Kurzemes Vārds

08:52 Pirmdiena, 1. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Sports

Bokseri pārbauda spēkus Palangā
Pauls Kaufmanis

Liepājas bokseri piedalījušies starptautiskā turnīrā Palangā, kurā startēja Vācijas, Norvēģijas, Krievijas, Baltkrievijas, Lietuvas un Latvijas sportisti.
Latvijas izlases sastāvā, kurā iekļauti pieci bokseri, cīnījās divi liepājnieki – Bruno Biģelis un Germans Grekovs. Svara kategorijā līdz 60 kilogramiem Biģelis pusfinālā pieveica krievu Ivanu Kažubu un finālā tikās ar Norvēģijas bokseri Egilu Gauselu. Ļoti līdzīgā cīņā šoreiz pārāks bija norvēģis.
Svara kategorijā līdz 81 kilogramam Grekovs pusfinālā tikās ar Eiropas kadetu čempionāta 3.vietas īpašnieku lietuvieti Karoli Ažuku. Tiesnešu domām daloties, uzvara tika piešķirta mājiniekam.

Protestu neiesniedz, tomēr incidentu izskatīs
Pauls Kaufmanis

Klubs "Dinaburga" Latvijas Futbola federācijai tomēr nav iesniedzis protestu par Latvijas kausa izcīņas ceturtdaļfināla spēli pret "Liepājas metalurgu", kura sastāvā laukumā devās Edijs Daņilovs, informē LFF preses sekretārs Krišjānis Kļaviņš.
Jau rakstījām, ka protests jāiesniedz 24 stundas pēc spēles beigām, taču Daugavpils komanda to nav izdarījusi. Neskatoties uz "Dinaburgas" protesta neiesniegšanu, LFF Disciplinārā komiteja tomēr izskatīs incidentu Liepājā un nākošās nedēļas sākumā pieņems lēmumu šajā lietā.
Pēc pirmsspēles protokola aizpildīšanas liepājnieki veica izmaiņu, Māra Brūdera vietā ierakstot Daņilova vārdu, taču pretinieku komandas rīcībā nonāca protokola sākotnējais variants. Vēl nav noskaidrots, vai spēlētājs protokolā ierakstīts pirms spēles, vai jau pēc tās sākuma. Mača ceturtais tiesnesis liepājnieks Vitālijs Karpenko par izmaiņām neinformēja ne pārējos tiesnešus, ne mača inspektoru Vitāliju Liholaju, ne spēles informatoru. Karpenko rīcību izvērtēs LFF Tiesnešu komiteja.

Airētājiem medaļas junioru čempionātā
Emīls Dreiblats

Latvijas junioru čempionātā airēšanā, kas norisinājās Brocēnos, Liepājas Kompleksās sporta skolas kanoe airētāji mājup atveduši virkni medaļu.
No liepājniekiem labākos rezultātus sasniedza Antons Knesis, kurš triumfēja 200, 500 un 1000 metru distancēs. Aivis Tints 1000 metros palika otrais, bet Staņislavs Rogovskis 200 metru distancē finišēja trešais.
Divniekos A.Tints un S.Rogovskis izcīnīja pirmās vietas 500 un 1000 metru braucienos, bet 200 metros palika otrie. Četriniekos trim liepājniekiem pievienojās ventspilnieks A.Dobraženskis, un šī ekipāža uzvarēja 200, 500 un 1000 metru distancēs.
Nākamo nedēļu liepājnieki pavadīs treniņnometnē Kuldīgā, gatavojoties jūlija vidū Bulgārijas pilsētā Plovdivā paredzētajam startam Eiropas junioru čempionātā.

