Kurzemes Vārds

10:20 Trešdiena, 1. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Krājbankas jaunā karte un futbols ar "Prāta vētru"

Daiga Borska

Pagājušās nedēļas nogalē Liepājā ieradās Latvijas Krājbankas valdes priekšsēdētājs un prezidents Andris Nātriņš, lai piedalītos grupas "Prāta vētra" futbola mačā pret uzņēmuma klientiem. Šis notikums Liepājas jūrmalā pulcēja skatītājus, un viens no galvenajiem iemesliem tā organizēšanā bija Latvijas Krājankas jaunās "Visa Classic" "Prāta vētras" kredītkartes tautās laišana. Pirms došanās uz jūrmalu Nātriņa kungs sniedza interviju "Kurzemes Vārdam".
Ar ko saistīta jūsu ierašanās Liepājā?
– Krājbanka laidusi klajā jaunu, unikālu kredītkarti, kuras galvenā priekšrocība – par pirkumiem vai pakalpojumiem netiek ņemta komisijas maksa ne Latvijā, ne ārvalstīs. Karte nosaukta populārās grupas "Prāta vētra" vārdā, un uz tās ir arī grupas mūziķu melnbalts foto, kuras autors ir pasaulē slavenais fotogrāfs Antons Korbijns. Jāuzsver, ka melnbalts foto kā kredītkartes seja ir jaunums kredītkaršu dizaina tirgū. Līdz šim Liepājā saimniekus atradušas jau vairāk nekā 80 kartes, visā Latvijā – 200.
Ar ko vēl var rēķināties jūsu klienti, izvēloties jauno karti?
– Protams, banku sistēmā izgudrot ko pavisam jaunu, nebijušu ir grūti, bet atļaušos apgalvot, ka mūsu kartei ir vairākas unikālas īpašības. Tā kā kartē iestrādāts mikroprocesors jeb čips, tas nodrošina norēķināšanās iespējamību neatkarīgi no klienta atrašanās vietas un mūsu operētājsistēmas kvalitatīvas darbības.
Šobrīd Liepājā Krājbankas telpas atrodas viesnīcas "Līva" dienvidu galā. Vietas tur nav sevišķi daudz. Vai nav domāts par plašāku telpu izmantošanu?
– Pagaidām vēl saglabāsim intrigu, kur Liepājā atradīsies Krājbankas jaunā mājvieta, bet tā noteikti būs. Ļoti iespējams, jau šoruden.
Viena lieta ir norēķinu kartes, bet otra – bankomāti, kas ne vienmēr pieejami ērti un pietiekamā daudzumā.
– Pilsētās tā nav problēma, bet pagastos gan. Tur veidojas tāds kā apburtais loks. Lai kādā konkrētā vietā uzstādītu bankas automātu, ir vajadzīgs noteikts tā lietotāju skaits, jo šo iekārtu apkalpošana ir ļoti dārga. Pavisam nesen jaunu Latvijas Krājbankas automātu uzstādījām Priekulē.
Vai jūs kā bankas prezidents varētu iedomāties situāciju, kā būtu, ja mums šobrīd vajadzētu dzīvot bez banku pakalpojumiem?
– Tad būtu, kā senāk. Visos darījumos tiktu izmantota tikai skaidra nauda. Tagad ļoti daudziem to aizstāj karte. Arī man savu ikdienu grūti iedomāties bez tās. Kaut kādā veidā pazaudējot skaidru naudu, tas notiek neatgriezeniski, tā nav atgūstama.
Latvijas banka paudusi viedokli, ka tas nav īpaši labi, ka ļoti daudzi cilvēki, izmantojot banku piedāvājumus, ņem patēriņa kredītus.
– Iedzīvotāju ienākumi aizvien palielinās. Cilvēkiem ir būtiski uzlabot savas dzīves standartus. Paņemtais kredīts var būt pamudinošs apstāklis, lai strādātu intensīvāk, un galu galā šie procesi pozitīvi ietekmē tautsaimniecību.
Ir ļaudis, kas visai skeptiski izturas pret kredītu ņemšanu, un viņi savu nostāju pamato ar to, ka aizņemas un tērē svešu, t.i., bankas naudu, bet jāatdod savējā.
– Aizņemšanās ir kas līdzīgs norēķinu karšu lietošanai, un tas varētu būt pat ieraduma jautājums. Iedzīvotāji vienkārši pierod ar saviem finansu resursiem strādāt un rēķināties, apzinoties, cik daudz var atļauties aizņemties un tērēt. Bet aizņemoties cilvēks jau šodien var atļauties vairāk, nekā ilgu laiku savu naudu mājās krājot un krājot.
– Izskanējusi ziņa, ka Krājbanku nolūkojuši turīgi pircēji. Un īpašu aktivitāti izrādot lietuviešu banka "Snoras".
– Jautājumus, kas saistīti ar bankas pirkšanu, acīmredzot vislabāk būtu uzdot akcionāriem. Bankā šāda interese nav jūtama. Un tomēr ir dzirdēta informācija, ka vairākas ārvalstu kredītiestādes samērā aktīvi interesējas par Krājbankas iegādi. Tas, mūsuprāt, ir likumsakarīgi, jo Krājbanka ar savu klientu apkalpošanas tīklu, klientu bāzi, moderno infrastruktūru, attīstīto bankas produktu bāzi ir ļoti pievilcīgs investīciju objekts.