Kurzemes Vārds

17:38 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Tirdzniecības drudzis Līgo dienā, omulība pie ugunskuriem – vakarā

Edgars Lūsēns

Runas par to, ka visnopērkamības, daudzreklāmas un dažādu svētku pārsātinātības laikmetā, līgo vakars pakāpeniski sācis zaudēt savu aktualitāti, vismaz pagaidām ir stipri pārspīlētas, – secināja "Kurzemes Vārds", vairākās saulrieta stundās ielūkojoties Līgo vakara norisēs no Liepājas dienvidu līdz ziemeļu robežai.
To, ka liepājnieki nolēmuši līgot pa nopietnam, vislabāk varētu apliecināt veikalnieki. Lai arī vēl Līgo dienas pusdienas laikā pilsētā bija nolēmusi pastaigāties slapja migla, tādējādi radot simtiem grūtsirdīgu nopūtu par to, ka sinoptiķu prognozes atkal izrādījušās ne pārāk pareizas un nāksies samierināties ar kārtējiem mitrajiem Jāņiem, taču tas nav traucējis gatavošanos procesus. Pa Pētertirgu tā saucamajās pīķa stundās pārvietoties bija visnotaļ apgrūtinoši, Lielveikalā "Maxima" iepirkšanās drudzis raustīja pirmreizinātājos jau no 22.jūnija vakara, bet "Rimi" Līgo dienā visas trīspadsmit kases strādāja uz pilniem apgriezieniem. Bez nopietnas peļņas šajās dienās nepalika neviens, kam vien nebija slinkums tirgoties, un, "Kurzemes Vārdam" aptaujājot jāņuzāļu tirgotājus, tie atzina, ka gan pensionāri, gan jaunā paaudze savus plānos maciņus varējuši papildināt vismaz par pārdesmit latiem, bet pieredzējušāko andelmaņu guvums mērāms trīs ciparos, kamēr par tirdzniecības centru guvumiem var tikai nojaust.
Ap pulksten 18 saule beidzot pārspēja mākoņus, arvien daudzsološāk parādoties pie debesjuma, bet pilsēta strauji kļuva tukšāka. Kāds motocikla īpašnieks bija nolēmis demonstrēt sava braucamrīka ātrumīpašības uz Lielās ielas, un nebija jābūt radara īpašniekam, lai saprastu, ka viņš brauc krietni virs atļautajiem 50 km/h. Garāmgājēji par šādu priekšnesumu vien izteiksmīgi nošūpoja galvas, bet kārtību sargājošās struktūras acīmredzot vēl gatavojās vakara cēlienam.
Uz Brīvības ielas pie autobusu pieturas, iznākuši pie pašas brauktuves malas, kaislīgi skūpstās kāds pārītis, liekot garāmbraucējiem saprast, ka šie papardes ziedu noteikti atradīs, bet vēl ap pusdesmitiem kāda stopētēja cer uz braucēju labvēlību un to arī ātri vien sagaida. Saule sākusi rietēt, un Liepājas centrs kļuvis pavisam tukšs – būtībā tas un Jūrmalas parks ne ar ko neatšķiras no Liepājas vasarīgos svētdienas vakaros – vasaras kafejnīcās redzami pa dažiem apmeklētājiem, četrkājaino draugu īpašnieki dodas pastaigās ar saviem mīluļiem, bet "Kurzemes Vārds" devās uz pilsētas dienvidgalu, kur ezera pusē tradicionāli pulcējas līgotāji, kas palikuši pilsētā.
Uz pilsētas robežburtiem smaida meitenes, un fotogrāfam šāds kadrs ir pārāk liels vilinājums. Jāņu dziesmas viņas esot samācījušās, bet pietaupīšot pašam vakaram, kad ugunskurs būšot tepat starp Pērkones kanālu un jūru. Pie E.Tisē ielas redakcijas tandēms, kolorītām sastāvdaļām būvētu ugunskuru sagatavojušajiem ļaudīm pieklājīgi pavaicājis par vēlēšanos piedalīties šā vakara fotosesijā, tiek sagaidīts ar tūlītējām gavilēm. Lustīgā kompānijā jautrība sāk sist arvien