Kurzemes Vārds

19:40 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Pēcvēlēšanu atraugas
Viktors Ulberts

Aizvien vēl ir miglā tīta ideja par regulārajiem avioreisiem starp Rīgu un Liepāju. Un aizvien vairāk kļūst to cilvēku, kuri jau noraksta šo ieceri uz Latvijas Pirmās partijas priekšvēlēšanu balagāna rēķina. Jo tieši šīs partijas līderis, satiksmes ministrs Ainārs Šlesers pats pirms vēlēšanām nāca klajā ar solījumu uzsākt avioreisus starp Rīgu un Liepāju. Pat noteica konkrētu datumu, kad jānotiek pirmajam reisam – zīmīgi, ka tūlīt pēc, nevis pirms pašvaldību vēlēšanām.
Datums tika pārlikts vairākkārt, līdz šobrīd tāds vispār vairs netiek minēts. Kaut kad, jo vēl daudz priekšdarbu jāpaveic… Nacionālā aviokompānija "AirBaltic" (nekad neesmu sapratis, kāpēc vispār tiek lietots šāds nosaukums, ja gandrīz puse uzņēmuma pieder skandināviem un arī kompānijas vadītājs nav Latvijas pilsonis) jau paveica vienu priekšdarbu. Proti, ja kādreiz šī uzņēmuma interneta mājaslapā bija informācija, ka tuvākajā laikā tiks uzsākti avioreisi uz Liepāju, pēcāk arī konkrēti izlidošanas laiki, tad tagad Liepājas vārds vispār netiek pieminēts viņu aviomaršrutu tīklā. Tas jau varētu liecināt par to, ka šie plāni vispār ir atmesti un atklāti tas netiek pateikts diplomātisku apsvērumu dēļ.
Bet kā oficiālais avioreisu kavēšanās iemesls tiek minēts vienas tehniskas detaļas trūkums – akumulators, kas "Fokker 50" tipa lidmašīnām nepieciešams, lai paceltos gaisā. Liepājas lidostai pašai to iegādāties iznāk pārāk dārgi, tāpēc sarunās izskanējis piedāvājums to iznomāt no "AirBaltic". Atbilde tā arī nav saņemta.
Nu jau kļūst skaidrs, ka visas šīs sarunas ir viena liela ņergāšanās. Pārāk uzkrītoši jūtams, ka kompānija "AirBaltic" pati nemaz nevēlas šos reisus veikt, vien savulaik pakļāvās satiksmes ministra Šlesera spiedienam, palīdzot viņam priekšvēlēšanu kampaņas laikā spodrināt tēlu. Tāpēc arī seko visādas muļķīgas iebildes un prasības. Aviokompānija "Airbaltic" savulaik ultimatīvā formā pavēstīja, ka avioreisi starp Rīgu un Liepāju var sākties, ja Liepājas lidosta viņus apkalpos bez maksas un atbrīvos no nodevām. Bezkaunīgas vīzdegunības kalngals! Šlesers pats arī neatšķīrās ne par mata tiesu, zvanot vienai Liepājas pašvaldības vadošajai amatpersonai un paziņojot: "Gribat lidmašīnu uz Liepāju? Tas maksās četrus tūkstošus latu nedēļā!" Šleseram kā diezgan pieredzējušam politiķiem vajadzētu zināt, ka šādas summas tērēšana, ja par to pašu naudu var uz Rīgu sūtīt autobusus ik pēc pusstundas, pašvaldības deputātiem būtu politiska pašnāvība. Tātad secinājums viens – apzināti izteikts otrai pusei nepieņemams piedāvājums. Gājiens jau veikls, jo jebkurā gadījumā varēs taisnoties – bet mēs taču piedāvājām, tik tie liepājnieki paši atteicās! Taču par naudu kaut ko uztaisīt nav liela māksla. Ja liepājnieki gribēs un nobalsos par avioreisu Liepāja – Ņujorka, un piekritīs, ka to apmaksā no viņu nodokļiem, tos varētu uzsākt kaut vai rīt. Cita lieta ir samazināt izmaksas, veicot administratīvus pasākumus un izvēršot saprātīgu mārketinga politiku. Nav dzirdēts, ka Šlesers būtu pavēlējis Rīgas lidostai apkalpot uz Liepāju lidojošās lidmašīnas bez maksas, lai gan šādu pretimnākšanu prasa no Liepājas lidostas. Tādējādi vislabāk būtu iespējams stimulēt Rīgas – Liepājas avioreisu uzsākšanu, nevis paziņot: "Dod četrus taukšķus, tad būs!"
Oficiāli sarunas par avioreisiem starp Rīgu un Liepāju it kā notiek. Bet, jo ilgāks laiks paiet, jo mazāk cerību, ka viss izdosies. Iespējams, satiksmes ministrs Šlesers jau aizmirsis par savu solījumu, jo arī kopš vēlēšanām ir pagājis ilgs laiks. Pats galvenais – to nedrīkst aizmirst vēlētāji. Saeimas vēlēšanas vairs nav aiz kalniem, lai gan reiz man radās šaubas, vai Latvijas Pirmās partijas pārstāvji vispār atšķir Saeimas vēlēšanas no pašvaldību vēlēšanām. Pirms tām šogad Liepājā viesojās Šlesers, lai tiktos ar valsts akciju sabiedrības "Kurzemes ceļi" amatpersonām un Liepājas rajona pagastvečiem. Pēc uzrunām un domu apmaiņas Šlesers pēkšņi pavēstīja, ka vēlas klātesošos iepazīstināt ar savas partijas Liepājas domes priekšsēdētāja kandidātu Tālivaldi Vēsmiņu. Šī iepazīšanās notika, protams, ieskaitot aicinājumu balsot par viņu. Tikai uzrunātie nu nekādi nevarēja atbildēt uz šo aicinājumu, jo viņi bija no Kuldīgas, Talsiem, no Liepājas rajona pašvaldībām, tāpēc pat gribēdami nevarēja atdod savas balsis ne par Latvijas Pirmās, Otrās, Trešās vai Ceturtās partijas Liepājas domes priekšsēdētāja kandidātu.