Kurzemes Vārds

14:52 Sestdiena, 4. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Kaktuss

1.septembra našķi un derības puišu garā

Dažs 1.septembrī rāda noskumušu seju, jo atkal būs bieži jāver vaļā grāmatas, jāmācās no galvas dažādas gudrības vai jālabo nesekmīgās atzīmes. Taču daudziem septembra pirmā diena ir svētki, jo var satikt ilgi neredzētus draugus un vairs nav jāraizējas par garlaicību. Par godu Zinību dienai jaunieši izdomā dažādas jautras izdarības, kas šo dienu padara īpašu. Iespējams, kaut ko no Kaktusam pastāstītā varēsi izmantot arī tu.
*
"Lai arī vidusskolu beidzu pirms vairākiem gadiem, tomēr vēl joprojām 1.septembris man ir īpašs datums. Parasti mēs ar saviem klasesbiedriem savācamies kopā un ejam uz jūrmalu, kur kavējamies atmiņās par skolā piedzīvoto. Kopā sanākšanas reizēs mēs parasti neesam daudz, jo vairāki cilvēki ir pārcēlušies dzīvot kādā citā pilsētā, tomēr arī piecu, sešu cilvēku kompānijā ir ļoti jautri."

Irita, 23 gadi
*
"Manā ģimenē ir tradīcija katru gadu iet fotografēties. Pirmā bilde tapa, kad es sāku iet pirmajā klasē, nākamo gadu mācības uzsāka mans brālis, un atkal visi kopā devāmies sevi iemūžināt. Tā nu mēs katru gadu dodamies uz vienu un to pašu fotosalonu. Skatoties uz bildēm, ir interesanti pavērot, cik gari mēs pa gadu bijām izauguši. Šogad es sāku mācīties augstskolā Rīgā, bet tas mūsu tradīciju neizjauks. Iespējams, ka nefotografēsimies 1., bet 4.septembrī, kad atbraukšu mājās."

Kaspars, 20 gadi
*"Kad skolotāji ir apsveikti, oficiālās runas ir beigušās, es ar saviem draugiem atstāju mācību iestādes telpas, un mēs dodamies izklaidēties. Vienreiz mēs braucām uz Rīgu skatīties kino, citreiz gājām slidot, ļoti labi pavadījām laiku, spēlējot boulingu. Ko darīsim šogad, vēl īsti neesam izlēmuši. Tā kā 1.septembrī varētu būt silts laiks, apsveram domu par izbraucienu ar laivu. Es esmu ļoti priecīga, ka mani vecāki atbalsta šīs aktivitātes un atļauj kārtīgi nosvinēt macību sākšanos."

Marta, 17 gadi
*"Lielākoties 1.septembrī mazus bērnus ved uz kafejnīcu, kur viņus gaida kāds pārsteigums. Līdz pat 12.klasei arī man mamma šajā dienā bija kaut ko sarūpējusi. Pēc skolas es steigšus devos mājās, jo zināju, ka mani kaut kas gaida. Parasti tie bija kādi saldumi, piemēram, mana iecienītākā kūka, rulete vai šokolādes desa. Tas bija ļoti mīļi no mammas puses. Es vienmēr redzēju mammas acīs prieku, ka viņai ir izdevies sarūpēt man jauku brīdi. Bija laiks, kad ģimenei bija ļoti trūcīgi ar naudu un mēs nezinājām, ko liksim nākamajā dienā uz šķīvja, bet arī tad neiztrūka mans Zinību dienu kārums. Es nezinu, kur mamma toreiz našķiem ņēma naudu, par to viņa nekad nerunāja. Esot studentei, man pietrūkst šo mammas sagādāto uzmanības apliecinājumu."

Annija, 22 gadi
*"1.septembrī neeju uz augstskolu, jo man nepatīk klausīties vienas un tās pašas runas. Mēs kopā ar saviem labākajiem čomiem sanākam kopā kādā dzīvoklī un darām dažādas jautras lietas. Piemēram, vienreiz mēs katrs pēc kārtas stāvējām pie atvērta loga un uzrunājam garām ejošās meitenes, kuras mēģinājām uzaicināt uz randiņu. Tam, kam pirmajam tas izdevās, pienācās par samesto naudu iegādātās trīs šampanieša pudeles. Protams, tas nebija viegls uzdevums, jo lielākoties meitenes uzrunātāju uzskatīja par prātā pavieglu."

Aleksandrs, 20 gadi
*"Man mājās goda vietā ir nolikta klade, kurā ir dažādi zīmējumi, novēlējumi, atziņas, aforismi un anekdotes. Vidusskolas laikā manā klasē bija tradīcija 1.septembrī ierasties skolā ar kladi, kuru mēs cits citam devām, lai tajā varētu ierakstīt kaut ko mīļu vai asprātīgu. Pieraksti man ir kā mīļa liecība no saviem klasesbiedriem, ar kuriem kopā ir piedzīvoti daudzi neaizmirstami brīži."

