Kurzemes Vārds

03:56 Otrdiena, 21. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Rod ģimeni likteņa pabērniem

Inta Dobele

Liepājas Bērnu nama pedagogi un vadītāji, sadarbojoties ar ģimenēm, arī šovasar parūpējušies par to, lai tā iemītniekiem visa vasara nebūtu jāpavada četrās sienās, bet gan tuvāk dabai un, kas ir pats galvenais, – ģimenē.

Baidās no Bāriņtiesas

Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja Liepājas Bērnu nama direktores vietniece Sanita Vecbaštika, tad "iespēja pavadīt vasaru viesģimenēs mūsu bērniem tiek dota jau tik ilgi, kamēr šī iestāde pastāv – kopš 1991.gada". Ja šī sadarbība pirmajā reizē noritot veiksmīgi un bērns ģimeni izjūtot kā savu, tad tiek dota atļauja šo bērniņu ņemt pie sevis uz mājām arī sestdienās un svētku brīvdienās. "Tomēr šogad mājas vasarā atrada mazāk bērnu nekā pagājušajā gadā, jo pēc jaunā likuma stāšanās spēkā, kas nosaka Bāriņtiesas atzinuma nepieciešamību, cilvēki ir nobijušies no formalitāšu kārtošanas.
Lai viesģimene varētu uzņemt pie sevis bērnu, ar Pagasttiesas atzinumu, kurā ņemti vērā arī mājokļa sanitārie apstākļi, jādodas uz Liepājas Bāriņtiesu. Tur norit saruna ar bērna ģimenes locekļiem un tiek izvērtēta konkrētā situācija," skaidro direktora vietniece, aicinot potenciālās viesģimenes nebaidīties no formalitātēm.

Darba un dzīves skola

Liepājas rajona Medzes pagasta Dzeņu mājās vasaru vada divi Bērnu nama iemītnieki, Andrejs, kurš par savām mājām šo vietu sauc jau piekto gadu, un Arturs, kas šeit vada pirmo vasaru. Abi puikas ar dzīvi vasarā ir ļoti apmierināti un atzīst, ka ir iemācījušies daudz dzīvei noderīgu lietu. Kā pastāstīja Rolands Vecgalis, ko puiši dēvē par savu vectēvu, tad sadarbība ar Bērnu namu turpinās jau piekto gadu, kad pirmo reizi uzzinājuši par tādu iespēju un paņēmuši pie sevis Viktoru. Pēc laika puisis aizgājis savā dzīvē, bet sadarbība tomēr turpinājusies ar citiem bērniem. "Bet, lai kas arī notiktu, visi šie bērni, kas šeit dzīvojuši arī pēc iziešanas savā dzīvē, mani atceras un turpina braukt ciemos," stāsta mājas saimnieks. Arī Arturs šogad ir absolvējis devīto klasi un dosies uz Cīravu apgūt kādu profesiju.
Dzīve ģimenē jaunajiem cilvēkiem ļauj izjust mājas sajūtu, ģimeniskumu un palīdz apgūt dzīvei svarīgas iemaņas un rast atbildes uz jautājumiem. "Es saviem puikām mēģinu iemācīt apziņu, ka viss, kas tiek radīts, ir smaga darba rezultāts, ka dzīve nav tikai izklaide un svarīga ir apņemšanās. Es ieaudzinu viņiem pārliecību, ka no patiesības nevar aizbēgt," savu dzīves gudrību atklāj R.Vecgalis. Dzīvojot ģimenē, bērni iemācās arī gatavot ēst, uzņemties rūpes par kādu no dzīvniekiem. "Man nekad nav bijusi ģimene, bet kopā ar Rolandu Vecgali un Jeļenu jūtos kā savā ģimenē, kas vienmēr man palīdzēs un atbalstīs," optimisma pilns ir Andrejs.

