Kurzemes Vārds

03:48 Ceturtdiena, 9. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Amatierteātri dod dzīvesprieka devu visam gadam

Anda Pūce

Lietus iesvētīts, skaļu smieklu, aplausu un labsirdības pavadīts, sestdien Priekulē norisinājās starptautiskais amatierteātru festivāls "Būsim pazīstami!", kas pulcēja 11 amatierteātrus no Latvijas un Lietuvas jeb vairākus simtus lielu un mazu teātra mīļotāju un spēlētāju, kas šoreiz bija gan aktieru, gan skatītāju lomās.

Kolektīvu sagaidīšana pie Zviedru vārtiem sākās, vēl lietum līņājot, tomēr tas drīz vien pārtrauca apslacīt sanākušos viesus un skatītājus, ļaujot gan iemūžināt kolektīvus fotogrāfijās, gan mājiniekiem – Priekules amatierteātra kolektīva vīriem – jādelēt uz zirgiem, bet dāmām izpildīt elegantu deju uz velosipēdiem. Pilsētas domes priekšsēdētāja Viestura Maslovska ierašanās pajūgā ar Zviedru vārtu atslēgu rokā bija tikai vēl viens iestudējuma elements, kas pārsteidza ikvienu. Uzjautrinoši bija arī amatierteātru uznācieni – Bārtas harēms no Austrumiem, Tadaiķu maskās tērptie aktieri un "tās Priekules, kas Lietuvā" skaļais un temperamentīgais izsauciens. Vēlāk virs tornīša tika pacelts oficiālais svētku karogs, un kolektīvi gājienā devās uz Priekules Kultūras namu, kur noritēja festivāla pasākumi visas dienas garumā.

Par laimi brīvdabas izrādes ļaudis pulcēja daudz kuplākā skaitā nekā bufete Kultūras nama malkas šķūnītī. Un aplausi tika ikvienam Liepājas rajona kolektīvam, kas rādīja savu prasmi laukumos ap Kultūras namu. Gan Bārtas, gan Virgas, gan Aizputes, Dunalkas, Vērgales, Tadaiķu un Krotes aktieri bija centušies parādīt skatītājiem ko jautru, interesantu vai neparastu. Latvijas Priekules aktieri šoreiz neko nespēlēja, bet visu dienu iejutās lomās, saspēlējoties ar viesiem un skatītājiem. Vēl nopietnāks uzdevums, nekā vienu konkrētu izrādi nospēlēt! "Kurzemes Vārds" novēroja, ka Aizputes Tautas teātra aktieri – vīrieši, kas iejutās nemirstīgās Blaumaņa lugas "Skroderdienas Silmačos" sievu tēlos, – izraisīja skatītāju vislielāko sajūsmu. Bebenes, Tomuļmātes un Pindacīšas ņemšanās ap ūdens pilno baļļu dīķmalā, kam sekoja divu "šmucīgo mātīšu" lēciens baltu ūdensrožu pilnajā dīķī, tika uzņemts ar ovācijām. Taču tikpat labi arī Virgas jauniešu stāstītās anekdotes par meiteni, kas meklē "sirsnīgu un iejūtīgu baņķieri", arī tika uzņemtas tikpat labi. Festivāla galvenā režisore Ināra Kalnarāja sacīja, ka tieši tas jau arī svētkos ir vajadzīgs – dulli un prieka pilni cilvēki, kas arī citiem prot prieku sagādāt. Un festivāla "Būsim pazīstami!" dalībnieki deva milzu dzīvesprieka devu kā sev, tā citiem.

Skatītāju pilnā zālē pirmie ar Māras Svīres lugu "Strazdu krogs" uzstājās vistālāk braukušie – Dobeles rajona Bēnes amatierteātra aktieri. Režisore Daiga Granāte vēlāk neslēpa, ka tik labi sarīkotā festivālā viņas kolektīvam iznākot spēlēt pirmo reizi. Ar ļoti interesantu uzvedumu, kurā apspēlēta stacija kā cilvēku tikšanās un šķiršanās vieta, uz skatuves nākamie kāpa Lietuvas Priekules aktieri. Līdz vakaram bija ieradušies arī Skodas amatierteātra dalībnieki, kas uzstājās ar mistikas pilnu uzvedumu, kurā viena no galvenajām vērtībām bija režijas risinājumi. Vārdu sakot, bija ko redzēt un dzirdēt. Pa kādam priekam tika arī vaiņodniekiem, jo Aizputes Tautas teātra aktieri devās izbraukumā, lai vienu izrādi vakarā nospēlētu arī Vaiņodes Kultūras namā.

Bet festivāla nobeigumā notika dziesmu kaujas, kurās lietuvieši visus priecēja ar nelielām muzikālām etīdēm. Bija arī no rīta nobildēto un jau ierāmēto fotogrāfiju dalīšana kolektīviem, kas visiem sagādāja lielu pārsteigumu, olu mizošanas sacensības un kopīga skābeņu zupas ēšana. Katram kolektīvam tika arī pa kukulim no priekulniekiem, lai ziņas par labo uzņemšanu izklīstu tālu, jo tālu, bet improvizētajā VIP ložā pateicības vārdi tika kā kolektīvu vadītājiem, tā festivāla organizatoriem no Liepājas rajona Kultūras nodaļas un Priekules Kultūras nama, pašvaldību vadītājiem, kas saviem kolektīviem līdzi bija atbraukuši, kā smejies, "Liepājas rajona izpildkomitejas" vadītājiem un citiem, kas iesaistījās, lai festivāls noritētu, kā pienākas. Un tad vairs lietus neuzdrīkstējās izbojāt svētku zaļumballi. Tikai jācer, ka kāds negrasās dejot līdz nākamajam festivālam, jo tas notiks tikai pēc gada, kad amatierteātri sapulcēsies Durbes novadā!