Kurzemes Vārds

01:41 Svētdiena, 7. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Dienas tēma

Kurš izsvītroja pieturu "Mūzikas pilsēta"?
Kas vainojams koncertdzīves apsīkumā: liepājnieku mentalitāte vai producentu pasivitāte?

Inita Gūtmane
Liepāja jau sen tiek dēvēta par mūzikas pilsētu, taču daudzas Latvijā vairāk vai mazāk pazīstamas apvienības, kas vasarā dodas koncertturnejās, brauc uz citām pilsētām. Šogad Liepāju savā koncertturnejas grafikā nav iekļāvusi populārā Latvijas grupa – "Prāta vētra", arī tādi muzikāli sarīkojumi kā "Dziesmu duelis", "Dziesma manai paaudzei" Liepājā neplāno piestāt. Lai uzzinātu, kāpēc ir izveidojusies šāda situācija, "Kurzemes Vārds" aprunājās ar vairākiem ar mūziku saistītiem ļaudīm.

Reperiem neesot, kur uzstāties
Nevarētu teikt, ka vēju pilsētā šovasar nekas nenotiek, taču daudzi liepājnieki "Kurzemes Vārdam" teica, ka sarīkojumu ir par maz. Ļaudis vēlētos arī lielāku muzikālo sarīkojumu daudzveidību. Piemēram, ja vēju pilsētā varam baudīt rokmūzikas skaņas, par kurām gādā vietējās grupas vai mākslinieki no citām Latvijas vietām, tad dzirdēt hiphopu un repu gadās visai reti. Tādi tautā pazīstami šīs mūzikas stila pārstāvji kā Ozols un Gacho ik pa laikam dodas koncertos pa visu Latviju, taču Liepājā viņus faniem neizdodas ieraudzīt.
Menedžeris Aivars Apriķis no ierakstu kompānijas "Riga Records", kas darbojas ar hiphopa māksliniekiem, sacīja, ka Liepājā neesot vietu, kur uzstāties šiem mūziķiem. "Vēlējos sarunāt, lai hiphopa mākslinieki varētu uzstāties mūzikas klubā "Pablo" un festivālā "Baltic Beach Party", taču neizdevās. Uz manis sūtītajām elektroniskajām vēstulēm pasākumu rīkotāji pat neatbildēja," neapmierinātību pauda firmas "Riga Records" pārstāvis. Iepriekšējos gadus gan esot izveidojusies laba sadarbība ar Latvijas 1.rokkafejnīcas un mūzikas kluba "Pablo" menedžeri Uldi Kleinu.
Ja vien būtu atsaucība, hiphopa mākslinieki būtu gatavi braukt uz Liepāju, jo šī mūzikas stila piekritēju vēju pilsētā esot daudz. Grupas "Device" mūziķis Ruslans Kuksinovičs pastāstīja, ka apvienība Kurzemē uzstājas visai reti, jo lielāks atbalsts esot citos novados. Arī Liepājā viņus var redzēt reti, jo šeit bez mūzikas kluba "Pablo" un rokkafejnīcas, nav īpaši kur uzstāties. Un arī minētajās vietās vairāk iecienīta rokmūzika.
Daži mūziķi, kas vēlējās palikt anonīmi, sacīja, ka no brāļu Mediņu gaumes lielā mērā ir atkarīgs tas, kādas apvienības liepājniekiem izdodas redzēt un dzirdēt. Jo viņu pārziņā ir Liepājā vienīgās populārākās izklaides vietas un arī lielākie vasaras festivāli. U.Kleins "Kurzemes Vārdam" skaidroja, ka "Pablo" un rokkafejnīcai esot savs imidžs, pie kā tā mēģina pieturēties. Šajās izklaides vietās vairāk tiekot atskaņota rokmūzika, nevis šlāgermūzika, hiphops vai kāda cita stila mūzika. Protams, ir arī izņēmumi, un, iespējams, rudenī varētu uzstāties arī kantrī grupa "Dakota".

