Kurzemes Vārds

07:39 Pirmdiena, 1. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Suņu mafija klaiņo un biedē

Andrejs Rjabcevs

Jau nepilnu pusgadu vairāki Zaļās birzs iedzīvotāji dzīvojot pastāvīgās bailēs no pamatīga suņu bara, kas gandrīz ik dienas klaiņojot pa Talsu ielas apkaimi un biedējot gan vietējos iedzīvotājus, gan arī liedzot bērniem pagalmos spēlēties. Iedzīvotāji sašutuši, ka jau mēnešiem lūdz palīdzību visās atbildīgajās institūcijās, taču šo dzīvnieku izķeršana tā arī neesot sagaidīta un suņu mafija joprojām klaiņo un biedē.
Arturs Štībelis no Talsu ielas stāstīja, ka nu jau mēnešus četrus vai piecus pa mikrorajonu gandrīz katru dienu klaiņojot 7–8 suņu bars, kurš ne tikai staigā pa ielām un guļ pie daudzdzīvokļu namiem, bet arī apdraud iedzīvotāju drošību. "Man pašam ir divi bērni, un es apzinos, ka nevaru tos laist pagalmā spēlēties vai mierīgi aizvest uz bērnudārzu," saka Zaļās birzs iedzīvotājs. Bērni no dzīvnieku bara baidās un dara to pamatoti, jo pašam Arturam gadījies, ka suņi pavērš pret viņu zobus un gatavi ne tikai apriet, bet arī iekost. Citreiz iedzīvotāji mēģinot kaut kā aplinkus apiet klaiņojošo suņu baru, citkārt riskē un atvairās no dzīvniekiem ar iepirkumu maisiņiem vai citiem pie rokas esošiem aizstāvēšanās līdzekļiem.
"Mēs esam zvanījuši gan uz uzņēmumu "Eko Kurzeme", gan arī uz Dzīvnieku stacionāru, kur šī problēma nevienu neinteresēja. Lūdzām palīdzību arī Pašvaldības policijā, bet tur atbildēja, ka nevarot palīdzēt, jo beigušās iemidzināšanas ampulas," bezpalīdzīgo situāciju skaidro Arturs.
Pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Uldis Novickis skaidroja, ka kārtības sargiem ir noslēgts līgums ar uzņēmumu "Eko Kurzeme" par līdzdalību dzīvnieku izķeršanā, taču tiešām izveidojusies situācija, ka uzņēmums nav nodrošinājis viņus ar speciālajām miega ampulām, kas tiek lietotas agresīvāku suņu iemidzināšanā. Taču Pašvaldības policija nav īstā iestāde, kur vērsties pēc palīdzības, ja jālikvidē klaiņojošu suņu bars. "Mēs varam braukt palīdzēt iedzīvotājiem, ja suns, piemēram, kāpņu telpā traucē iedzīvotājiem pārvietoties vai apdraud viņu drošību, taču dzīvnieku izķeršanu neveicam. Noslēgtais līgums paredz, ka mēs piedalāmies noteiktos "Eko Kurzeme" reidos un ar aplikatoru iemidzinām agresīvos suņus," pauda U.Novickis. Policistiem neesot ne speciālas automašīnas suņu pārvadāšanai (jo dienesta automašīnās paredzēts pārvadāt tikai cilvēkus), ne arī kādas palīgierīces, bet dienesta ieroci pret dzīvnieku var lietot tikai galēji ekstremālās situācijās, kad suns tiešām apdraud kāda veselību.
Arī uzņēmuma "Eko Kurzeme" vadītājs Andris Karlsons skaidroja, ka tik vienkārša situācija ar klaiņojošo dzīvnieku izķeršanu neesot. Dome paredzējusi uzņēmumam noteiktu naudas summu tieši kaķu un suņu izķeršanai, taču tā ir krietni par mazu, lai veiktu ļoti plašus reidus un nepieļautu šādu dzīvnieku baru klaiņošanu pa ielām. Profilaktiskie reidi notiek divas reizes nedēļā, taču speciālisti arī nevarot nekavējoties reaģēt uz katru iedzīvotāju sūdzību. "Ja mēs brauksim uz katru mazāko sūdzību, kur dzīvnieks varbūt nevienu nemaz neapdraud, tad, piemēram, jau augustā visa gadam paredzētā nauda dzīvnieku izķeršanai būs izlietota," atzina A.Karlsons. Diemžēl bieži esot arī tādi gadījumi, kad iedzīvotāji nenovērtē situācijas patiesos apstākļus un lūdz iemidzināt dzīvnieku, kurš vienkārši apgūlies zālītē pie kādas mājas un nevienam netraucē. "Šai problēmai ir divas puses: ir cilvēki, kas šos klaiņojošos dzīvniekus piebaro un pieradina, savukārt citi, kuriem kaķi vai suņi riebjas, šos dzīvniekus nomētā ar akmeņiem vai zvana un lūdz mums tos iemidzināt," pauda uzņēmuma pārstāvis. Taču arī ar iemidzināšanu uzņēmums nevar pārsteigties, jo patversmē, kur dzīvniekus ievieto pēc notveršanas, vietas diemžēl ir ierobežotas. Tā kā noteikumi paredz, ka dzīvnieks pirms letālas iemidzināšanas 14 dienas ir jāuztur un jāgaida iespējamā saimnieka parādīšanās, patversmē neesot daudz brīvu vietu.