Kurzemes Vārds

03:04 Pirmdiena, 28. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Katram savs laika vecis

Vēja spārniem aiztraukušās tās piecas nedēļas, kad man, cienījamie lasītāji, nebija iespēja būt jūsu lasāmvielas līdzveidotājam, jo baudīju visnotaļ jauko atvaļinājuma laiku. Nu esmu atpakaļ, un, tā kā vaļas priekus pašreiz tver arī mūsu laikraksta redaktors Andžils Remess, kādu laiku man būs tas gods jūs uzrunāt arī no šīs slejiņas.
"Tev gan paveicās ar laiku," ar to domādams meteoroloģiskos apstākļus mana atvaļinājuma laikā, teica viens no kolēģiem. Jā, bija gan siltas un karstas dienas, gan vasarīgs lietus, pēc kura spēcināja svaiga liepziedu smarža. Tiesa, kas vienam ir labs, citam... Kāds priecājas par vasaras lietusgāzi, cits tai pašā laikā šķendējas, ka izkritusi kārtējā saules vannu procedūra. Visiem laika vecis nevar izpatikt, bet dažkārt man šķiet, ka esam par daudz izlepuši – te par karstu, te par slapju, te pārāk vējains. Nekad nav īsti labi. Protams, nevar neatzīt, ka šovasar pārāk ilgam sausuma posmam seko bieži lieti, tā teikt, no viena grāvja otrā. Pesimists teiktu, ka globālās sasilšanas procesi drīz visu pasauli novedīs pie nelaba gala. Bet vai ir tik traki?
Allaž bažīgi uz meteoroloģiskajiem apstākļiem raugās lauksaimnieki. Tiesa kas tiesa, viņu audzējuma apjomi un to kvalitāte, tātad ienākumi un iztikšana lielā mērā atkarīga no laika veča labvēlības. Taču, vai tad kāds lauksaimnieks var nosaukt gadskaitli, kad laika apstākļi bija ideāli visām lauksaimniecības kultūrām? Protams, ne, jo arī tās ir dažādas un tās dažādi iespaido saule, sausums, slapjums. Vienmēr jārēķinās ar zināmu riska procentu, prognozējot ražu. Piemēram, nākamais draudu periods ir labības pļaujas laiks. Tad gan lietus var nodarīt lielu skādi un ievērojami palielināt izmaksas, piemēram, par graudu kaltēšanu. Taču paraudzīsimies uz meteoroloģiskajām kolīzijām no cita skatpunkta – var taču būt vēl sliktāk. Kurzemi, pretēji Latgales novadam, nav skāruši ne knišļu nāvējošie uzbrukumi lopiem, ne plūdi. Mēs esam tikuši sveikā, un jāsniedz palīdzīga roka latgaliešu draugiem, lai citkārt viņi nāktu talkā mums.
Jā, sausums ir paskādējis kultūraugu attīstīšanos, lietusgāzes un vējš "atcēlušas vai pārcēlušas" dažus brīvdabas sarīkojumus, arī lielāko vasaras mūzikas festivālu Liepājā "Baltic Beach Party", tomēr tie ir tikai nepatīkami pārsteigumi, nevis traģēdijas. Bet man pašam liekas, ka šai vasarai nav ne vainas.

Ints Grasis