Kurzemes Vārds

01:43 Pirmdiena, 28. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Jaunie tarifi – grūti pieņemami, bet nepieciešami
ANDRIS KARLSONS,
SIA "EKO Kurzeme" direktors

Šomēnes iedzīvotāji par atkritumu izvešanu rēķinos ieraudzīs lielākas summas nekā iepriekš. Privātmāju īpašniekiem un juridiskajām personām pieaugums ir par 60 procentiem, taču lielākās problēmas ir tiem iedzīvotājiem, kuru dzīvokļus apsaimnieko namu pārvaldes. Līdz šim viņi maksāja kaut kādu mistisku summu – 43 santīmus mēnesī no cilvēka, bet mēs izvedām tik daudz gružu, par kuriem vajadzētu saņemt 70 santīmu no cilvēka.
Taču nu esam pārgājuši uz reālā apjoma uzskaiti, un jāmaksā būs par konkrēta atkritumu daudzuma izvešanu. Cenu kāpums sanāk diezgan jūtams, jo grūti ir noteikt, cik cilvēku izmanto konkrētus atkritumu konteinerus. Jo mikrorajonos parasti ir, piemēram, 10 mājas, pieci konteineru laukumi, un iedzīvotāji gružus nes krustām šķērsām. Vienam izdevīgāk ir maisiņu izmest pa ceļam uz veikalu, citam uz pieturu, vēl kādam – uz garāžu. Kur nu vēl, ja kāds no pavisam citas vietas piebrauc ar automašīnu un atbrīvojas no saviem gružiem uz citu rēķina.
Kāds iebildīs, ka citās pilsētās atkritumu izvešanas tarifs ir zemāks, taču tur, pirmkārt, sētnieki saslaucītos gružus nodod atsevišķi, otrkārt, atsevišķi savāc būvgružus. Liepājā tas viss tiek samests sadzīves atkritumu konteineros vai vienkārši nomests turpat līdzās. Un mēs taču nevaram tos nesavākt.
Tāpēc esam iesnieguši namu pārvaldēm pagājušā mēneša rādītājus un ieteikuši maksu par izvesto gružu apjomu pēc iespējas optimālāk sadalīt uz apkārt dzīvojošo cilvēku skaita. Dažviet šis tarifs iznāk ļoti augsts, par kāda atkritumu konteinera laukuma apkalpošanu iznāca pat divi lati no cilvēka mēnesī. Tad ir jāpēta iemesli. Piemēram, vai tur atkritumus kāds neizgāž nelegāli, un tam sekot līdzi vajadzētu pašiem iedzīvotājiem, vai arī iespējams, ka tajā apkārtnē ir ļoti daudz izīrētu dzīvokļu, kur deklarējies tikai īpašnieks, bet patiesībā dzīvokļos uzturas kuplas ģimenes. Šī problēma jau būtu jārisina pašvaldības līmenī.
Atkritumu apsaimniekošanas firmas ir gatavas sarunām un kompromisiem, cenu iespējams variēt ar izvešanas reizēm u.tml. Jo visi grib, lai mēs gādājam jaunus konteinerus, pēc četriem gadiem būs jāizpilda Eiropas Savienības direktīvas par atkritumu šķirošanu utt. Kur tad ņemt naudu? Ja kādreiz varējām cenu noturēt uz atkritumu noglabāšanas rēķina, tad tagad šo tarifu Liepājas RAS pacēla par 270 procentiem – 9,24 lati par tonnu iepriekšējo 3,42 latu vietā. Arī degvielas cenas, ka zināms, ir ļoti strauji cēlušās.
Saprotu, ka psiholoģiski ir grūti pieņemt jaunās izmaksas, bet citādi mēs ne tikai pārvelkam krustu attīstībai, bet pat lēnām grimstam.