Kurzemes Vārds

21:54 Sestdiena, 4. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Ar Maijas atbalstu un padomu

Pēteris Peičs

"Kad laikrakstā "Latvijas Avīze" izlasīju par tradicionālo konkursu "Radoša sieviete Latvijā – 2005", nolēmu tajā pieteikt Durbes novada lauksaimniecības konsultanti Maiju Lankupu. Uzskatu, ka viņas devums mūsu apkārtnes zemnieku izglītošanā un praktiskas palīdzības sniegšanā pelnījis šādu atzinīgu novērtējumu," pārliecināta novada pieaugušo izglītības koordinatore Gunta Inte. Ar gandarījumu viņa, tāpat kā daudzi durbenieki, jūnijā uzzinājusi, ka priekšlikums ievērots un vairāku desmitu lielā laureāšu pulkā atrodams arī Maijas vārds.

Laimes kurpīte lauku agronomei

"Durbeniece esmu jau gandrīz 35 gadus," atmiņu dzīparu tiekoties sāk šķetināt laureāte. Kalvenes meitene Maija pēc turienes pamatskolas beigšanas cieši nolēmusi savus spēkus un zināšanas veltīt zemei un tās kopšanai. Tālākais ceļš tāpēc aizved uz tuvējo Kazdangas tehnikumu. Prakses laikā jauniete nokļūst Durbes kolhozā, kur priekšsēdētājs Antons Glinskis tūliņ ievēro viņas rosību. "Pēc tehnikuma nāc pie mums," seko Glinska aicinājums, un jaunā agronome tam paklausa.

"Sākumā jau viegli negāja. Esmu bijusi dažādos tā laika kolhoza amatos, taču tie visi bija saistīti ar praktisko ražošanu un vienkāršajiem cilvēkiem," atceras Maija. Apkārtējie ļaudis iepazīti līdz serdei, tāpat kā durbenieki iepazinuši agronomi. "Mājas solī nācās kādu brīdi pastaigāt tikai kolhozu juku laikos, kad audzināju savus puišeļus. Pēc tam radās darbs vietējā zemes komisijā, līdz deviņdesmito gadu beigās toreizējais domes priekšsēdētājs Imants Brigmanis mani uzaicināja tagadējā postenī," turpina radošā sieviete. Pirms tālākā stāstījuma viņa no kabineta skapja izņem mākslinieciski apstrādātu stikla kurpītes modeli ar konkursa organizētāju veltījumu. Tas gan nav kristāla darinājums kā pasaku Pelnrušķītei, taču īpašniece tic, ka nesīs viņai veiksmi arī turpmāk.

Zināšanas ne tikai saviem novadniekiem

Pirmajos darba gados lauksaimniecības konsultantes pasākumi bijušu jūtami tikai Durbes apkārtnes mērogā. Pagājušo rudeni un šopavasar tie tālu pārsnieguši vietējās robežas. "Jutu nepieciešamību tajos iesaistīt pēc iespējas vairāk cilvēku, arī ārpus sava novada. Vispirms nolēmu sarīkot kursus mūsdienu lauksaimniecības plānošanā un grāmatvedībā, īpaši dokumentu noformēšanā, lai varētu saņemt arī Eiropas subsīdijas. Sešās nodarbībās šīs zināšanas Liepājas lauku konsultācijas biroja darbinieču Ingunas Otaņķes un Valentīnas Kulpes vadībā apguva ap 80 klausītāju, vairāki pat no attālākajiem pagastiem. Galvenā finansētāja bija Rajona padome, piedaloties arī Durbes Novada domei."

Veiksmīgais pērnā gada rudens pasākums iedrošinājis M.Lankupu pavasarī organizēt līdzīgas mācības bioloģiskajā lauksaimniecībā ar vilinošu nosaukumu "Tev mūžam zaļot, Latvija!" Pussimts dalībnieku vidū no 17 pagastiem un pilsētām piedalījies arī klausītājs Alfons Vidējs no Jēkabpils rajona. Viņš speciāli pagarinājis savu ciemošanās laiku pie šejienes radiem, lai Durbē iegūtu vairāk zināšanu. Tās snieguši gan vietējie saimniekotāji ar pieredzi, gan Latvijas Lauksaimniecības universitātes mācību spēki Jānis Vigovskis, Māra Vaivare un Māra Kilēvica.

