Kurzemes Vārds

18:03 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pakāpieni

Galvenais ir uzvarēt
Pauls Kaufmanis

16 gadu vecā liepājniece Poļina Jeļizarova nenoliedzami ir viena no talantīgākajām Liepājas sporta skolas "Daugava" audzēknēm. Liepājniece ir arī Latvijas rekordiste 3000 metru kavēkļu skrējienā un šosezon otrā labākā pasaules rezultāta īpašniece junioru konkurencē. Ja ņem vērā, ka pēdējos gados mūsu pilsētā vieglatlētikas sektorā nav bijuši pārāk spīdoši panākumi, tad ar Poļinas šā brīža izaugsmes tempiem un potenciālu noteikti varam saistīt lielas cerības, kas varētu vainagoties jau pēc trim gadiem Pekinas olimpiskajās spēlēs.
Ja neskaita jauniešu sacensības, izejot uz starta, Poļina Jeļizarova gandrīz vienmēr ir jaunākā sportiste, taču tas parasti nav šķērslis, lai finišu sasniegtu ātrāk nekā krietni vien pieredzējušākās konkurentes. Arī liepājniece īpaši nesatraucas par vecuma starpību – galvenais ir uzvarēt.
Par valsts rekordu sasniegšanu Poļina gan visai kūtri saka, ka tas nav tik svarīgi. Viņa uzsver, ka būtiskāk būtu izcīnīt medaļu Eiropas vai pasaules čempionātos. Jāatzīmē, ka šajā sporta veidā liepājniece trenējas tikai četrus gadus, pirms tam sportiste nodarbojās ar akrobātiku. Sporta veidu maiņu Poļina pamato ar panākumiem, kas vieglatlētikā bijuši labāki. Tieši uzvaras ir svarīgas, lai būtu interese par sporta veidu, turklāt vieglatlētikā labs stimuls ir nepārtraukti uzlabot savus rezultātus un sasniegt jaunus rekordus. "Sports ir mana dzīve un ar to gatavojos nodarboties arī turpmāk," saka vieglatlēte, uzsverot, ka galvenais mērķis ir startēt olimpiādē.

Dienā noskrien 12 kilometru
Protams, 3000 metru kavēkļu skrējiens nav populārākā vieglatlētikas distance un arī olimpiskajā programmā tā iekļauta pavisam nesen. Sportiste atzīst, ka sezonas laikā pārāk bieži tajā nesanāk startēt, jo daudzās sacensībās šī distance nemaz vēl netiek iekļauta. Tā, piemēram, šosezon starti šajā distancē vairs nav paredzēti.
Gatavojoties galvenajām sacensībām, vasaras laikā gandrīz vai katru nedēļu notiek dažādi mači, un, protams, katru dienu treniņi. Dienā Poļina noskrien apmēram 12 kilometrus un viņa saka, ka viņas vecumam ar to pilnīgi pietiek. Lai arī sacensību ir daudz, pirms katra starta Poļina ļoti uztraucas un cenšas ne par ko nedomāt, turklāt uztraukums palīdz labāk noskriet. Savukārt skrējiena laikā sportiste cenšas sevi uzmundrināt, it kā sakot: "Pacieties, vēl atlicis pavisam nedaudz!"
Bez kavēkļu skrējiena liepājniece ar labām sekmēm skrien arī gludās distances. Viņa atzīst, ka barjera, aiz kuras ir ūdens, viņai īpaši netraucē. No sākuma esot šķitis, ka slapjām kājām grūti skriet, taču ir speciāli apavi, kuriem ūdens nekaitē. Turklāt daudz atkarīgs arī no skriešanas stila. Ir sportisti, kas lec bedrē pat līdz ceļiem ūdenī, taču Poļina parasti tiekot cauri ar vienu nedaudz slapju kāju.
Lai arī zināms, ka Liepājā nav stadiona, kurā varētu aizvadīt sacensības, tomēr Poļina uzskata, ka mūsu pilsētā apstākļi ir diezgan labi, jo šeit ir pludmale un parks, kur var labi trenēties. Protams, vieglatlētiem skrejceļš ir pats galvenais, tādēļ nākas divas reizes nedēļā doties uz Aizputi. Par mūsu stadiona trūkumiem ikdienā pat daudz nedomājot, jo pie tā visa ir pierasts un tam uzmanība netiek pievērsta. Galvenais ir trenēties un startēt. Protams, visi būtu ļoti priecīgi, ja jaunu skrejceļu Liepājā tomēr uzliktu.
Ar vieglatlētes panākumiem, protams, lepojas arī treneri, kas strādā kopā ar Poļinu – Marina Surņina un Vjačeslavs Aloncevs. "Talants ļauj ieiet meistaru darbnīcā, taču ar to vien nepietiek, ir arī smagi jāstrādā. Poļinai ar to nav nekādu problēmu. Ja arī reizēm trenera stadionā nav, viņa rūpīgi trenējas pati," meitenes uzcītību uzslavē V.Aloncevs, uzsverot, ja viss tā arī virzīsies uz priekšu turpmāk, tad varam rēķināties ar vēl vienu Latvijas olimpiskās izlases dalībnieci. Viņš uzskata, ka sasniegt kvalifikācijas rezultātu Poļinai nebūs nekādu grūtību, taču ar to vien nepietiek, ir jāizcīna pēc iespējas augstāka vieta.

