Kurzemes Vārds

18:41 Sestdiena, 31. oktobis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Šļirces un adatas atrod atkal, bet vainīgais joprojām nezināms

Andrejs Rjabcevs
Kristīne Pastore

Pagājušajā nedēļā no Liepājas Centrālās slimnīcas tika saņemta informācija, ka tur pēc palīdzības vērsušies divi piecpadsmit gadu veci pusaudži, kuri bija sadūrušies ar izlietotu šļirču adatām Dienvidu fortos. Pēdējā pusgadā tā ir otrā reize, kad tumšajos pazemes tuneļos tiek uzieti izlietoti medikamenti un šļirces, taču policija joprojām izmeklē, vai abi šie gadījumi savstarpēji ir saistīti. Lai arī izmeklēšana šobrīd apstājusies un uzsāktā administratīvā lietvedība gaida savu noilgumu, konkrētu vainīgo likuma sargiem nav izdevies noskaidrot.

Policija domā, ka visi ceļi ved uz slimnīcu
Jau tūlīt pēc tam, kad janvārī vienā no Dienvidu fortu labirintiem tika atrast simtiem šļirču ar visām adatām un iepakojumi no medikamentiem, bija skaidrs, ka pie vainas varētu būt tikai kāda no pilsētas ārstniecības iestādēm. Un šo versiju drīz vien izdevās apstiprināt arī caur kompāniju, kas Latvijā nodarbojas ar vācu firmas "Baxter" medikamentu un vakcīnu izplatīšanu. Nosūtot sēriju numurus no atrastajām vakcīnām, drīz vien saņēma apstiprinājumu, ka ērču encefalīta vakcīnas ar šādu sērijas numuru nesen ir piegādātas vairākām ārstniecības iestādēm pilsētā un rajonā. Turpinot izmeklēšanu, tika pievērsta uzmanība tam, ka uz vairākām fortu pazemes ejās atrastajām nātrija hlorīda plastikāta pudelēm bija norādīti trīs personu uzvārdi, kam šis medikaments ir ievadīts. Lai noskaidrotu iespējamo vietu, no kurienes nāk izlietotie medikamenti, policija pieprasījusi visām pilsētas ārstniecības iestādēm sniegt ziņas, kādā laikposmā un kādā sakarībā sniegta medicīniskā palīdzība kādam no trijiem pacientiem, kuru uzvārdi tika konstatēti uz iepakojumiem.
Saņemot visas atbildes, kļuva zināms, ka Centrālajā slimnīcā pagājušajā gadā medicīniskie pakalpojumi sniegti visām trim personām, kuru uzvārdi sakrīt ar tiem, kas bija norādīti uz izlietotajiem medicīniskajiem atkritumiem. Kā skaidroja policijā, izmeklēšanas gaitā visi pavedieni veduši uz Liepājas Centrālo slimnīcu, un, lai arī ārstniecības iestādē ir uzstādīta moderna izlietoto šļirču un medikamentu pārstrādes iekārta, tik un tā fortos atrastie iepakojumi un vakcīnu šļirces varētu būt no turienes.
Kā uzskata galvenais ārsts Egils Freidenfelds, policijai nav konkrētu pierādījumu, ka fortos atrastās šļirces tiešām ir no slimnīcā izlietotajām. Tas, ka minētās personas attiecīgajā laikā ir ārstējušās slimnīcā un ka viņu ārstēšanai izmantots kāds no medikamentiem, kuru iesaiņojums atrasts fortos, vēl nav pierādījums.
Slimnīcas epidemioloģe M.Kūla ir neizpratnē, par izteikto viedokli saistībā ar to, ka šļirces varētu būt nākušas no Centrālās slimnīcas, jo izmeklēšana vēl pilnībā nav pabeigta un oficiāli tas nav pierādīts. Turklāt iedzīvotāju vakcinācija pret ērču encefalītu LPCS ikdienā nenotiek. Medicīnisko atkritumu šķirošana un nogādāšana uz medicīnisko atkritumu dezinfekcijas un pārstrādes nodaļu ir stingri reglamentēta un noteikta speciāli izstrādātā instrukcijā, ar kuru iepazīstināts medicīniskais personāls. Nodaļā medicīnas māsa pēc manipulācijas veikšanas šļirci ar adatu aiznes uz procedūru telpu, kur adata tiek atdalīta no šļirces un katra atsevišķi iemesta tam speciāli paredzētos konteineros. Adatas, kas ir kvalificējamas kā asie medicīniskie atkritumi, tiek iemestas marķētā, necaurduramā plastmasas konteinerā ar aizskrūvējamu šauru vāku, savukārt neasos priekšmetus kā, piemēram, šļirces, cimdus vai izlietotās sistēmas ievieto citā marķētā plastmasas konteinerā. Uz abiem konteineriem norādīts nodaļas numurs. Pēc tam tos nogādā medicīnisko atkritumu dezinfekcijas un pārstrādes nodaļā, kur tos pārstrādā, samaļot un dezinficējot speciālā iekārtā, pirms tam darbiniekiem parakstoties par šļirču nodošanu un saņemšanu.

