Kurzemes Vārds

16:19 Svētdiena, 31. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Amatu dienā var pirkt un skatīties, bet var arī pats par meistaru kļūt

Daina Meistere

Ne jau pirmo gadu Dabas māte bija labvēlīga amatniekiem. Tā arī šogad lietus mākoņi pašķīrās, lai dāvātu skopus saules starus tiem, kuri rādīja savus darinājumus, un tiem, kuri nāca gan apskatīties, gan piedalīties radošajās darbnīcās Amatu dienā.
Kā jau iepriekšējās reizēs, dažādu nozaru meistaru prasmes apliecināšana notika ne tikai Amatnieku nama sētā, bet arī izstrādājumu tirdziņš noritēja iekštelpās.
– Šogad pie visa ierastā, tas ir – darinājumu izstādēm un iepirkšanās iespējām, mums ir arī jauninājums, – pastāstīja Amatnieku biedrības priekšsēdētāja Ira Cīrule. – Un tās ir radošās darbnīcas, kurās var piedalīties katrs interesents un kuras vada kā vietējie amatnieki, tā arī mūsu sadarbības partneri un draugi no Igaunijas Tautas mākslas un amatniecības centra. Mēs kopā realizējām PHARE – 2002 programmas "Baltijas jūras reģiona sadarbības programma Latvijai" projektu "Nodarbinātības veicināšana Liepājā".
Tad nu Amatu diena bija kā projekta laikā paveiktā prezentācija, jo Liepājas amatnieki ir tie, kuri PHARE – 2002 un Liepājas Pilsētas domes finansētā projektā iesaistīja aktivitātēs pirmspensijas vecuma cilvēkus, kā arī jaunās māmiņas pēc bērna kopšanas atvaļinājuma beigām. Mācību laikā kursu dalībniekiem bija iespēja apgūt senās amatniecības tradīcijas, kuras ir raksturīgas tieši Kurzemes reģionam, piedevām vēl iepazīt arī Igaunijas amatniecības ražošanu un tirgus struktūru. Tāpēc atkal pie mums bija ciemos igauņu amatniecības meistares. Vēl bez mazo un vidējo uzņēmumu vadīšanas izglītības programmas šajā projektā dalībnieki apguva floristikas, zīda apgleznošanas, šūšanas un rokdarbus prasmes, ko parādīja Amatu dienā.
– Mani sauc Rasma Jaunzeme, – pastāstīja viena no projekta dalībniecēm, kura darbojās tajā sektorā, kurā varēja apskatīt, kā norit lina apgleznošana un batikošana. Viņa lika krāsā un pēc tam uz auduma dabiskos materiālus – dažādu koku lapas un augus, tā veidojot ornamentu. – Es patiesi esmu aizrāvusies ar šo nodarbi. Tas nevar nepatikt, un piedevām vēl šiem darbiem ir neizmērojami plašs pielietojums – tos var izmantot gan kā dekorus, gan praktiski lietot, gan dāvināt citiem, lai arī priecājas.
Lina batikošanas un apgleznošanas darbnīcu vadīja Ira Cīrule, kas pati ir tekstilniece. Viņa uzskata, ka šādas iemaņas ir ļoti noderīgas. Protams, ka lielu interesi apmeklētājos, sevišķi jau sievietēs, izraisīja zīda apgleznošanas darbnīca. Gatavie izstrādājumi, kas bija izlikti apskatei, vēl jo vairāk raisīja vēlmi pamēģināt, kā notiek, un uzzināt, ko prasa tik skaistu šaļļu izgatavošana. Darbnīcu vadīja viešņa no Igaunijas Aita Roemus, kura, ņemot talkā humoru un labu garastāvokli, nenogurusi sniedza padomus drosmīgajām iesācējām, kā izvēlēties krāsu, kā veidot rakstus, kā tos izkrāsot.
– Man šeit patīk, – viņa sacīja. – Jūtos ļoti labi. Pirms tam atbraucu uz Liepāju jau aprīlī, lai visu sarunātu, un tagad esmu šeit. Jāteic, ka Liepāja ir interesanta pilsētā, te viss tik strauji mainās uz labo pusi, jo redzu, kā atjaunojas celtnes.
Viņas kolēģe arī no Igaunijas Hilda Ritere mācīja Amatu dienas apmeklētājiem, kā darināt filca cepures. Iepriekšējos svētkos tieši igauņu atvestie filca izstrādājumi, kas pie mums līdz tam bija svešāks tautas mākslas izpausmes veids, ieguva cilvēku uzmanību un raisīja interesi. Tad nu tagad viņiem bija iespēja pašiem izmēģināt, kā no filca izejmateriāla top lietas.
– Ieraudzīju, ka te var nāk strādāt, un nu to daru, – pastāstīja liepājniece Ilga, kura smaidot mērcēja un mīcīja materiālu, no kura tapa pirts cepure.
– Man patīk jūsu cilvēki, tādi patiesi ieinteresēti, jautri un atsaucīgi, – piebilda filca meistare Hilda Ritere.
Savus darbus bija izstādījuši arī floristi. Floristikas amata meistare Biruta Ignatova, kura vadīja nodarbības PHARE projekta dalībniekiem, sacīja, ka bijis prieks strādāt ar viņiem un to taču apliecina redzamie darbi.
Kā allaž, Amatu dienā savu prasmi rādīja dzintara un metāla apstrādātāji, rotkaļi, keramiķi, varēja gan acis priecēt, gan iegādāties spilvenus un segas.
– Es esmu no Rīgas, – sacīja viena no apmeklētājām, kas nevarēja vien izvēlēties, kuru no dzintara kuloniem, rokassprādzēm vai kaklarotām nopirkt un aizvest sev līdzi uz Rīgu. – Es jau vairākas reizes esmu bijusi Liepājas Amatu dienās. Parasti tās bija reizē ar festivālu "Liepājas dzintars". Šogad gan festivāla nav. Bet man te patīk tāpēc, ka viss ir tāds kompakts, ērti un labi apskatāms. Un, jāteic, viss tik skaists, ka jau labu laiku nevaru izvēlēties, ko nolikt sānis un ko nopirkt.
Pagalma vienā stūrī kā allaž kūpēja ugunskurs un gardi smaržoja. Šoreiz pa lielajiem katliem rosījās pavāru meistares Zaiga Finka un Silvija Santa. Viņas pastāstīja, ka lielajos katlos vārās Amatnieku sautējums, kas ir viņu firmas ēdiens un tiek gatavots "pēc senas receptes ar mūsdienu tehnoloģijām". Apmeklētāji pat nevarēja sagaidīt, kad sautējums būs gatavs, un, to noprovējuši, apsprieda pievienotās sastāvdaļas un garšu. Tanī laikā sila arī metāla krāsniņas virsma, uz kurām vēlāk cepās plānās pankūkas. Arī tās mazliet smaržoja pēc senatnes.
– Es uzskatu, ka Amatu diena izdevās. Apmeklētāji izrādīja lielu ieinteresētību, visvairāk, cik izskatījās, visiem patika zīda apgleznošanas nodarbības, arī labprāt batikoja un gatavoja filca cepurītes, un priecājās, ka var no svētkiem aiznest līdzi ne tikai iegādātos amata meistaru darinājumus, bet arī savu roku veikumu, – noslēgumā rezumēja Amatnieku biedrības priekšsēdētāja Ira Cīrule.