Vienam estrāde pārāk liela, otram – pārāk maza
Vairāki "Kurzemes Vārda" aptaujātie atgādināja, ka liepājniekiem ir izsmalcināta muzikālā gaume un uz visiem sarīkojumiem, it īpaši ar zemākajās profesionālajās kvalitātēs notiekošajiem, viņus tik viegli nemaz nevar atvilināt. Tādēļ arī daudzas grupas neriskē doties uz mūsu pilsētu, jo var ciest finansiālus zaudējumus. To īpaši var attiecināt uz šlāgermūzikas apvienībām.
"Liepāja ir īpašs gadījums, liepājnieki ir laimīgi, ka viņiem ir savs roks un grupa "Līvi"," smej kantrī grupas "Dakota" administrators Jānis Retenais. Viņš uzskata, ka šlāgera un kantrī mūzikas koncerti Liepājā būtu apmeklēti, jo Kurzemē ir daudz šīs mūzikas cienītāju. "Taču estrāde "Pūt, vējiņi!" ir par lielu, lai to varētu piepildīt tikai "Dakotas" cienītāji. Tāpēc koncertos lielākoties kopā spēlē vairākas kantrī un šlāgergrupas," zināja teikt J.Retenais.
Mūzikas ierakstu kompānijas "Baltic Records Group" sabiedrisko attiecību menedžere Daina Švābe savukārt sacīja, ka Liepājā neizdodas noorganizēt vairāku populāru mūziķu koncertus tādēļ, ka nav vietu, kurās satilptu liels skatītāju pulks. Sākotnēji kompānija bija iecerējusi, ka Liepājā ar savu jauno koncertprogrammu varētu viesoties Ingus Pētersons, taču, uzzinot, ka koncertestrāde "Pūt, vējiņi!" nevar uzņemt tik lielu klausītāju skaitu, lai sarīkojums atmaksātos, tāpēc brauciens uz mūsu pilsētu atcelts. Tādēļ arī tautā iemīļotie, kompānijas "Baltic Records Group" mūziķi, lielākoties uzstājas kaimiņpilsētās, piemēram, Ventspilī, kurā ir piemērota vieta vērienīgu sarīkojumu norisei.
Liepāju savā koncertturnejas grafikā nav iekļāvusi arī grupa "Prāta vētra". Vairāki avoti "Kurzemes Vārdam" sacīja, ka pēdējie Liepājā rīkotie koncerti grupai neesot atmaksājušies, tāpēc tā šovasar uz mūsu pilsētu nebrauks. Zinātāji arī bilst, ka "Prāta vētra" izvēlējusies neveiksmīgus koncertu datumus, kas iekrituši pēc citiem mūsu pilsētā populāriem sarīkojumiem, tāpēc atsaucība nav bijusi tik liela, cik varējusi būt. Apvienības menedžere Guna Zučika savukārt skaidroja, ka "Prāta vētra" Liepājā viesojās jau pērn ar izdotā albuma "Veronika" koncertturneju, tāpēc jaunā albuma "Četri krasti" prezentācijas koncerti paredzēti citviet. Tā kā "Prāta vētra" ar koncertu uzstāsies Kuldīgā un Ventspilī, kas nav īpaši tālu no Liepājas, fani var doties uz turieni.