Izmeklēšana nonākusi strupceļā
Kā sacīja Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes Kārtības policijas priekšnieks Gints Ešenvalds, pēc šļirču un citu medicīnisko atkritumu atrašanas janvārī policisti veikuši izmeklēšanu, taču diemžēl pagaidām lietas tālākā virzība ir nonākusi strupceļā. Visi līdzšinējie pavedieni noveduši līdz kādai personai – Aigaram Šilderam, kas tolaik strādājis Liepājas Centrālajā slimnīcā par izlietoto medicīnisko atkritumu smalcinātāju, taču jau daudzus mēnešus viņš ir izbraucis no valsts un līdz ar to no viņa nav iespējams saņemt paskaidrojumu par notikušo.

Izlietotās šļirces pieejamas ikvienam
"Kurzemes Vārdam" izdevās sazināties ar Aigaru Šilderu un uzklausīt viedokli par notikušo. "Uzreiz varu pateikt, ka man ar to nav nekāda sakara," telefonsarunā sacīja kādreizējais Liepājas Centrālās slimnīcas darbinieks. Policijas veiktajā izmeklēšanā noskaidrots, ka viens no pacientiem Centrālajā slimnīcā ārstējies līdz 28.augustam. Tātad medikamenti fortos izmesti pēc šī datuma. "Kāda man bija jēga augustā nest prom no slimnīcas šļirces un citus medicīniskos atkritumus, ja tikai oktobrī es uzrakstīju atlūgumu un atbraucu strādāt uz Īriju. Ja man noliktavā glabājas maisiem šādu medikamentu, tad kāds gan man būtu iemesls kaut kur uz pilsētas otru malu vest pāris šļirču," retoriski jautā Aigars.
Vīrietis uzskata, ka viņa vārds šajā izmeklēšanā tikai pievilkts klāt, lai būtu kāds, uz kura rēķina policija varētu atrakstīt savus dokumentus un lietu izbeigt. "Galu galā slimnīcā valda tāds bardaks, ka jebkurš no medicīniskā personāla varēja to izdarīt, ja vien bija iemesls. Ja kāds paskatītos, kas tiek izmests kopējā slimnīcas atkritumu vadā no visiem divpadsmit stāviem, tad tur sanāktu ne viena vien krimināllieta par medicīniskā personāla nolaidību," pauda Aigars. Lai gan slimnīcā ir stingri reglamentēta izlietoto medikamentu savākšanas, uzskaites un iznīcināšanas kārtība, tomēr medicīnas māsas un sanitāri dažkārt ar sevišķu rūpību pret šiem noteikumiem neizturoties, skaidroja A.Šilders. "Turklāt, nobraucot ar liftu līdz pagrabstāvam, ikvienam ir iespēja piekļūt konteineriem un nemanot iznest no slimnīcas izlietotās un, iespējams, arī dzīvībai bīstamās šļirces," sacīja bijušais slimnīcas darbinieks. Līdz ar to nebūšot brīnums, ka šie divi nebūs vienīgie gadījumi, kad Liepājā kādā sabiedriskā vietā tiks atrasti izlietotu medikamentu iepakojumi un šļirces ar visām adatām.
Par A.Šildera teikto, ka jebkuram ir iespēja savākt izlietotās šļirces vai ka tās tiek izmestas kopējos atkritumos, pārsteigta bija M.Kūla. "Man ir cits priekšstats. Es pati regulāri eju cauri vietai, kur notiek šļirču iznīcināšana, un neko tamlīdzīgu neesmu novērojusi," viņa sacīja.

Sods problēmu neatrisina
Tiesa, pat vainīgā atrašanas gadījumā sods viņam nebūs visai bargs, jo pašlaik ir ierosināta administratīvā lietvedība par vides piesārņošanu vai piegružošanu, bet administratīvo pārkāpumu kodeksā ir norādīts, ka par zemes, mežu, ūdeņu, atmosfēras gaisa vai citu dabas objektu piesārņošanu vai piegružošanu ar notekūdeņiem, ķīmiskām vielām, ražošanas, komunālās saimniecības vai sadzīves atkritumiem, atlikumiem vai sārņiem uzliekams naudassods līdz 250 latiem.
Policijā skaidroja, ka pašlaik tas ir bargākais sods, jo krimināllietu par dzīvībai bīstamo atkritumu izmešanu sabiedriskā vietā nav iespējams ierosināt. Juridiski nav noticis noziedzīgs nodarījums – vainīgajam nav bijis nolūka izlietotās šļirču adatas izmest, lai kāds ar tām sadurtos un inficētos.
Kamēr tiek meklēts vainīgais izmesto šļirču lietā, problēma, ko darīt ar izlietotajām šļircēm, kas paliek pāri pēc tam, kad injekcijas veiktas mājas apstākļos, joprojām ir aktuāla ne tikai Liepājā, bet visā Latvijā. "Mēs asociācijā par šo problēmu ne vienreiz vien esam runājuši," sarunā ar "Kurzemes Vārdu" sacīja Liepājas Diabēta slimnieku asociācijas līdere Ausma Sandere. "Mūsu pilsētā un rajonā ir ap 500 cilvēku, kas ik dienu injicē insulīnu. Un diemžēl visas izlietotās šļirces nonāk kopējos atkritumos, jo kur lai citur tās liek?