Kurzemes Vārds

03:47 Otrdiena, 21. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Liepājai sola daļu no garšīgā budžeta burkāna

Viktors Ulberts

Liepājā iecerētie lielie projekti saņems Tautas partijas atbalstu, tiesa gan, nav zināms, cik lielā mērā. Taču zināma daļa summas Liepājai varētu tikt pēc šā gada budžeta grozījumiem, par kuriem jau notikušas debates un kuri Ministru kabinetam jāapstiprina 16.augustā. Pirms debatēm par šās naudas sadali Liepājā ieradās Saeimas Budžeta un finanšu komitejas vadītājs ATIS SLAKTERIS, lai tuvāk iepazītos ar liepājnieku iecerēm un vēlmēm. Vizītes nobeigumā viņš sniedza interviju "Kurzemes Vārdam".

– Kāds tieši ir jūsu vizītes mērķis Liepājā?
– Te esmu samērā bieži, bet šobrīd ierados kā Saeimas Budžeta un finanšu komisijas vadītājs. Tā kā Liepājā tiek plānoti vairāki nozīmīgi projekti, tikos ar Pilsētas domes amatpersonām, lai vairāk ar šiem projektiem iepazītos.
Ļoti nozīmīgs ir 5.vidusskolas piebūves projekts, jo tas atrisina vairākas problēmas. Skolā ir milzīga pārapdzīvotība, skolēni mācās divās maiņās, kas laupa viņiem iespēju normālai klases dzīvei, jo tūlīt pēc stundām viņiem jādodas prom, lai dotu vietu otrai maiņai. Pats kādreiz esmu mācījies otrajā maiņā, tāpēc zinu, kā tas ir. Bez tam skola šobrīd izmētāta piecās ēkās. Skolas piebūve atrisinātu arī bērnudārza problēmu, jo vienu no atbrīvotajām ēkām varētu izmantot šim mērķim.
Vēl ir plānots būvēt gan sporta halli, gan koncertzāli, apskatīju šiem objektiem paredzētās vietas. Esmu pragmatisks cilvēks, tāpēc vēlos redzēt, kā tas patlaban izskatās dabā. Tas palīdzēs, kad sāksies karstas debates par finansējuma piešķiršanu. Tad vajag, lai argumenti pašam būtu līdz galam saprotami. Un tagad pēc Liepājas apmeklējuma man tie tādi ir.
Nodokļi tiek labi iekasēti, ekonomika attīstās un budžeta papildinājums ir ļoti būtisks. Summa, par kuras izlietošanu tiks diskutēts, ir 88 miljoni latu. Protams, pastāv cita iespēja – negrozīt budžetu, atstāt visu tā, kā ir, un šo naudu novirzīt budžeta deficīta segšanai.
– Šāda iespēja tiek minēta arī kā viens no pasākumiem inflācijas mazināšanai.
– Jā, tā ir. Var nebūvēt skolu, nedod papildu naudu degvielai policistiem utt. Es pats uzskatu, ka Latvijā runāšana par inflāciju tiek pārspīlēta. Pie tik straujas ekonomikas izaugsmes inflācija ir neizbēgams blakus faktors. Vai to vajadzētu mākslīgi ierobežot? To apspriežot, ir jābūt uzmanīgiem. Ierobežot var tērējošo daļu, bet ne ieguldījumus attīstībā un izglītībā. Šīs investīcijas inflāciju neko daudz neietekmē.
Kā jūs pats vērtējat Liepājas projektus?
– Liepājā pašlaik strauji attīstās rūpnieciskā ražošana, kas nodrošina darba vietas. Un strādājošajiem pretī jādod sociālā infrastruktūra ar iespēju mācīties, sportot utt. Un šai infrastruktūrai Liepājā pēdējos gadus nav pievērsta pietiekama uzmanība. Pilsētā nav atbilstošas kvalitātes sporta zāles, taču Liepāja ir pelnījusi, lai tāda būtu, jo šeit notiek lielas sporta aktivitātes.
Cita lieta, ka vienlaikus ir pieteikti trīs lieli projekti. Vai pilsēta ir gatava tos realizēt, ja šogad nauda tiks piešķirta? Man domē radās iespaids, ka pašvaldība tam ir gatava, tāpēc strādāšu, lai šogad arī kas sāktos.
Vismaz viens no projektiem?
– 5.vidusskolas piebūves celtniecība – pilnīgi noteikti. Pārējie ir šodienas un tuvākās nākotnes projekti.
Vēlos jautāt par politisko gaisotni. Cik ciešas un kādas Tautas partijai ir attiecības ar Liepājas partiju? Kā zināms, ir parādījies jauns politiskais spēks, kas cenšas savā paspārnē sapulcināt reģionālās partijas. Vai plānojat ko līdzīgu?
– Tautas partiju arī es uzskatu par reģionālu partiju, tādā ziņā, ka esam orientēti uz reģioniem un esam tur spēcīgās pozīcijās. Bet kopumā jāteic, ka politika ir brīvas konkurences vieta, katram ir iespēja tajā izvērsties, kā uzskata par vajadzīgāku, un meklēt atbalstītājus.
Kas attiecas uz Liepājas partiju, domē esam ar to vienā koalīcijā. Domāju, ka pilsēta no tā tikai iegūst, jo tādējādi Liepājas lietas tiek pārrunātas arī Tautas partijas valdē. Manuprāt, sadarbība ar Liepājas partiju ir veiksmīga, un tai ir arī diezgan gara vēsture. Iepriekš pašvaldību vēlēšanās uzvarēja "Liepājas apvienotais saraksts", tie bijām mēs un cilvēki, kuri tagad ir Liepājas partijas biedri. Vēl par sadarbību liecina kaut vai tie paši lielie projekti, kas pieteikti.
Lai tos realizētu, ir vajadzīgs laiks. Vai, jūsuprāt, tagadējā valdība noturēsies līdz Saeimas vēlēšanām?
– Jebkurā demokrātiskā valstī valdība var krist jau rīt. Vai pat šodien. Taču patlaban es neredzu tam iemeslu?
Vai spēsit koalīcijā vienoties par budžeta veidošanas principiem?
– Tā kā tuvojas vēlēšanas, "Jaunais laiks" varētu nodemonstrēt savu mundieri un aiziet no valdības. Bet, kā zināms, tas automātiski nenozīmē valdības krišanu. Tā kā budžets veiksmīgi ir izpildīts ar uzviju, tad dabiski, ka katrs politiķis vēlas piedalīties šo līdzekļu sadalē. Bet, ja "Jaunais laiks" atkrīt, lēmumus pieņems tāpat, bet tikai bez tā. Tā kā tas burkāns ir pietiekami garšīgs, lai politiķi vieglprātīgi neriskētu. Biežas valdības maiņas nenāk par labu ne valstij, ne politiķiem. Tāpēc labāk Kalvīša valdībai novēlēsim labu veselību.