Kurzemes Vārds

17:42 Svētdiena, 31. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Vai "Liepājas siltums" ir saredzams no Rīgas?

Kirils Bobrovs
Aizvakar Liepājā ieradās Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas priekšsēdētāja Inna Šteinbuka. Galveno interesi viņa izrādīja par uzņēmuma "Liepājas siltums" darbības perspektīvām. Tādēļ viņa apmeklēja gan uzņēmumu, gan Pilsētas domi, kā arī tikās ar reģionālā Sabiedrisko pakalpojumu regulatora darbiniekiem. Šteinbukas kundze sniedza paziņojumu mūsu laikrakstam. Un runa atkal bija tikai par "Liepājas siltumu"; ūdens, atkritumu izvešana vai maksa par braucienu maršruta taksometros un tā tālāk ir vietējās problēmas. I.Šteinbuka sacīja:
– Siltumenerģijas gaidāmās padārdzināšanas iemesls ir dabasgāzes cenas paaugstināšana. Tā kā šo cenu apstiprināja mūsu komisija, mums ir jārisina arī sekas. Gāze kļuva dārgāka Krievijas, konkrēti, uzņēmuma "Gazprom" pozīcijas dēļ. Taču līdzīga tendence vērojama arī pasaulē. Tagad mēs esam saņēmuši "Liepājas siltuma" tarifa projektu. Tajā paredzēta maksas palielināšana par siltuma ražošanu. Tiesa, mūsu aprēķinu daļa, kas attiecas uz koģenerāciju, ne īpaši interesē vienkāršos patērētājus, taču ietekmē galarezultātu, un tas ir būtiski. Interesanti salīdzināt faktisko un prognozējamo situāciju dažādās pilsētās. Kaut gan ne no visām vietām ir saņemti projekti. Piemēram, Cēsīs situācija ir daudz sliktāka nekā Liepājā. Bet, ja paskatīsimies uz Rīgas TEC datiem, tad redzēsim, ka, neskatoties uz gāzes padārdzināšanos, siltuma ražošana šeit pat kļūst lētāka un tarifs pazeminās. Tas ir tiešs modernizācijas un tehnoloģiju maiņas rezultāts. Grūti iedomāties, ka kaut kas līdzīgs pēdējā laikā būtu varējis notikt Liepājā. "Liepājas siltums" jau daudzus gadus ir maksātnespējīgs uzņēmums, un kaut ko būtisku izdarīt tā attīstībai vai pašizmaksas pazemināšanai nebija iespējams. Taču ir cerības, ka jaunais uzņēmums, kuru pašreiz veido iepriekšējā vietā, spēs tikt galā ar rekonstrukciju. Šodien man bija tikšanās ar pilsētas galvu Seska kungu un citiem domes speciālistiem. Arī viņi izteica tādu cerību. Pēc viņu vārdiem, jau tiek gatavots attiecīgs biznesa plāns nepieciešamo resursu piesaistei, un ne tikai no kredītiestādēm, bet arī Eiropas fondiem. Tātad jāgaida augļi. Bez tam domē runa bija arī par to, ka paredzēts atbalsts maznodrošinātām personām. Kompensāciju jautājumi jau tiek risināti. Nav šaubu par to, ka jaunajā sezonā liepājnieki saņems siltumu bez jebkādiem starpgadījumiem. Tā kā patērētājiem ir parādi, es aicinu pilnā apjomā maksāt par "Liepājas siltuma" pakalpojumiem. Šī nauda nekur nepazudīs. To saņems jaunais uzņēmums.
Šajā vietā gribētu iestarpināt piebildi. Protams, par pakalpojumiem ir jāmaksā. Taču mēs dažādu amatpersonu vārdā, kā arī avīze no savas puses jau daudzus gadus pēc kārtas atkārtojam līdzīgus aicinājumus. Vai tik mūsu lasītājiem pret tiem nav izveidojusies savdabīga imunitāte? Iepriekšējos gados arī bija tā saucamās kompensācijas. Taču paziņojumu par neapmierinātību ar šādu pašvaldības politiku arī bija pārpārēm. Dzīvosim – redzēsim. Un vēl viens temats. Šteinbukas kundze nobeigumā uzsvēra:
– Jaunā gāzes cena sagādāja grūtības arī tik lielai rūpnīcai kā "Liepājas metalurgs". Taču mūsu regulators atbalstīja uzņēmumu savu iespēju robežās. Mēs pat mainījām aprēķinu metodiku un pielīdzinājām tā tarifu "Latvenergo" līmenim. Nevajadzētu aizmirst, ka tas ir atkarīgs no gāzes patēriņa apjoma grupas. Vārdu sakot, pieaugums nebija krass. No sarunas ar rūpnīcas vadītājiem es sapratu, ka metalurgi izturēs šo situāciju un savu konkurētspēju tirgū nezaudēs. Tas ir svarīgi gan pilsētai, gan visai Latvijai.
Jāpiebilst, ka apkures tarifi, pēc I.Šteinbukas vārdiem, pie mums varētu paaugstināties 6–7 procentu robežās, bet to ieviešana gaidāma ne agrāk kā septembra vidū.