Kurzemes Vārds

16:41 Pirmdiena, 30. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Nelaimes lielākoties notiek cilvēku neuzmanības dēļ
AGRIS ŠTREHERS,
valsts darba inspektors Liepājā

Liepājā šogad darbavietās notikuši 34 nelaimes gadījumi, pieci no tiem ir smagi, četri – ar letālām sekām. Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, tas ir daudz. Taču jāapzinās, ka nekad nebūs tā, ka darbavietās neviens nekad necietīs. Arī valstīs ar augstu attīstības līmenī, tādās kā ASV vai Vācija, nelaimes gadījumi darbavietās notiek un notiks. Cita lieta, ka jācenšas panākt, lai to būtu pēc iespējas mazāk.
Pārliecinoši pirmajā vietā negadījumu iemeslu ziņā ir cilvēka pašu neuzmanība vai pārgalvība. Cieš arī pieredzējuši strādnieki. Viņi uzskata, ka perfekti pārzina savu darbu, tāpēc reizēm atļaujas atkāpties no drošības normām. Piemēram, pērn bojā gāja cilvēks, kas 25 metru augstumā atļāvās atkabināt drošības jostu un lēkt pacēlājgrozā. Un zaudēja dzīvību. Tas nebūtu noticis, ja viņš drošības jostu būtu piekabinājis pie pacēlājgroza un tajā iekāpis.
Ļoti iespējams, ka dzīvs būtu palicis cilvēks, kas nesen gāja bojā, demontējot stabus, ja viņš nebūtu devies strādāt viens. Pārkniebjot vadus, kas tomēr ir nostiegroti, radās katapultas efekts, un cilvēks kopā ar stabu nogāzās zemē. Viņa priekšnieks nejauši brauca garām, ieraudzīja mašīnu un nolēma apskatīt, kā strādniekam veicas. Kad izsaukti mediķi, jau bijis par vēlu viņu glābt. Bet, ja kāds būtu līdzās, varbūt laikus izsauktie mediķi vēl spētu palīdzēt.
Kopumā drošības jautājumus pilsētas un rajona uzņēmumos uztver nopietni. Lielākais negadījumu skaits gan ir "Liepājas metalurgā". Taču jāņem vērā nozares specifika, kas ir ļoti sarežģīta, kā arī strādājošo skaits – 2700. Uz šā fona desmit traumu nav nekāda traģēdija. Briesmīgi būtu, ja notiktu divas nelaimes kādā, teiksim, cepuru veikalā.
Šajā ziņā varu uzslavēt Nīcas pagasta teritorijā strādājošo firmu "Tonus Elast". Uzņēmuma vadītāji paši aicina pie sevis darba inspektorus un lūdz skaidrot, kā rīkoties, kā arī iepazīstināt ar jaunākajām prasībām.
Jāatzīst, ka ne jau visur ir ideāla kārtība. Taču tie, kas grib strādāt atbilstoši visiem noteikumiem, tā arī dara. Tie kas negrib… Bija kādā pagastā reiz septiņas kokzāģētavas. Tagad ir palikusi tikai viena. Ja gribam strādāt Eiropas līmenī, tad zināmas prasības ir jāievēro. Nevar vairs darboties pēc principa: "Tu tik, dēliņ, ēvelē, gan es pēc tam ar cirvi nogludināšu!"