Kurzemes Vārds

04:53 Otrdiena, 21. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

No Cīravas spoku trases izaug jauns bizness Latvijas mērogā

Viktors Ulberts

Ne visi laukos rēķina cūkgaļas vai graudu iepirkuma cenu. Naudu iespējams pelnīt arī visai netradicionālā veidā, ja vien netrūkst radošu ideju un enerģijas, lai tās īstenotu. Tie, kas pazīst cīravnieku Jāni Gulbi, zina, ka viņam tiešām netrūkst ne viens, ne otrs, un tāpēc arī izdevās no vienas pēkšņas idejas izauklēt tūrisma un atpūtas biznesu ar vērienu Latvijas mērogā.

Cīravnieka Jāņa Gulba vārds gan Liepājā, gan Liepājas rajonā nav svešs tiem, kuri Dzērves pamatskolā izbaudījuši nakts spoku trasi. To pirms sešiem gadiem Jānis pats izdomājis, un smejot viņš nu ir gatavs atklāt iemeslu. "Kad sāku strādāt skolā par ārpusklases darba organizatoru, pie manis gatavojās braukt priekšniecība, lai pārbaudītu, kā esmu sakārtojis dokumentus. Tad nu, lai nebūtu tie papīri jārāda, uztaisīju nelielu nakts trasīti. Pats galvenais – lai nebūtu nekādas pauzes, lai cilvēki visu laiku būtu aizņemti ar kādu atrakciju," atceras Jānis. "Pēc tam viena skolotāja pavaicāja: "Vai drīkstu atvest savus audzināmos bērnus?" Izdomājām, ko ar viņiem darīt, un tad process sākās… Nelikām nevienu reklāmu, bet bērni un arī pieaugušie sāka braukt autobusiem, pat no Daugavpils. Jo Latvijā nekur citur nebija tāda šausmu trase – cilvēkiem jāiet cauri skolas ēkai – pilij, tā visa ir tumša un drūma, jāizpilda visādi uzdevumi, notiek tikšanās ar pils spoku… Atsauksmes bija labas un atzinīgas, jo visiem jau patīk tādi nervus kutinoši piedzīvojumi."

Laikam ritot, papildinājās arī piedāvājumu klāsts. "Sāku domāt, ko vēl varētu interesantu piedāvāt arī pieaugušajiem. Pieprasīta izrādījās atpūtas pasākumu organizēšana. Piemēram, uzņēmuma darbinieki vēlas atpūsties brīvā dabā. Mēs visu izplānojam, organizējam, sarīkojam dažādas komandu saliedējošas spēles un tamlīdzīgi," skaidro Jānis. Un tam pat obligāti nav jānotiek Cīravā, klienti paši var izvēlēties, kur vēlas atpūsties. Piemēram, lielākais pasākums, ko Jānis ir rīkojis, bija šogad notikušais Baltijas rokeru saiets Ventspilī, kur ieradās 3000 cilvēku. Tik vērienīgi pasākumi, protams, nav paveicami vienpersoniski, tāpēc Jānis uzsācis sadarbību ar aktīvā tūrisma centru "Eži", kas reģistrēta Valmierā.

Vēl liela interese ir par pārgājieniem. "Cilvēki aizvien vairāk vēlas aktīvo tūrismu, nevis tikai vienkāršu pasēdēšanu pļaviņā. Tad nu atliek vien izvēlēties vietu, kur cilvēks grib doties pārgājienā, un viņam tas tiks noorganizēts," skaidro Jānis.

Uz jautājumu, kāpēc viņš pats neņem grožus rokās, nedibina savu uzņēmumu, ja jau ideju netrūkst, Jānis atbild, ka tam visam iesākumā vajadzīgs starta kapitāls. Bez tam nav vienkārši atrast tūrisma jomā zinošus cilvēkus, viņu apmācībai vajadzīgs zināms laiks. Savukārt tūrisma firmas paspārnē tas viss jau ir gatavs. "Bet neko nevar zināt nākotnē. Iespējams, ar laiku to izdarīšu," piebilst Jānis.