Koncertu rīkotāji ar labdarību nenodarbojas
Vieni no iecienītākajiem muzikālajiem televīzijas raidījumiem ir "Dziesma manai paaudzei" un "Dziesmu duelis". Raidījumu veidotāji šovasar organizē koncertbraucienus uz vairākām pilsētām, izņemot Liepāju. "Pērn kompānija "Mēmais šovs" rīkoja filmas "Es mīlu jūsu meitu" vasaras turneju. Mēs viesojāmies arī Saldū, kur mums ļoti labi gāja – bija ļoti daudz apmeklētāju. Tāpēc izdomājām, ka arī "Dziesmu dueli" organizēsim Saldū, nevis Liepājā," pamatoja "Mēmā šova" producente Ieva Krole.
Viņa sacīja, ka Liepāja nebūt neesot aizmirsta. Nākamgad kompānija iecerējusi komēdiju par hokeja tēmu, kuras veidošanā, iespējams, iesaistīsies arī somi un čehi. Šis filmas prezentācijas pasākumus, kuros notiks dažādas sporta spēles, koncerti un citas interesantas lietas, rīkos dažādās Latvijas pilsētās, viena no tām varētu būt Liepāja.
Vai mums nākamgad izdosies ieraudzīt atraktīvo Fredi ar savu komandu, kas veido konkursu "Dziesma manai paaudzei", par to gan nevaram būt pārliecināti. "Pēdējo reizi ar koncertu viesojāmies estrādē "Pūt, vējiņi!" pirms gadiem septiņiem. Tad lielākoties tauta nenāca iekšā, bet stāvēja aiz žoga. Ja uz koncertu atnāk tikai 300–400 cilvēki, tad tas neatmaksājas, un mēs ar labdarību nenodarbojamies," apgalvoja neatkarīgo producentu grupas "Labvakar" Pasākumu nodaļas vadītājs Guntis Dzelmanis. Viņš sacīja, ka katru gadu koncerta norises vietas tiek mainītas, ik pēc diviem gadiem viņi atgriežas tur, kur bijis visvairāk cilvēku. Protams, pasākuma rīkotāji arī izvērtē, vai skatuves ir atbilstošas tik vērienīgam koncertam. Piemēram, Aizputē tā ir bijusi par mazu, savukārt Liepājā koncertestrāde esot lieliski piemērota. Estrādei ir jumts, tādēļ nav jāuztraucas, ka skatītājus varētu aizbiedēt lietus.
"Tomēr mums ir bail finansiāli riskēt doties uz Liepāju," uzsvēra G.Dzelmanis. Viņš arī minēja sarīkojumus, kā Ainara Mielava, Uģa Rozes koncertus, uz kuriem citviet biļetes bija izķertas, toties Liepājā skatītāju rindas bijušas tukšas. Viņš arī ievērojis, ka Liepājā nav daudz vietu, kur varētu notikt mākslinieku koncerti, un dažviet arī telpu īre tiek prasīta tik liela, ka lētāk sanākot noorganizēt koncertu Rīgā, Nacionālajā teātrī.
Kāpēc "Dziesma manai paaudzei" un "Dziesmu duelis" nenotiek mūsu pusē, neizpratnē ir arī grupas "Tumsa" mūziķis Jānis Daugalis. Viņš uzskata, ka šovasar Liepājā notiek maz muzikālo sarīkojumu, tāpēc šie koncerti varētu piesaistīt daudz apmeklētāju. Viņaprāt, pašvaldībai būtu jārūpējas, lai vēju pilsētā būtu vairāk izlaides pasākumu. Lai sarīkojumi atmaksātos un mūziķi būtu ieinteresēti braukt uz Liepāju, pēc Dauguļa domām, pašvaldībai vairāk vajadzētu tiem sniegt finansiālo atbalstu.

Mums ir tā, kā nav citiem
Grupas "Līvi" dibinātājs Juris Pavītols arī uzskata, ka pašvaldība un Kultūras daļa ir vainojama, ka Liepājai iet secen vairāki sarīkojumi un izjūk arī festivāls "Liepājas dzintars". "Kultūras daļai vajadzētu pajautāt, kāpēc daudz kas notiek Rīgā, nevis pie mums, un kam būtu jāpiedāvā sarīkojumu rīkotājiem dažādi atvieglojumi, lai viņi būtu ieinteresēti doties pie mums," – tā J.Pavītols. Viņš norāda, ka arī paši liepājnieki ir līdzatbildīgi, jo par deputātiem ir ievēlējuši cilvēkus, kas nespēj atjaunot sagrauto tēlu par Liepāju kā mūzikas pilsētu.
Liepājas domes Kultūras daļas vadītājs Valdis Skujiņš "Kurzemes Vārdam" sacīja, ka tādi sarīkojumi kā "Dziesma manai paaudzei" un "Dziesmu duelis" lielākoties notiekot mazākās pilsētās, kur nav klubu. Tie mūziķi, kas iesaistīti šajos muzikālajos sarīkojumos, šovos, Liepājā uzstājās mūzikas klubā "Pablo", Latvijas 1.rokkafejnīcā un agrāk arī izklaides vietā "Fontaine Palace", tādēļ vēju pilsētas iemītniekiem nekas secen neiet. "Tiem, kas uz klubiem neiet, arī šķiet, ka Liepājā nekas nenotiek," piebilst V.Skujiņš. Viņš neskumstot, ka pie mums nenotiek "Dziesma manai paaudzei", jo pašiem ir konkurss jaunajiem dziedātājiem "Kā māku, tā maunu", kas ir guvis gan skatītāju, gan dalībnieku lielu atsaucību. Liepājā norit arī daudzi citi pasākumi, kā "Baltic Beach Party", "Pianisma zvaigžņu festivāls", kuri nenotiek citās pilsētās.
"Šovasar Liepājā notiks arī sarīkojums "Spēlmaņu vasara" un mūzikls "Vella kalpi", es ar interesi gaidu, vai tie spēs piesaistīt 1000–1500 skatītāju. Ja tā notiks, tad citu gadu būs jādomā par līdzīgu sarīkojumu piesaisti," sacīja V.Skujiņš.