Kurzemes Vārds

19:10 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Algas ziņā joprojām atpaliekam no kaimiņiem
ALDA LAPENA, Aizputes domes galvenā grāmatvede

Minimālās algas pieaugums no 2006.gada janvāra pašvaldību finansiālo stāvokli var ietekmēt tikai pozitīvi. Piemēram, Aizputes budžetā lielākie nodokļu ienākumi tiek saņemti no iedzīvotāju ienākuma nodokļa. Tiem, kas nezina, varu pateikt, ka, attiecīgi palielinoties darba algai, pieaug arī ienākuma nodokļa maksājumi. Samazinājumu ienākumu daļā radīs neapliekamā minimuma paaugstināšana, bet arī tur nevarētu būt iebildumi, jo Finanšu ministrija no 2006.gada pašvaldībām sola labāku procentuālo sadalījumu.

Manuprāt, pašvaldības var tikai priecāties, ja valdība nolemj paaugstināt valstī minimālo darba algu. Arī vietējā budžeta izdevumu daļu minimālās algas paaugstināšana būtiski neietekmēs, jo darba algas pašvaldības iestādēs strādājošajiem cenšamies izmainīt ar katra gada 1.janvāri, izvērtējot iepriekšējā gada inflāciju valstī un pašvaldības budžeta iespējas. Algas nav lielas, bet esam centušies nodrošināt strādājošo algas lielākas nekā valstī noteiktā minimālā darba alga.

Ja pašvaldība savu strādājošo darba algas ir piesaistījusi ar koeficientiem minimālajai darba algai, tad, protams, ietekme būs lielāka. Runājot par pārējo izdevumu daļu, domāju, ka tā būtiski nepieaugs, jo uzņēmēji legalizēs tikai nākamos 10 latus. Daudz lielāku ietekmi uz pašvaldības un iedzīvotāju maciņiem jau ir atstājis degvielas cenas pieaugums, jo, manuprāt, minimālo algu valstī vajadzēja paaugstināt jau no pagājušā gada 1.janvāra. Tāpēc, ka pat ar šo algas pieaugumu nebūsim nostājušies līdzās saviem kaimiņiem – lietuviešiem un igauņiem. Jau pagājušā gada rudenī, strādājot pie Aizputes pilsētas budžeta, rēķinājām, ka minimālajai darba algai vajadzētu būt aptuveni 105 lati, lai pēc nodokļu nomaksas strādājošais varētu sevi nodrošināt ar pirmās nepieciešamības lietām.