Kurzemes Vārds

04:52 Ceturtdiena, 9. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Baptistu dziesmu svētki uzrunā ne tikai savējos

Inita Gūtmane
"Tik daudz skaistu koncertu vienas nedēļas laikā ilgi nebiju dzirdējusi!" par Latvijas baptistu 6.dziesmu svētkiem, kas norisinājās aizvadītajā nedēļā, bija sajūsmināta kāda 53 gadus veca kundze. Katrā ziņā svētki izdevušies, jo visi sarīkojumi pulcēja daudz dažāda vecuma cilvēku, ne tikai baptistus.

Dziedāja ar pilnu atdevi
Dziesmu svētku organizācijas komitejas priekšsēdētājs Pēteris Tervits "Kurzemes Vārdam" sacīja, ka svētki izdevās labāk, nekā bija cerējis. "Tas tāpēc, ka dziedātāji dziedāja no sirds un piedāvāja kvalitatīvu sniegumu. Arī sarīkojumu režisori, diriģenti un koru vadītāji darbojās ar degsmi un priekšnesumu veidošanā izmantoja izdomu," ir gandarīts P.Tervits. Viņš arī uzslavēja liepājniekus, kas bija ļoti izpalīdzīgi pasākuma organizēšanā. Dziesmu svētkos uzstājās vairāk nekā tūkstotis dalībnieku, kuri bija ieradušies ne tikai no dažādām Latvijas vietām, bet arī no ārvalstīm.
Rīkotāji bija parūpējušies, lai sarīkojumi būtu interesanti visu paaudžu pārstāvjiem. Arī par skatītāju atsaucību organizētāji var būt gandarīti, jo gandrīz visi koncerti bija kupli apmeklēti. Īpaši daudz cilvēku ieradās Latviešu biedrības namā, kur notika komponista Ērika Ešenvalda autorkoncerts. Iespējams, tas bija tāpēc, ka komponists nāk no Liepājas puses. "Esmu dzimis Priekulē, tāpēc ļoti priecājos, ka autorkoncerts notiek tik tuvu manai dzimtajai pilsētai," pirms koncerta sacīja Ē.Ešenvalds, kurš ir arī cieši saistīts ar vēju pilsētu – viņš beidzis Liepājas 1.vidusskolu.
Komponists pastāstīja, ka viņa mamma Elvīra Ešenvalde ir mūzikas skolotāja, tāpēc jau kopš agras bērnības ir saistīts ar mūziku, jau desmit gadu vecumā sācis komponēt dziesmas. Pašlaik Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas absolvents ir viens no daudzsološākajiem jaunajiem komponistiem, kura skaņdarbus izpilda Latvijas labākie kori, tie izskan arī ārpus Latvijas. "Man ir trīs veida dziesmas: baznīcas solo un kora dziesmas, skaņdarbi skolu koriem un vēl kompozīcijas, kas rakstītas profesionāliem sastāviem, piemēram, valsts akadēmiskajam korim "Latvija" un Radio korim," pastāstīja Ē.Ešenvalds.
Viņš arī ļoti priecājās, ka var kuplināt ar savu mūziku Latvijas baptistu dziesmu svētkus. "Latvijas baptistu saimei, manuprāt, tie ir visnozīmīgākie svētki, jo dziesmas draudzēs ir skanējušas vienmēr, pat padomju okupācijas gados. Dziesma kā vērtība, kā evaņģēlija nesēja, kā mierinātāja un iepriecinātāja ir neatņemama baptistu draudžu bagātība arī šodien. Un man ir patiess prieks, ka šie dziesmu svētki šogad ir atgriezušies pilsētā, kurā tie reiz piedzima, – Liepājā," uzsvēra Ēriks Ešenvalds.