Jūt līdzi savējiem
Sportistiem, aizbraucot uz sacensībām, kas bieži vien norit vairākas dienas, nozīmīgs ir tieši starts, tāpēc svarīgi ir tam labi sagatavoties. Poļina šim nolūkam parasti sēž savā istabiņā, atpūšas, klausās mūziku vai skatās televizoru, lai svaigiem spēkiem varētu iziet uz starta. Savukārt pārējā laikā sportiste labprāt sēž tribīnēs un atbalsta savējos. Došanās uz sacensībām ir arī lieliska iespēja iepazīt citas pilsētas, ko sportiste labprāt arī izmanto. Visskaistākie iespaidi palikuši no Odesas.
Skaidrs, ka sports un mācības aizņem lielāko dienas laiku, bet pa retam, kad atrodas kāds brīvāks brīdis, Poļina kopā ar draudzenēm dodas pastaigāties, iepirkties vai atpūsties pludmalē. Daudz laika viņa pavada mājās kopā ar ģimeni. Citi sporta veidi gan viņai īpaši nepatīk, reizēm tikai treniņu nolūkos uzspēlē volejbolu, futbolu vai basketbolu. Poļinai svarīgi ir sportiskie panākumi, bet, ja tādu nav, tad nav arī interese par šiem sporta veidiem.
Ar lielu aizrautību sportiste skatās arī vieglatlētikas sacensības televīzijā. Protams, vienmēr viņa jūt līdzi Latvijas sportistiem, taču, ja mūsējie nestartē, allaž esot interesanti vērot notiekošo visās disciplīnās.
Skolā Poļinai ir ļoti daudz draugu, un viņa saka, ka attieksme līdz ar sportiskajiem panākumiem pret viņu nav mainījusies. Tiesa, treniņi atņem daudz enerģijas un spēka, tāpēc grūti pieķerties klāt mājas darbiem, un reizēm skolotāji pat pieverot uz to acis. Skolā bērniem parasti garo gabalu skriešana sagādā lielas rūpes, taču sportistei tas nav šķērslis, jo viņa pie tā ir pieradusi. Poļina atzīst, ka agrāk arī baidījusies no ilgās skriešanas, taču tagad jau kļuvusi stiprāka un skriešana grūtības nerada.

Vizītkarte:
Poļina Jeļizarova
Dzimusi 1989.gada 1.maijā.
Mācās Liepājas 11.vidusskolas 11.klasē.
Vieglatlētikā trenējas četrus gadus.
Latvijas rekordiste 3000 metru kavēkļu skrējienā
Šosezon pasaules otrā labākā rezultāta īpašniece junioru konkurencē.