Kurzemes Vārds

19:49 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Trīs ērkšķi laimes rozē

Atkal izskanējusi varbūtība, šoreiz no premjera Aigara Kalvīša mutes, ka Rīgā 2006.gadā varētu notikt NATO sammits. Pagaidām gan tikai neoficiāli šādu iespēju kā visai ticamu minējušas vairākas ASV amatpersonas. Lielākā daļa mūsu politiķu par iespējamo NATO galotņu satikšanos Rīgā ir sajūsmā, sak, tas nāks par labu gan Latvijas prestižam, gan atpazīstamībai, gan būs pozitīvs impulss valsts ekonomiskai un politiskai attīstībai utt. Ja arī alianses vadītāji izlems par labu Rīgai, nez, vai vajadzētu uzreiz griezt laimes danci, jo uz šāda supernozīmīga foruma norisi mūsu valstī var paraudzīties arī ne no rožainās puses.

Pirmkārt, nauda. Ja atceramies, ASV prezidenta Džordža Buša maija vizītes nodrošināšana mūsu valstij izmaksāja aptuveni divus miljonus latu. Bet NATO galotņu sanāksmes aptuvenās izmaksas tiek lēstas jau ap 30 miljoniem eiro jeb, latos pārrēķinot, 21 miljonu latu! Protams, daļu šo izdevumu segs NATO. Jautājums – cik lielu? Jebkurā gadījumā mūsu ne jau bagātajai valstij sammits būs liels finanšu slogs.

Otrkārt, nekārtību un terorisma draudi. Jābūt naiviem, lai cerētu, ka Latvija kopš iesaistīšanās ES, NATO un karadarbībā Irākā vēl nav ierakstīta Osamas bin Ladena naidnieku piezīmju grāmatiņā. Cita lieta, ka Latvija nav nekāda lielvalsts un uzbrukums mums nesasniedz globālā terorisma augstākos mērķus. Bet kāpēc gan spridzinātāji nevarētu nopirkt biļeti uz Rīgu? Par tūkstošiem antiglobālistu ciemiņu nemaz nerunājot. Viņi ne tuvu nav tik miermīlīgi kā Krievijas futbola līdzjutēji.

Treškārt, cilvēkresursi un darba stundas. Šāda mēroga pasākumi prasa arī lielus cilvēkresursus, daudz patērētu darba stundu, ko citādi varētu likt lietā daudz lietderīgāk. Šos izdevumus parasti neaprēķina "skaidrā naudā". Daudziem ierēdņiem, arī valsts drošības struktūrām, savi tiešie pienākumi būs jāatstāj novārtā un jāpārorientējas uz ārkārtas uzdevumiem. Ironizējot un pārspīlējot, tie policisti, kas līdz 2006.gada rudenim vēl nebūs aizgājuši no policijas zemā atalgojuma dēļ, droši vien sammita laikā strādās Rīgā. Kas notiks pārējā Latvijā? Tāpat Buša vizītes laikā prese ieviesa apzīmējumu – "Buša brīvdienas", kas daļēji paralizēja biznesa dzīvi, proti, banku un biroju darbību. "NATO sammita brīvdienas" droši vien būs ilgākas, un Rīga vispār būs aizslēgta ciet.

Ints Grasis