Kurzemes Vārds

06:54 Piektdiena, 24. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Jautrā bariņā laivās pa Bārtu
Anda Pūce

Ir sācies īstais laiks visiem atpūtniekiem, un viena no iespējamām izklaidēm ir atpūta uz ūdeņiem. Laivu braucieni lielākās un mazākās kompānijās īpaši populāri bija padomju gados, bet arī tagad der atrast dažas dienas brīva laika, lai, piemēram, dotos laivās pa Bārtu.
Tūrisma speciālists Andris Maisiņš pats šogad jau sagaidījis vairākas laivotāju grupas, agrāk piedalījies laivu braucienos, tāpat ceļojis pa straumi Bārtas upes nedēļas laikā, un arī šogad viņš atkal iecerējis ar lietuviešu draugiem kopā jūlija vidū no Lietuvas robežas laivās pa Bārtu nokļūt līdz Nīcai. "Laivu brauciens ir laba izklaide ne tikai draugu kompānijām, bet arī ģimenēm. Nupat pa Vārtāju laivoja 16 ceļotāju grupa, kurā bija četri bērni vecumā no pusotra līdz trīs gadiem," saka Andris. Pie viņa noskaidrojām praktisku informāciju, kas noderētu tiem, kas izvēlētos laivošanu pa Bārtas upi.
"Lietusmētelis ir pietiekami viegls un ērts apģērba gabals, kas laivotājam vienmēr jāņem līdzi, jo laika apstākļi ir samērā mainīgi," sāk A.Maisiņš. Viņš uzsver, ka somā noteikti jābūt līdzi otrai drēbju kārtai, turklāt apģērbu vajag ievietot polietilēna maisiņos, kas aizsieti ar dubultu mezglu, pasargājot ūdens piekļūšanas. Un jāatceras, ka veci polietilēna maisiņi šoreiz nederēs, jo tie ātri plīst. "Nav jau mums Bārtā to krāču, un nemaz tik bieži laiva apgāzties nevar, bet iesācējiem šāda drošība, iepakojot visu maisiņos, nebūt nav lieka. Viņi parasti nemāk pareizi iekāpt laivās vai izkāpt no tām, un tieši tajos brīžos gadās, ka laivas apgāžas," komentē speciālists. Tāpēc arī noteikti ērti un ātri atveramā, bet tomēr ūdensdrošā iepakojumā būtu vērts likt arī fotoaparātu, kas var iekrist ūdenī, īpaši tad, ja fotogrāfs mēģina laivā piecelties stāvus, ko vispār A.Maisiņš darīt neiesaka. "Par to, ka visiem laivotājiem nepieciešamas drošības vestes, vispār atgādināt ir lieki, tas ir pašsaprotami," saka eksperts. Makšķere arī noteikti noderēs, ja vien starp jums ir kāds, kurš prot izmānīt zivis no upes.
Ir būtiski līdzi paņemt dažādas ceļošanai nepieciešamas lietas, sērkociņus un aptieciņu ieskaitot, bet grils un stikla burkas šoreiz jāatstāj mājās. "Ērtāk ir maltīti gatavot uz ugunskura, bet stikla tara ir smaga, turklāt tai jāatrod konteiners, bet papīrus var sadedzināt un plastmasu, kopā ar citiem gružiem kādā maisā iepakotu, – nogādāt līdz laivu brauciena galapunktam," saka Andris, piekodinot, ka kārtīgi laivotāji atkritumus aiz sevis neatstāj.
A.Maisiņš rosina plānot laivu braucienu optimāli, nepārvērtējot savas spējas. Iespējams ir gan vienas, gan divu un arī trīs dienu garš brauciens ar laivām pa upi. Tiem, kas laivu vietā izmantos plostu, jāatceras, ka braukšana ar to ir divreiz lēnāka. "Sākumā iesācējiem ar airēšanu iet grūti, bet aptuveni pusstundas laikā viņi parasti iemācās," Andris stāsta no pieredzes. Laivotāju kompānijas lielums nav svarīgs, tomēr, braucot lielākā bariņā, ir jāatceras, ka jāairē tā, lai pēdējā laivā sēdošie redzētu pirmo laivu, un otrādi, un laivotāji būtu vismaz kliedziena attālumā, lai reaģētu uz dažādām negaidītām situācijām. "Ja gadās aizairēt tālu priekšā pārējiem, vajag piestāt un nogaidīt, lai nesanāk tā, ka aizairējat tik tālu, ka pārējie jūs dienas laikā nevar panākt," saka A.Maisiņš.
Ko nepalaist garām, braucot pa Bārtu? Sākot ceļu no Lietuvas – Latvijas robežas, laba peldvieta ir tā dēvētajā Elkoņu līkumā. Pirmās dienas beigās, ja brauciens plānots vairāku dienu garumā, var apstāties Vārtājas un Bārtas sateces vietā, kur pilskalnā iekārtota atpūtas vieta, kas noderēs pārnakšņošanai. Var izmantot arī kempinga "Bārtas krastā" pakalpojumus Dunikas pagastā. Tālāk no Bārtas tilta uz leju labajā pusē jāapskata resnās priedes. Pie atpūtas bāzes "Ods" interesants ir bijušais aizsprosts, ko izmantoja ūdenslīmeņa pacelšanai, lai pludinātu kokus uz Liepājas ezeru. Pēc dažiem kilometriem ir Īles tilts, pa kuru agrāk upi šķērsoja mazbānītis no Liepājas uz Paurupi. Tad pirms Dūkupju mājām, ko ilgus gadus izmantoja kā meteostaciju, ap 250 metru no Bārtas krasta ir apskates vērts ūdenskritums. Un tad jau cita pēc citas seko agrāk populārās telšu pilsētiņas "Spārīte", kas joprojām darbojas (Andris saka, ka šī ir viena no vietām, kur beigt laivu braucienu pa Bārtu), "Albatross" un citas. Turpat ir arī Nīcas resnā priede, bet no upes uz to nav norādes, tādēļ nezinātājiem to būs grūti atrast.
Tālāk upe jau iziet no meža, un laivotājiem jābrauc gar Liepājas pilsētas galvas Ulda Seska īpašumiem, un tad jau būs Nīca, kur laivotāji var kāpt krastā un sasveicināties ar zemi. "Protams, ja ir dūša, var turpināt ceļu līdz šeķim, kur satiekas Tosele ar Bārtu, pārnakšņot tur un tad airēt tālāk līdz pat ezeram, tomēr tādā gadījumā jārēķinās ar asinskāriem kukaiņiem, kā arī pretvēju, iebraucot Liepājas ezerā," saka A.Maisiņš.
Viņš piebilst, ka Bārta un Vārtāja mūspusē ir laivošanai piemērotākās upes, arī pa Tebru no Salienas dzirnavām varētu mēģināt braukt, tāpat pa Durbi pavasarī, un Venta arī nemaz nav tik tālu. Airētājiem labvēlīgi ir arī Papes un Durbes ezeri, kur tāpat tiek piedāvāta laivu noma (Papē prasa 5 latus dienā vai 50 santīmu stundā).

Informācijai:
Braucienam pa Bārtu iespējams izīrēt sešas divvietīgas laivas, kā arī sešvietīgu piepūšamu plostu.
Sazināšanās iespējas – [email protected]
Nomas maksa par laivu – 10 latu par pirmo dienu, 8 lati – par katru nākamo.
Maksa par laivu nogādāšanu brauciena sākumpunktā – 17 santīmu par kilometru.