Nejauša tikšanās dara dzīvi labāku

Vērgales pagasta Zikmaņu ģimene pirms kāda laika bija ielikuši sludinājumu, ka tiek meklēti ravētāji. Atsaukušies vairāki puiši, starp tiem arī Juris Dambenieks, kas nu jau mēnesi Kareļu mājas sauc par savējām. Agrāk Zikmaņu ģimene nekad par tādu iespēju nebija dzirdējusi, bet, kad iepazinās ar Juri, saprata, ka labprāt uzņemtu viņu pie sevis ģimenē. Pašu bērni jau paaugušies un arī radu bērni pa vasarām dzīvo Kareļos, tādēļ arī ar laipnību tika pieņemts vēl viens bērns.
"Puika ir ļoti erudīts un zinātkārs, ar viņu mums nekādu problēmu nav, viņš šeit padauzās ar citiem bērniem, arī pastrādā, protams, bet ir kā ģimenes loceklis," stāsta Ainars Zikmanis. Šobrīd tiekot domāts par to, ka varētu aicināt Juri atbraukt arī pa sestdienām, svētdienām un skolas brīvlaikā. Taujāti par to, vai nekad nav domājuši par adoptāciju, Zikmaņu ģimene atbild, ka esot un nekad jau nevarot zināt, kā būs tālāk. "Man šeit ļoti patīk, es jāju ar zirgu, dodos peldēties un jūtos kā mājās," savu prieku neslēpj Juris.

Vecmāmiņa ar zelta sirdi

"Ir tik daudz bērnu, kuriem ir savas vecmāmiņas, kas savus mazbērnus pametušas novārtā, ja viņu vecākiem atņemtas tiesības audzināt bērnus," stāsta Santa Vecbaštika. Viņa slavē Medzes pagastā dzīvojošo Cibuļsku ģimeni, kas vienu mazbērnu jau uzaudzinājusi paša spēkiem, bet otru neatsakās paņemt, lai arī cik grūti būtu dzīves apstākļi. "Es viņai uzceltu pieminekli par viņas labo sirdi un izturību, cīnoties ar dzīves grūtībām," smaidot atzīstas S.Vecbaštika.
Ciemojoties Medzes pagasta Otaņķu mājās, "Kurzemes Vārds" sastapa Edvīnu smaidīgi rotaļājamies ar citiem bērniem. Kā pastāstīja vecmāmiņa, tad Edvīns pie viņas brauc tik bieži, cik vien iespējams, tomēr audzināt visu laiku nepietiekot spēka, jo vecākais mazdēls jau paņemts aizbildniecībā. Esot smagi noraudzīties uz situāciju, ka mazdēlam jādzīvo prom no ģimenes, tomēr, viņasprāt, tas ir labākais variants no iespējamajiem. "Vismaz vasarās viņš ir ar ģimeni un brīvdienās arī. Viņš man ir ļoti patstāvīgs un strādīgs. Mēs kopā aizejam sēnēs, braucam uz jūrmalu peldēties un darām visādus lauku darbus, tādējādi iemācot viņam jau bērnībā lietas, kas noderēs dzīvē un ko bērnu namā ieaudzināt grūtāk," savās pārdomās dalās vecmāmiņa.

Kopīga pīrāgu cepšana

Kuldīgas rajona Turlavas pagasta Buļļu mājās jautrības netrūkst, un savu trīs mazbērnu pulkā Ināra Zeltīte uzņēmusies atbildību arī par astoņus gadus veco Viktoru un deviņus gadus veco Jānīti. Par iespēju uz vasaras laiku ņemt aizbildniecībā bērnu nama iemītniekus Zeltītes kundze uzzinājusi no kaimiņienes autobusā. Viņa labprāt uzņemas atbildību ne tikai par saviem bērniem, bet arī par svešiem un, kā viņa pati apgalvo, ja mājās būtu vairāk vietas, viņa būtu gatava rūpēties kaut vai par desmit bērniem vienlaikus. "Man ir ļoti žēl šo bērnu, jo arī viņiem vajag mīlestību tāpat kā puķei saules gaismu. Jānītis ir ļoti mīlīgs un jauks puisītis, mēs kopīgi cepam pīrāgus un tīrām istabas, kā arī atpūšamies," stāsta Ināra Zeltīte. Pašreiz tiekot kārtoti arī dokumenti par adoptāciju, lai aizbildniecībā paņemtu savu mazmeitu, kas cietusi no vardarbības ģimenē.