Kurzemes Vārds

19:34 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Par mīlestības trīs dimensijām

Daiga Borska

Kā nodzīvot ilgi un laimīgi? Par to domā ne tikai jaunie pāri, kas vēl šovasar svinēs savas kāzas, un viņu vecāki un tuvinieki, bet arī laulātie, kas kopā jau nodzīvojuši ne vienu vien gadu. Ko darīt, kā rīkoties, lai mīlestība būtu noturīga, patiesa un tik ilga, "kamēr nāve mūs šķirs"? Kāds psihologs paudis viedokli, ka īstu mīlestību veido trīs dimensijas, kuras sauc – kaisle, uzticēšanās un cieņa.

Pētnieki izpētījuši...

... daudzus un dažādus aspektus, kas, viņuprāt, veido mīlestības pamatu. Viena no teorijām ir tāda, ka mīlestībai esot trīs dimensijas: kaisle, uzticēšanās un cieņa. Tieši visas kopā tās veido jūtas, kas gadiem ilgi vislabākajā nozīmē satur kopā attiecības un ģimenes. Dzirdēti un pazīstami vārdi. Bieži vien ar tiem katrs saprotam ko citu. Lūk, ko tie nozīmē psihologu skaidrojumā.

Kaisle ir satraukuma, pievilcības, fiziska uzbudinājuma jūtas pret otru cilvēku. Tieši kaisle ir ar mīlestību visvairāk saistītā izjūta, kas rodas ātri un ietekmē cilvēka spriešanas spējas.

Uzticēšanās – to dēvē arī par tuvību, kas nozīmē: esmu tuvs un saistīts ar otru. Tuvība nostiprinās laika gaitā, apmainoties domām un labi saprototies ar otru. Tuvība ir tā, kas veicina kā emocionāla, tā materiāla atbalsta sniegšanu partnerim.

Uzticība – apņemšanās un solījums kā sev, tā otram stiprināt mīlestību. Tās ir savstarpējas saistības. Uzticība prasa nopietnību un godīgumu.

Romantiski, apmāti, mīloši

Par romantisku mīlestību dēvē kaislību un tuvību bez uzticības. Kad kaisle izplēnējusi, tuvības vairs nav un attiecības beidz pastāvēt. Bet mīlestības apmātību raksturo uzticības un paļāvības trūkums, nepamatota greizsirdība. Pēkšņa iekāre, kad abi partneri ļaujas hormonu vētrai. Apmātība līdzi nes nedrošību, nevis piepildītas laimes izjūtu. Apmātie steidz ātri apprecēties, cerot, ka tā būs garantija, lai nekad nepazaudētu iegūto sapņu princi vai princesi.
Turpretim īstu mīlestību veido abpusēja saprašanās un draudzība, spēja pieņemt otra trūkumus. Attālums nav iemesls atšķirtībai. Mīlestība ir pacietīga un, plānojot nākotni, dod paļāvību, uzticību, drošību, mieru, līdzsvaru. Mīlestība nav balstīta tikai un vienīgi uz seksu. Mīlestība liek kļūt labākam cilvēkam, nekā esi bijis iepriekš, un tādējādi dota iespēja iegūt un piedzīvot daudz nebijuša.