augstāku vilni. Ivans ar kaimiņiem šeit līksmojot katru gadu, un mēs redzam, ka šeit netrūkst ne telts, ne jau pieminētā pāris metru dižā ugunskura, kurā savu galu piedzīvos dažādas drazas, gan uzkodas un dažādi jautrības veicinātāji. "Līgo esot tradīcija, kuru nevar nesvinēt," pārliecināti šie krievu ļaudis un aicina nobaudīt alu vai kādu stiprāku malku. Uz iebildi par esamību pie stūres, Ivans sola noorganizēt citu stūri, lai tikai nebūtu nekur jābrauc, bet runātīgākā kompānijas sieva, pošoties bildēšanai, saka, ka lasot katru "Kurzemes Vārda" numuru, un aicina vairāk rakstīt par džudistiem. Solam nodot vēlējumu laikraksta sporta nodaļai un pošamies tālāk.
Starp ezermalas retajiem krūmiem dzird sasaucamies puišus, kam uzticēts šajos apstākļos visai sarežģīts kurināmā sagādāšanas uzdevums, bet pļavmalā ieraugam divus maziņus ugunskuriņus, kur viens pieder cienījamākai, bet otrs pavisam jaunai, šķiet, desmit līgovakarus vēl nepiedzīvojušajai paaudzei.
Cienījamākie ļaudis stāsta, ka šeit svinot katru gadu, bet ugunskuru paliekot arvien mazāk, kad pirms 22 gadiem atnākuši dzīvot uz jaunajām mājām, pirmajā vasarā ezermalā varējis saskaitīt 95 ugunskurus. Pilsētnieki laikam arvien labprātāk brauc kaut kur ārpusē, – spriež kāda no kompānijas sievām, piebilstot, ka papardes zieda meklēšanai esot par senu, tāpēc paliekot tepat pilsētā. Kāds kaimiņš gan atteic, ka neesot jau arī pilsētā kur līgot, un jāsaka, ka vaicājums par koplīgošanas neesamību pilsētā bija biežākais, ko nācās dzirdēt šajā vakarā.
Karostas jūrmala tikmēr ir patukša, un tāpat arī savulaik jo raženi pielīgotie Melnupītes krasti. Neizpratni kliedē Beberliņi, kur pulcējušies vairāki simti cilvēku, un svētki rit pilnā sparā. Līgo vietā centralizēti pāri visai atpūtas bāzei skan piedziedājums – Ļubi menja, milaja – un citi šobrīd aktuālākie krievu popmūzikas grāvēji, dižajā dīķī notiek rosība ar velosipēdiem, gail ugunskuri, kūp grili, jaunieši spēlē bumbu, bet divās valodās runājošas kompānijas ir omulīgas, taču pusstundu pirms pusnakts savus spēkus pārvērtējušus svinētājus nebūt nemana, bet "Spīdolas" vīru patrulēšana rāda, ka incidentiem šeit nevajadzētu notikt. Bāzes pārvaldniece "Kurzemes Vārdam" stāsta, ka šoreiz esot ap četrdesmit ugunskura kurtgribētāju kompānijām, parasti brīvdienās esot kādas padsmit, bet sastaptie cilvēki stāsta, ka viņiem šeit patīk, un sola sagaidīt saullēktu.
"Mazliet amizanti saistībā ar konkrēto vakaru," šo rindu autors, cenšoties pārvarēt iespaidīgos skaņu decibelus, bilst fotogrāfam.
"Nu jā, bet kur tad tu redzi Liepājā alternatīvu, ar tiem, kas būtu noorganizējuši tos latviskos apdziedāšanās Līgo svētkus," atbild viņš brīdī, kad beidzies viens skaņdarbs, un teiktais izskan salīdzinošā klusumā, gūstot simboliski retorisku pieskaņu.
Pēc pārdesmit minūtēm virs pilsētas uzvijas pa signālraķetei – tur laikam kāds informē par savu došanos papardes zieda meklējumos vai pievārēto alus mucu, bet līgošana ne pārāk skaļa, ne pārāk vērienīga un atraktīva, tomēr pamanāma Liepājā turpinās, un droši vien, ka jestrākajiem jāņubērniem tā nav beigusies vēl šobaltdien.