Kurzemes Vārds

04:54 Otrdiena, 21. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Jāuzmanās, bet lieks tracis nav jāceļ
AIVITA VĪTOLIŅA,
Pārtikas un veterinārā dienesta Liepājas pārvaldes valsts veterinārā inspektore

Putnu gripas konstatēšana Krievijā un Kazahstānā, kā arī brīdinājumi par šīs infekcijas iespējamo ievazāšanu arī Eiropā sacēluši diezgan lielu ažiotāžu, kas daļēji ir pamatota, tomēr reizē arī mazliet pārspīlēta.

Putnu gripa ir diezgan sen pazīstama slimība, jo agrāk kā putnu mēris tika konstatēta jau ap 1880.gadu, tad ap pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem to nosauca par putnu gripu. Vēlāk slimība uzliesmojusi ik pa laikam. Piemēram, 1998.gadā Honkongā parādījās arī pirmie cilvēku nāves gadījumi. Tagad atkal par šo infekcijas saslimšanu dzirdam daudz runājam. Galvenie uztraukumi saistīti ar to, ka infekcija ir bīstama arī cilvēkiem, jo gan šai putnu slimībai, gan cilvēku gripai ir viens tips. Tāpat arī diezgan problemātiska ir slimības apkarošana, jo vīrusa mutāciju dēļ nav iespējams izstrādāt vakcīnu putniem, kādēļ vienīgā iespēja ir pilnīgi iznīcināt slimo putnu ganāmpulku.

Ja runājam tieši par Latviju, tad reālu draudu saslimšanai ar putnu gripu, manuprāt, vismaz pašlaik mūsu iedzīvotājiem nav, jo nedomāju, ka pie mums tiešām varētu ieklīst kāds inficējies gājputns, kas atnestu vīrusu, un arī iespējamība, ka atbrauc kāds inficēts cilvēks, nav pārāk liela. Tomēr, protams, garantijas neviens nevar dot. Tādēļ jāsargā sevi katram pašam, jāuzmanās, bet arī lielu traci celt nevajag. Nav tā, ka tagad pilnīgi jāizvairās lietot pārtikā vistas vai tītara gaļu, jo ar to inficēties nevar.

Bažas par to, ka turpmākajā nākotnē mums aizvien biežāk būs jāsaskaras ar nepazīstamu un grūti ārstējumu slimību gadījumiem, protams, pastāv, jo vēl neizpētītu un mazāk zināmu faktoru apkārtējā vidē ir pietiekami daudz, un arī cilvēka organisma spējas pretoties dažādām infekcijām aizvien samazinās. Tomēr nav jau arī tā, ka mums ar to vienkārši jāsamierinās un nav nekādu iespēju pretoties. Attīstās arī zinātne un medicīna.