Var gūt prieku arī bez alkohola
Par dziesmu svētkiem priecājās arī Andrejs Priedītis no kamerkora "Matejs", kas aizvadītajā nedēļā uzstājās vairākos koncertos. Puisis pastāstīja, ka viņam ļoti patīkot dziedāt un, izpildot garīgās dziesmas, viņš kalpo Dievam. "Baptistus uzskata par dziedošāko konfesiju, un šie dziesmu svētki to kārtējo reizi apstiprināja," pārliecinājies Mārtiņš Kleins no Rīgas Āgenskalna baptistu draudzes. Viņš arī novērtēja, ka Liepājas Latviešu biedrības namā un koncertestrādē "Pūt, vējiņi!" garīgās dziesmas skan ļoti labi. "Izpildot skaņdarbus ārpus baznīcas, ir lielāka atbildība un svinīgums," apgalvoja dziedātājs.
21 gadu vecā Rita Špune un 22 gadus vecā Nora Vegnere, kas arī dziedāja uz vairāku koncertu skatuvēm, sacīja, ka mēģinājumu dēļ pagājusī nedēļa bijusi diezgan noslogota, bet tā tomēr bijusi ļoti jauka. Jo negadoties bieži, ka vienkopus sanāk tik daudz dziedošu baptistu. Dziedot plecu pie pleca, rodas vienotības izjūta. "Šie svētki bija superīgi! Jaunieši bija noilgojušies pēc šīs kopības izjūtas, pēc tā, ka visi var kopā sadziedāties un slavēt Dievu," bija sajūsminātas jauniešu koncerta vērotājas rīdzinieces Elīza Godiņa un Marta Ašnevica. Izbaudīt kopāsanākšanu no Rīgas bija atbraukušas arī Linda Zemture, Dace Bungše, Dace Preisa un Alise Krapāne. Meitenes pastāstīja, ka baptisti ir ļoti draudzīgi cilvēki, kas cits citu atbalsta un jūt līdzi savējiem priekos un bēdās.
Filips Baumanis no grupas "Secondchance" sacīja, ka Rīgas baptistiem ir lielākas iespējas sanākt kopā un sadziedāties, savukārt laukos dzīvojošie bieži vien nemaz nenojauš, cik daudz ir līdzīgi domājošu cilvēku. Satiekoties dziesmu svētkos, jaunieši saprot, ka viņu ir liels pulks. "Dalībniekiem šie svētki ir kā piedzīvojums, jo daudzi, piemēram, nekad nav dziedājuši kopā ar orķestri," sacīja 22 gadus vecais F.Baumanis. "Baptistu dziesmu svētkos netiek lietots alkohols, un tā ir laba liecība tam, ka var dzīvot un gūt prieku arī savādāk," papildināja grupas "Xenos" mūziķis Sandis Feteris. Liene Viskupaite savukārt ir gandarīta, ka dziesmu svētku dēļ baptisti var iziet ārpus baznīcas sienām un stāstīt par Dievu arī citviet. Jo uz šiem koncertiem ierodas ne tikai baptisti, ticīgie, bet arī ļaudis, kas nav ticīgi.

Svētki piesaista arī garāmgājējus
Aprunājoties ar vairākiem sarīkojumu apmeklētājiem, "Kurzemes Vārds" pārliecinājās, ka dziesmu svētki bija interesanti arī ļaudīm, kuri sevi neuzskata par ticīgiem, bet kuriem patīk laba mūzika. Liepājnieki Liene un Kārlis sacīja, ka uz jauniešu koncertu "Es vairs nebūšu tas pats…" iepriekš nebija paredzējuši nākt. Tā kā gājuši garām koncertestrādei "Pūt, vējiņi!", izdomājuši arī paklausīties, kā dzied baptisti. "Liepājā šovasar nekas īpaši nenotiek, tāpēc ir ļoti labi, ka bija vismaz ir Latvijas baptistu dziesmu svētki, uz kuriem varēja aiziet," sacīja Mirdza Lagzdiņa, kas uz jauniešu koncertu bija ieradusies kopā ar savu 17 gadu veco meitu Lieni. "Es nemaz nezināju, ka starp baptistiem ir tik daudz jauniešu. Biju pārsteigta, cik skaisti skanēja jauniešu kopkoris. Dziedāju pat līdzi, kaut gan baznīcā neeju un nevienu garīgu dziesmu nezinu," sacīja studente Vija no Ventspils. Liepājnieki Uldis un Mareks uzskata, ka šādi dziesmu svētki varētu notikt katru gadu, tie uz vēju pilsētu vismaz atvilinātu vairāk tūristu, ar kuriem šovasar īpaši nevar lepoties.
Latvijas baptistu dziesmu svētki notiek ik pēc četriem, pieciem gadiem. Pirmie un otrie dziesmu svētki notika 1925. un 1935. gadā Liepājā. Kur un kad notiks nākamie dziesmu svētki, par to vēl tikai spriedīs. Kas zina, iespējams, Liepājai atkal būs gods uzņemt tik daudz ļaužu no visām Latvijas malām.