Kurzemes Vārds

17:46 Sestdiena, 31. oktobis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Kā mēs mīlam savus bērnus!
Daiga Borska

"Daudzkārtējs izvarotājs Filips V., kas jau agrāk bija notiesāts par sava dēla seksuālu izmantošanu, notiesāts uz 28 gadiem cietumā par savas mazmeitas izvarošanu, savukārt viņa dēlam Frenkam piespriests 18 gadu cietumsods par 14 bērnu izvarošanu, no kuriem trīs bija viņa paša bērni. Pavisam tiesāti 39 vīrieši un 26 sievietes vecumā no 23 līdz 73 gadiem, kas apsūdzēti par 45 bērnu seksuālu izmantošanu vai pārdošanu seksuālai izmantošanai. Bērni laikā, kad notika noziegumi, bija vecumā no sešiem mēnešiem līdz 12 gadiem." Tas ir fragments no ziņas, kas šokēja visu pasauli, jo informācija par tiesas sēdi Francijā, kurā tiesāja pedofilus, aizvadītajā nedēļā bija ziņu raidījumu degpuntā. Kā iet Latvijā? Viss kārtībā? Vai mums tādu vīriešu un sieviešu – bērnu mīlētāju – nav? Nevaru iepriecināt. Ir.
Ne Latvija, ne Liepājas rajons nav nekāds izņēmums. Seksuālā vardarbība ģimenēs ir visai izplatīta un, kā rāda policijas darbinieku rīcībā esošie fakti, šāda veida vardarbība ne tik daudz izplatīta Liepājā, kā rajona apdzīvotajās vietās, it sevišķi nomaļās viensētās. Runa ir par gadījumiem, kad tēvi savas pretdabiskās seksuālās vajadzības apmierina, izmantojot savus mazgadīgos bērnus, kuri nevar aktīvi pretoties, jo viņi ir ne vien atkarīgi no vecākiem, bet vairumā gadījumu vēl nemaz nesaprot ar viņiem izdarīto darbību nozīmi. Šā iemesla dēļ ne viens vien varmāka tiesas sēdē nekaunīgi apgalvojis, ka viņš neko sliktu taču nav izdarījis. Viss taču noticis pavisam labprātīgi no bērna puses! Šī labprātīguma sekas ir visai dramatiskas – pašos pamatos sabojāta dzīve, nespēja veidot normālas attiecības ar cilvēkiem un nodibināt ģimeni, kas būtu balstīta uz patiesu mīlestību. Nav reti tie gadījumi, kad seksuāli izmantotie bērni, kļūstot pieauguši, paši pielieto seksuālu vardarbību pret saviem bērniem. Vai arī turpina spēlēt uzspiesto seksuāli izmantojamā cilvēka lomu visu mūžu.
Zīmīgi, ka seksuālā vardarbība ģimenē vērtējama kā noturīga tendence, jo gadu pēc gada šādu atklāto gadījumu skaits ir visai nemainīgs. Visbiežāk tas skar tieši laukos dzīvojošās ģimenes. Tam savi iemesli. Tās dzīvo noslēgtāk, izolēti, un tādēļ varmākām ir daudz lielākas iespējas bērnus netraucēti mocīt. Piemēram, Talsu rajonā kāds vīrietis bija pat izveidojis speciālus moku rīkus, lai seksuāli izmantotu savu mazgadīgo meitu. Vērgales pagastā cits varmāka vienu no bērniem turēja piesietu ķēdē pie suņu būdas.
Bet ko sievietes? Seksuāli izmantoto un mocīto bērnu mātes? Tā ir atsevišķa un arī ārkārtīgi smaga tēma. Lai cik prātam neaptverami tas skanētu, liela viņu daļa vispār izliekas neredzam, kas patiesībā notiek un ko vīrieši dara ar bērniem. Un turklāt nemaz neļauj saviem nelaimīgajiem bērniem meklēt palīdzību ārpus ģimenes. Kādēļ? Tādēļ, ka baidās palikt bez mīļotā vīrieša, ja viņu ieliks cietumā! Cik nav gadījumu, kad mātes pat ietekmē savus bērnus, lai viņi neliecinātu pret saviem mocītājiem. Bērniem tad ir dubulti smagi. Viņus ne tikai seksuāli izmantojis tēvs vai patēvs, bet arī miesīgā māte nostājusies varmākas pusē un nevēlas ne saprast bērna ciešanas, ne atbalstīt viņu.
Jāsaka paldies Dievam, ka pēc lietas izskatīšanas tiesā pedofiliem ir visai minimālas iespējas cerēt uz nosacītu sodu. Seksuālās vardarbības gadījumus kā policija, tā prokuratūra izmeklē pietiekami rūpīgi, bet tiesu sodu politika attiecībā pret seksuālajiem maniakiem ir barga.
Tikai jautājums: vai iespējams būtiski samazināt bērnu seksuālo izmantošanu ģimenē? Prakse rāda, ka visefektīvākais ierocis pret to ir apkārtējo cilvēku vērīgums un iejūtība, kā arī neiecietība pret jebkādu vardarbības izpausmi ģimenē. Vardarbība pret bērnu vai bērniem nekādā gadījumā nav tikai šīs ģimenes iekšējā lieta.