Kurzemes Vārds

03:35 Pirmdiena, 28. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Nostiprina jūras krastu pie attīrīšanas iekārtām

Daiga Borska

Vakar jūras krastā pie pilsētas notekūdeņu attīrīšanas iekārtām atkal pulcējās SIA "Liepājas ūdens", firmas "Būvmehanizācija" pārstāvji un projektētāji, lai iepazītos ar darbu gaitu. Jau pirms kāda laika parakstīts līgums par būvdarbu izpildi, lai novērstu vētras radītos postījumus. Vētra, kas 8. un 9. janvārī brāzās pāri Liepājai un visai Latvijai, nodarīja ievērojamus postījumus. Arī kāpu zonā Baltijas jūras krastā.
Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja SIA "Liepājas ūdens" direktora vietnieks Miervaldis Zviedris, pēc vētras speciālisti kopīgi ar šim nolūkam izveidotu komisiju konstatēja, ka krasta līnija pie notekūdeņu attīrīšanas iekārtām atskalota no 5 līdz pat 12 metru platumam un jūra krasta smiltis apēdusi aptuveni 360 metru garumā, neatgriezeniski bojājot krasta vecās stiprinājuma konstrukcijas. Apdraudēts bija arī cauruļvads, pa kuru jūrā nonāk attīrītie notekūdeņi. Pamats zem tā vairs nebija stabils. Šie postījumi radīja draudus pilsētas notekūdeņu attīrīšanas iekārtu normālai ekspluatācijai un tehnoloģiskajam procesam.
SIA "Liepājas ūdens" meklēja iespējas piesaistīt līdzekļus jūras krasta nostiprināšanai un lai nodrošinātu attīrīšanas iekārtu normālu ekspluatāciju arī turpmāk.
Projektētāju firma SIA "HT–Konsalting" ļoti īsā laikā izstrādāja priekšlikumus iespējamiem krasta un kāpas stiprinājuma konstrukcijas risinājumiem. Pēc tam izstrādāja arī tehnisko projektu variantam, kas tika atzīts par piemērotāko un finansiāli iespējamo šobrīd, savukārt firmas "Būvmehanizācija" priekšlikums izrādījās visizdevīgākais šo ļoti specifisko būvdarbu veikšanai un darbu izpildes kvalitātes nodrošināšanai. Tehniskais projekts saņēma labas atsauksmes arī no Anglijas konsultantu firmas "Halcrow Group Ltd." speciālistiem.
Būvuzraugs Andris Vaivars vakar pastāstīja, ka pieņemtais tehniskais risinājums krasta aizsardzībai paredz no kāpu smiltīm izveidot slīpumu. To pārklās ar ģeotekstila materiālu un nostiprinās ar hidrotehniskās būvēs plaši pielietotiem pītas stieples matračiem un gabioniem – īpašiem akmens krāvumiem. Matračus savukārt pildīs ar noteikta izmēra laukakmeņiem un to šķembām.