamata slēgt Liepājā kādu ielu un mainīt transporta plūsmu? Tie ir ļoti lieli finansiāli ieguldījumi.

Prātīgāk ir īstenot rīcības programmu ekoloģijas jomā. Proti, uzstādīt gaisa kvalitātes monitoringa staciju potenciāli aizdomīgās vietās, kur gaisa kvalitātes rādītāji tiek fiksēti un analizēti. Liepājā jau darbojas viena šāda stacija, un šobrīd tiek meklēta otra, šim mērķim paredzēta vieta. Tad arī iegūsim daudz detalizētāku informāciju, lai varētu spriest, kā rīkoties.

Bet, kopumā vērtējot saņemto informāciju no citām Latvijas pilsētām, Liepājā, manuprāt, nav iemesla bažīties, ka elpojam sliktu gaisu.