Pirms 75 gadiem
Liepājā notiek gada lielākais turnīrs
Ģedimins Salmiņš

Jau vairākas reizes "Liepājas rokādes" norises dienas ir sakritušas ar ievērojamiem notikumiem Liepājas šaha dzīvē pirms gadu desmitiem. Izņēmums nav arī 2005.gads, jo augustā aprit 75 gadi kopš Liepājas Šaha kluba 30 gadu jubilejas turnīriem.
Šis šaha sarīkojums neapšaubāmi bija 1930.gada otrais nozīmīgākais Latvijā aiz 3. Latvijas šaha kongresa, kas notika Rīgā, taču krietni apsteidza to dalībnieku skaita ziņā. Ja kongresa divos virsturnīros spēlēja 28 dalībnieki, tad Liepājā cīnījās 55 šahisti no Rīgas, Liepājas, Jēkabpils, Rucavas, Sabiles, Valkas, Valmieras un Ventspils. Arī tagad "Liepāja rokādes" turnīri ir lielākie mūsu valstī.
Par nozīmīgās jubilejas atzīmēšanu Šaha kluba valde paziņoja 1929.gada decembrī, un no 1930.gada pirmajiem mēnešiem sākās rosīga, pārdomāta gatavošanās. Kluba valdes 27.jūnija sēdē apsprieda un apstiprināja turnīru programmas un izcīņas kārtības galīgo variantu, organizatoriskos jautājumus utt. Plašu informāciju, turnīru nolikumus ieskaitot, publicēja laikrakstu "Kurzemes Vārds", "Priekules Ziņas" šaha nodaļas un "Libausche Zeitung".
Sacensību svinīga atklāšana, spēļu kārtas un noslēgums notika Latviešu biedrības lielajā zālē, Ugunsdzēsēju laukumā 2. Par turnīru apmeklēšanu bija noteikta ieejas maksa: skolēniem un kareivjiem 30, pārējiem 50 santīmu.
A turnīrā spīdošu uzvaru guva Latvijas meistars, viens no spēcīgākajiem un talantīgākajiem mūsu valsts šahistiem Fricis Apšenieks, izcīnot 13 punktus no 15, par punktu apsteidzot spēcīgo Teodoru Bergu. Labākais no liepājniekiem ar 10,5 punktiem bija H.Bergs. Par uzvaru Apšenieks saņēma 150 latu, savukārt mūsu pilsētas pārstāvim tika 40.
"Kurzemes Vārds" un "Libausche Zeitung" publicēja visai izsmeļošus, reizēm savdabīgus komentārus par atsevišķu kārtu norisi, īpašu vērību veltot Liepājas šahistiem: "Hāzenfūss uzvarēja Pokrovski, kuram uzvaras stāvoklī bija jāzaudē laika trūkuma dēļ. Pēc sīvas cīņas neizšķirti beidza Apšenieks ar Šmuloviču. Pēdējais varēja uzvarēt, bet neatrada pie uzvaras vedošo gājienu" ("Kurzemes Vārds" 1930.gada 8.augustā). "Liepājnieka Rīges spēle pelna ievērību. Viņš ir vecās skolas uzbrūkošā stila spēlētājs, un šīs skolas kombināciju bagātība viņam ir palīdzējusi izcīnīt ne mazums ātru uzvaru. Šmulovičs arī guva dažus skaistus panākumus (neizšķirtas pret Apšenieku un Bergu), kas viņam dod cerības turpmāk izcīnīt kādu augstāku vietu" ("Libausche Zeitung" 1930.gada 15.augustā).
B turnīrā uzvarēja neapšaubāmi talantīgais jaunās paaudzes šahists Otto Piziks ar 8,5 punktiem (no 10). C turnīra 28 dalībnieki vispirms sacentās trīs apakšgrupās un noskaidroja desmit finālistus, kuri visi bija Liepājas zemāko (4.–6.) kategoriju šahisti. Pārāki bija V.Lichters un jauniņais J.Hellers, nezaudējot nevienu partiju un apsteidzot trešās vietas ieguvēju K.Grundmani par 3,5 un 3 punktiem.
10.augusta vakarā notika neplānots ātrspēles turnīrs, kurā piedalījās 19 šahistu. Pārliecinoši uzvarēja T.Bergs ar 17,5 punktiem no 18. Vienīgo puspunktu uzvarētājam atņēma pazīstamais Liepājas šahists, sporta biedrības "Olimpija" meistars Rihards Ošis. F.Apšenieks bija otrais ar 17 punktiem.
Turnīra popularitāte un sekmīgā norise rosināja Liepājas šahistus domāt par starptautiska turnīra organizēšanu turpmākajos gados, taču šai iecerei nebija lemts īstenoties.