Otrreiz ar viņu neprecētos

Astra laulībā dzīvo jau divpadsmit gadu un savu tagadējo attiecību posmu vairs nesauc par mīlestības pilnu: – Par visiem simt procentiem piekrītu, ka labas attiecības veido tieši šie trīs komponenti – cieņa, kaisle, uzticēšanās. Bet visātrāk gaistošā dimensija ir kaisle. Bija, bija un pēkšņi vairs nav. Katrā ziņa ne tādā līmenī, kā tā plosījās pirmajos iepazīšanās mēnešos un pāris gados. Tagad jau manās attiecībās viss nonācis tik tālu, ka vienkārši dzīvojam kopā, jo esam nešķirts, laulāts pāris. Dažkārt domāju, vai tikai noturīgākas nav tās attiecības, kurās tomēr valda kāds aprēķins... Un te nav runa tikai par mantiskām lietām.
Būtu man bijis tas prāts, kas šodien, noteikti ar savu tagadējo vīru nebūtu precējusies un mani ar striķiem uz Dzimtsarakstu biroju neaizvilktu! Bet toreiz abi degām tā, ka dzirksteles pa gaisu lidoja un par kaut kādām zemes lietām pat domāt negribējās. Apprecējāmies ātri. Man tikko bija palicis 21 gads. Tikai ar laiku sapratu, ka viņš nav vīrietis, uz kuru var paļauties. Pamazām zuda mana uzticība. Būdams mākslinieks, viņš lidinājās augstās sfērās, un dārzā izrakt vecu ogu krūmu viņam ir tas pats, kas Lamanšu pārpeldēt. Ja vēl pelnītu tik daudz, ka varētu meistarus noalgot, bet arī naudas viņam nekad nav. Es arī neesmu nekāds vīrietis brunčos, lai visus mājas darbus vilktu viena pati – no dārza uzrakšanas līdz spuldzītes ieskrūvēšanai.
Piekrītu viedoklim, ka pastāv divu sugu vīrieši. Vieni tādi, kas der tikai un vienīgi atvaļinājuma laikam. Otri, kas piemēroti ikdienas dzīvei. Man laikam ticis atvaļinājuma variants... Un, kā lai veido uzticības pilnas attiecības, ja esmu pievilta?
Bieži vien cieņa pāraug mīlestībā. Bet. Saglabāt cieņu arī tad, kad pāris izšķiries, manuprāt, ir augstākā attiecību pilotāža.

Pievilies un mēģini atkal

Juris, 39 gadus vecs, drīz vien precēsies otru reizi: – Laikam jau tikai tad, kad dzīve cilvēkam sagādājusi dažādas attiecību mācībstundas, viņš saprot, kas ir īsts un kas tikai kaislības un māņi. Mana pieredze rāda, ka atrast sievieti – īstu draugu un mīļāko vienlaikus – ir ļoti grūti. Sievietes mēdz būt smalkas aprēķinātājas, kas, maskējoties aiz savām saldajām balstiņām un izceltajām formām, salej vīrietim ausī visu, ko vien viņš klusībā vēlas dzirdēt. Tas tiek darīts tikai tāpēc, lai panāktu savu un veikli izmantotu vīriešu dzimuma vājās vietas. Tikai ar laiku, iegūstot pieredzi, sāc saprast, kas ir kas un ko gaidīt.
Visnepatīkamākā, domāju, kā sievietēm, tā vīriešiem ir vilšanās otrā cilvēkā. Gan tādēļ, ka esi ticis piekrāpts, gan tādēļ, ka tava otra puse sāk parādīt savu rūpīgi slēpto, īsto seju. Vilšanās mēdz būt ļoti smaga, bet visgrūtākā ir pirmā reize... Pēc tam jau sāc uzaudzēt biezāku ādu.
Vīrieši ir daudz tiešāki jūtās un attiecībās, necenšoties spēlēt teātri. Lai gan ir arī augstas klases mākslinieki, kuriem piemīt tādas prasmes, lai ap pirkstu aptītu jebkuru sievieti. Drīz man būs kāzas. Domāju, ka ar šo sievieti man ir viss, kas vajadzīgs īstai mīlestībai. Šī pati uzticēšanās, kaisle un cieņa.

Kā rīkoties, ja piegādā nepareizu preci

Pirms nedēļas informējām, kas jādara, lai neradītu sev problēmas, preces iegādājoties pēc katalogiem un ar televīzijas reklāmas starpniecību. Šoreiz – par to, kā rīkoties, ja pārdevējs piegādājis nepareizu vai lieku preci.
O Kad esat veicis pasūtījumu, ir noslēgts līgums ar pārdevēju, kas uzliek abpusējas saistības un pienākumus.
O Pircēja pienākums nav pieņemt preci un samaksāt tās cenu, ja prece piegādāta, jums nemaz neizdarot apsūtījumu.
O Ja piemēram, pasūtītā gultas veļas komplekta vietā jums piegādā aizkarus, tie nav jāpieņem, jo pārdevējs nav izpildījis savas līgumsaistības.
O Ja noslēdzot līgumu, esat vienojušies par pasūtījuma izpildes termiņu, tad pārdevēja pienākums ir to izpildīt.
O Ja prece nav saņemta noteiktajā termiņā un pircējs nav ieinteresēts līguma izpildīšanā, tad pircējam ir tiesības vienpusēji atkāpties no līguma. Šādu tiesību pircējam nav, ja pārdevējs ir rakstveidā vienojies par piegādes termiņa kavējumu.