Kurzemes Vārds

16:24 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Mans ceļojums…

Trīs riteņbraucēji Sāmsalā apliecina letiņu sīkstumu
Inita Gūtmane

Nodrošinājušies ar kūpinātu speķi, rupjmaizi, šokolādes tāfelītēm, ķiploku galviņām, vairākiem pāriem zeķu un kurpju un labu omu, trīs braši vīri pensijas gados – Jānis Sūriņš, Imants Feldmanis un Andris Ludviks – ar riteņiem devās iepazīt Sāremā, kas pieder kaimiņiem igauņiem. Kopā desmit dienās izturīgie liepājnieki nobrauca vairāk kā 1000 kilometrus.

Ja kāds apgalvotu, ka tā ir pārgalvība, minētie vīri tam noteikti nepiekristu. Viņiem pievarēt simts kilometrus dienā tāds nieks vien ir, jo visi ikdienā pārvietojas ar riteņiem un ar tiem ir ceļojuši uz tālām vietām. Ideja, doties apskatīt Sāmsalu un pie reizes izmēģināt arī jaunatklāto prāmja līniju starp Ventspili un Montu ostu, radusies A.Ludvikam. Viņš līdzi aicinājis draugu un kaimiņu I.Feldmani, kurš ilgi nedomājot piekritis. Vēl pasaukuši J.Sūriņu, ar kuru A.Ludviks iepazinies kādā no saviem daudzajiem ceļojumiem ar riteni. Rubrikas "Privāti" varoņi atzīst, ka ir ļoti svarīgi, ar kādiem cilvēkiem dodas tālākā ceļojumā. Viņi pārliecinājušies, ka ir jābūt līdzīgām interesēm un spēka samēriem, nevar būt arī liela vecuma atšķirība.

Pieredzējušie riteņbraucēji uzslavē brāļus igauņus, kuri parūpējušies, lai ceļi būtu labā kārtībā. Sava vieta uz ielas ir atvēlēta arī velosipēdistiem. Kaut arī liepājnieki sacīja, ka gadījās pārdurt ritenim riepu, tomēr pie tā ir vainojami Sāmsalas asie akmentiņi, kas mētājas pa šoseju. Igauņu salās esot arī grūti apmaldīties, jo ik pēc gabala ir novietotas zīmes, kas vēsta, uz kuru pusi jādodas, lai varētu vēderu pamielot, un kurā virzienā jāmeklē apskates vērtās vietas. Arī autovadītāji kaimiņzemē ir daudz pieklājīgāki. Labo ceļu un ikdienas treniņu dēļ vairāk kā nedēļu ilgā braukšana nespējusi vīrus nogurdināt. "Vienīgi dibens gan sāpēja no lielās braukšanas," smej I.Feldmanis, kas strādā akciju sabiedrībā "Liepājas metalurgs".

"Pa nakti mēs apmetāmies skaistās vietās pie upēm un ezeriem, tur tā pogoja lakstīgalas! Dēļ tā vien bija vērts braukt uz Sāremā," sajūsmināts I.Feldmanis. Viņš arī piebilda, ka, braucot cauri priežu mežiem, radusies liela enerģija. Ceļotājiem galvenais nebija iegriezties pilsētā un savu naudiņu iztērēt par igauņu dzērieniem un ēdieniem, bet izbaudīt skarbo salas dabu un jūras tuvumu. Pa ceļam viņi apskatīja arī vairākus tūristu iecienītas vietas, piemēram, Sirves zemesragu un bāku, Kuresāres bīskapa pili un Kāli meteorīta krāteri.

I.Feldmanis sacīja, ka finansiālā ziņā braukt ceļojumā ar riteni iznāk pat lētāk nekā uzturēties mājās. A.Ludviks sarēķinājis, ka dienā katrs iztērējis no trijiem līdz pieciem latiem. Naudu izdevies ieekonomēt tāpēc, ka, braukājot pa lauku ceļiem un meža taciņām, negadījās bieži uzskriet virsū kādam veikalam. Bet tos viņiem arī īpaši nevajadzēja. Liela pārtikas deva bija paņemta līdzi no mājām, bet to, kas vēl bija nepieciešams, iegādājušies apdzīvotās vietās. Par branga ēdiena trūkumu vīri tiešām nevarējuši sūdzēties, jo Liepājas teātra kasierim A.Ludvikam piemīt ēdiena gatavošanas talants. Ceļabiedriem viņš uztaisījis gan gardas un sātīgas zupas no skābenēm un zirņiem, gan makarona ēdienus. Liepājnieki sacīja, ka ir labi, ja kompānijā ir kāds labs ēdienu gatavošanas meistars, jo ar ēdnīcām un kafejnīcām visa sala nav izmētāta. Šādā braucienā noteikti ir jādzer daudz šķidruma, bet arī tā iegāde mūsu puses pārstāvjiem raizes nesagādājusi, jo igauņi esot ļoti viesmīlīga tauta, kas iebraucējiem neļaus noslāpt, bet laipni pasmels dzidru ūdeni no savas akas.

"Dodoties šādā ceļojumā ar riteni nevajadzētu aizmirst spolīti ar diegu, labas saulesbrilles, velosipēda kameras un citas lietas, kas noderētu, ja ritenim rastos kāda ķibele," padomu deva I.Feldmanis. A.Ludviks papildināja, ka arī veselībai ir jābūt labai, jo tikt pie ārsta kādā salā esošā mežiņā būtu visai problemātiski. Dodoties nākamā ceļojumā, viņi izvairītos ņemt līdzi tik daudz mantas, dažas segas droši varējuši atstāt mājās.

Vīri ir pārliecinājušies, ka braukšana ar riteni uzlabo veselību, tādēļ viņiem atkal jau esot plāni, uz kurieni doties tuvākā laikā. J.Sūriņš jūlijā ir iecerējis ar savu uzticamo draugu velosipēdu braukt uz Baltkrieviju, A.Ludviks savukārt vasaras otrā pusē plāno apceļot Latgali. I.Feldmanim gan pašlaik darba dēļ nav laika tālākam braucienam, tādēļ ir jāgaida nākamā vasara.