Kurzemes Vārds

12:24 Sestdiena, 4. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Tā beidzās maskarāde
Šodienas datuma vārdā kādreiz tika nodēvētas ielas, šo datumu cildināja, un gan jau vēl tagad kāds tīksmināsies, cik gudra un tālredzīga bijusi biedra Staļina politika, visu izkārtojot tā, lai izskatītos, ka ne padomju varu, ne iekļaušanu PSRS sastāvā Latvijai 1940.gadā neviens neuzspieda, bet šādu izvēli Latvija pati izteica 21.jūlijā pirms 65 gadiem.
21.jūlijs varbūt nebija pats spilgtākais punkts Latvijas pakļaušanas scenārijā, kuru sāka īstenot 1939.gada 23.augustā ar PSRS un Vācijas līgumu par Baltijas valstu nokļūšanu PSRS pārziņā un tā paša gada 5.oktobrī PSRS ultimatīvo prasību atļaut Latvijā iekārtot militārās bāzes, turpināja ar 1940.gada 17.jūnija agresiju, Maskavas izveidotās Latvijas marionešu valdības iecelšanu 20.jūnijā un beidza ar Latvijas iekļaušanu PSRS sastāvā 5.augustā.
Jā, viens otrs notikums šajā scenārijā bija spilgtāks par 21.jūliju, un tomēr 21.jūlijs paliks vēsturē ar to, ka šajā dienā tika nomestas maskas un pirmo reizi atklāti paziņots Latvijas liktenis.
Bažas par iekļaušanu PSRS sastāvā Latvijas sabiedrībā valdīja jau kopš 17.jūnija, taču gan marionešu valdība, gan Maskavas emisāri tādu iznākumu noliedza, šādas runas pat nosaucot par ļaunprātīgām baumām. PSRS karaspēks bija okupējis Latviju jau mēnesi, bija noticis 14. un 15. jūlija Saeimas vēlēšanu farss, taču sabiedrību mierināja, ka Latvija nezaudēs neatkarību. Vēl konkrētāk – ka padomju varu nepasludinās, Padomju Savienībai nepievienos, privātīpašumu neatsavinās, kolhozus nedibinās.
Maskarāde beidzās 21.jūlijā. Jaunievēlētais "parlaments" savā pirmajā sēdē izteica "tautas gribu" – pasludināt Latvijā padomju varu un lūgt iestāties PSRS sastāvā, un 30.jūlijā lūdzēju delegācija devās uz Maskavu.
Pēc 21.jūlija vairs nebija jāmaskējas arī citādā ziņā. Kaut gan Latvija vēl formāli bija neatkarīga valsts, Baltijas valstu vadītājus un citus jaunajai varai nevēlamus elementus deportēja uz citu valsti – PSRS, bet Padomju Savienības ārlietu resora vadītājs V.Molotovs jau atklāti paziņoja, ka PSRS robežas pārceltas uz Baltijas jūras piekrasti.
Andžils Remess