Sējums sāk kuplot

Par iegūto atziņu praktisko izmantošanu aprunājos ar vairākiem lauksaimniecības kursu dalībniekiem. Solveiga Jansone ar vīru Imantu 5 ha lielajās Durbes novada "Ceļmalās" ilgāku laiku specializējas biškopībā. "Esmu beigusi Vecbebru biškopības tehnikumu un šajā nozarē strādāju jau Liepājas padomju saimniecībā. Maijas organizētajos kursos uzzināju par Eiropas subsīdijas saņemšanas iespējām biškopībā un praktiskas norādes projekta sastādīšanā. Tagad daļa ieplānotās naudas jau saņemta, un nešaubos, ka mūsu bišu 50 saimēm ienesums turpmāk būs daudz lielāks," pārliecināta S.Jansone. Cita kursante – Brigita Kaire no "Akmentiņiem" aprēķinājusi, ka saimniecībai izdevīgāk pārstrukturizēties no piena uz gaļas lopkopību. Pašreiz Brigita rūpīgi plānojot, kā visu labāk ietvert projektā, lai daļu vajadzīgo līdzekļu iegūtu no Eiropas Savienības. "Ceru uz izdošanos. Kursos iegūtās zināšanas lieti noder," spriež B.Kaire. Līdzīgs arī vairāku citu durbenieku vērtējums.

Pozitīvie rezultāti mudina konsultanti spert soli vēl tālāk. Pēc rudens lauku darbiem novembrī ieplānotas četras nodarbības kopējā ciklā "Eiropa mūs nepārsteigs". "Nepieciešams apkopot un padziļināt līdzšinējo pieredzi saimniecību grāmatvedībā un projektēšanā. Būs arī dažas izmaiņas un jaunumi. Paredzētajām tēmām mācību spēki jau sarunāti," stāsta Maija. Droši vien savs vārds būs sakāms arī pašai organizatorei, kurai aizvadītā vasara devusi ļoti daudz.

Ar svētku noskaņu arī ikdienā

Nesen radošā darbiniece atgriezusies no ārzemju brauciena, kurā gūtas gan jaunas zināšanas, gan patīkama atpūta. "Somijā piedalījos četru dienu starptautiskā seminārā ar nosaukumu "Leader" un "Leader plus". Tajā Eiropas Savienības ietvaros tika spriests par jaunu ekonomiski finansiālu programmu un tās realizācijas iespējām. Pie mums Latvijā tā pagaidām vēl maz pazīstama. Liels paldies Novada domei, kura šo braucienu finansēja, radot iespēju pārbraukt arī Zviedrijas robežu un nedaudz iemest acis arī šajā zemē," priecājas Maija.

Svētku noskaņa jūtama arī nupat pēc atvaļinājuma, ko daļēji sabojājusi jūlija beigās notikusī ielaušanās zādzība darba kabinetā Kultūras namā. Pāris dienās par dažādiem jautājumiem konsultēti jau vairāk nekā 15 lauku cilvēki – par ganāmpulka sakārtošanu, zemes nomas līgumiem, arī tādām neierastām tēmām kā zilajām govīm un dokumentu noformēšanu kaušanas prēmiju saņemšanai. "Zemes kopējiem jāpalīdz ar padomu, cik vien manos spēkos. Tas arī dod to svētku izjūtu. Savu nelielo saimniecību "Ošlejas" apsaimniekojam ar vīru Jāni. Nav jau laika to izkopt par kādu paraugsētu. Vasarās visvairāk priecājos par savām daudzajām dālijām. Tās manas mīļākās puķes, īpaši dzeltenajā saules krāsā," apgalvo stāstītāja, beigās aplūkojot tīri ģimenisku variantu: "Visi trīs dēli mums pieauguši, taču zemes kopšana tos nesaista. Divi savu laimi atraduši Rīgā, viens gan vēl tepat. Par "Ošleju" mantiniekiem neraizējos, jo aug trīs dūšīgi mazdēli. Viss vēl nākotnē."