Jaunie dziedātāji gatavi pārtapt zvaigznēs

Visiem muzikālajiem, talantīgajiem un drosmīgajiem jāsāk vingrināt balsis, jo šoruden Liepājā notiks dziedātāju konkurss "Zvaigžņu laiks Ostmalā", kas ļaus pirmo skatuves pieredzi gūt ikvienam jaunam cilvēkam no 7 līdz 29 gadu vecumam. "Kaktuss" devās izzināt konkursa organizatoriskās aizkulises un uzrunāja dažus tā potenciālos dalībniekus. Būs iespēja publiski uzstāties

Viens no lielākajiem pilsētas tirdzniecības centriem "Ostmala" šoruden svin savu gada jubileju, tādēļ ar talantu konkursa palīdzību gatavojas atrast zvaigzni, kas uzspīdēs tieši tirdzniecības centra dzimšanas dienā. "Ostmalas" vadītāja Daira Vaičikauska stāsta, ka līdzīgā konkursā pērn bijusi liela jauniešu atsaucība, tāpēc arī šogad jaunajiem dziedātājiem tikšot radīta iespēja publiski uzstāties.
Mūziķis Emīls Dreiblats, kurš piedalījies jauno dziedātāju izvērtēšanā, atzina, ka iespēja publiski uzstāties vien jau ir daudz ko vērta. "Šāda iespēja tikt uz skatuves cilvēkam, kurš tikko sper pirmos soļus populārās mūzikas pasaulē un vēlas sevi parādīt plašākai auditorijai, ir visai reta, īpaši Liepājā, tādēļ tā noteikti ir jāizmanto," saka Emīls. Viņš norāda, ka konkursā var iepazīt citus un novērtēt arī savas spējas. Un nemaz tik neiespējams nav tas, ka pēc konkursa tiek atklāts arī kāds patiess talants. "Tas gan nenozīmē, ka pēc šāda pasākuma būs visas durvis vaļā, jo pēc jebkuras uzvaras konkursā ir jāturpina strādāt, tomēr likt par sevi zināt, nodibināt kontaktus turpmākajam darbam un saņemt vērtējumu par paveikto arī nemaz nav tik mazsvarīgi," saka Emīls. Diez vai kādam svarīgākā ir galvenā balva, taču tikt pie jauna televizora jau arī nav slikti. Un vēl taču ir arī skatītāju simpātiju velte un dāvanas par iegūtajām godalgotajām vietām. Tās konkursantiem sagādājuši "Ostmalas" veikali.

Jauna pieredze, iemaņas un draugi

"Nekad nenāk par sliktu jauna pieredze. Es un arī mani pedagogi zina, uz ko esmu spējīga, bet savu varēšanu vēlējos parādīt arī citiem cilvēkiem. Tāpat man bija interesanti uzzināt, kā dzied citi pilsētas jaunieši," savu dalību līdzīgā konkursā pērn pamatoja Emiļa Melngaiļa Mūzikas vidusskolas audzēkne Baiba Bože. 18 gadu vecā jauniete, kas finālā dziedāja dziesmu "Ziemeļvējā", konkursu atceras kā jauku piedzīvojumu, uz kuru bija ieradusies ļoti atsaucīga publika. Viņa aicina jauniešus, arī tos, kas vēl nav uzstājušies lielākas publikas priekšā, bet dziedājuši tikai mājās savam priekam, nebaidīties un savu dalību pieteikt šī gada konkursam.
Pagājušā gada konkursa dalībnieks, Liepājas 1.vidusskolas skolnieks Artūrs Zvirbulis sacīja, ka sarīkojums viņam deva vērtīgu pieredzi, jo līdz tam nebija viens pats kāpis uz skatuves. "Pirms uzstāšanās man bija uztraukums, bet dziedot tas pazuda," atmiņās kavējās 17 gadu vecais jaunietis, kas publiku un žūriju priecēja ar grupas "ABBA" dziesmu "Fernando". "Jauniešiem, kas pieteiksies konkursā, es iesaku izvēlēties tādu dziesmu, ko var nodziedāt, nevis to, kas vislabāk patīk," padomu sniedza bijušas ģitāristu studijas "Skani" audzēknis A.Zvirbulis.
"Liepājā nav daudz konkursu, kur var parādīt savas muzikālās spējas, tādēļ, uzzinot, ka tiek rīkots šāds pasākums, izdomāju pieteikties un parādīt, ka māku dziedāt," teica pagājušā gada konkursa 2.vietas ieguvēja Ilze Treilība. Pērn konkursā piedalījušies daudz talantīgu jauno dziedātāju, tāpēc viņa neesot cerējusi, ka iegūs tik labu vietu. Liepājas 6.vidusskolas skolniece šī gada konkursantus mudina iemācīties labi izpildīt savu skaņdarbu, jo ievērojusi, ka žūrija visaugstāk novērtē tos, kas sarīkojumu uztver nopietni un ir rūpīgi piedomājuši pie sava snieguma. Jauniete piebilda, ka konkursā ir vērts piedalīties arī tādēļ, ka tajā valda kopības sajūta, var iegūt jaunus draugus un labi pavadīt laiku.

Vispirms būs jāiztur priekšatlase

Organizatori konkursa rīkošanā iesaistījuši arī mūzikas pedagogus, tāpēc skolas tiek rosinātas konkursam ieteikt savus labākos dziedātājus, tomēr ikviens, kas sajūt sevī talantu, var pieteikties arī individuāli. Tomēr ar to nevajadzētu kavēties, jo pieteikšanās termiņš ir 15.septembris. Potenciālie dalībnieki var izmantot gan "Kurzemes Vārdā" publicēto anketu, gan arī doties uzreiz uz "RIMI" hipermārketa Informācijas centru. "Taču nebūs tā, ka visi varēs uzstāties, jo vispirms dalībniekiem vajadzēs izturēt priekšatlasi," skaidro D.Vaičikauska. Konkursa slēgtajā atlases kārtā 17.septembrī dalībniekiem būs jānodzied brīvi izvēlētas dziesmas fragments, pēc kura tad arī žūrija izlems, kuri būs pelnījuši kāpt uz skatuves konkursā. Galu galā arī vēlāk mūzikas speciālistu žūrija izvērtēs jauniešu sniegumu.
Tiem, kas izmantos fonogrammas, tās līdz 22.septembrim būs jāiesniedz organizatoriem, turpat jānogādā arī mazāk populāru vai pašsacerētu dziesmu nošu materiāls. "Tiem, kas neizmantos savu fonogrammu, pavadījumu spēlēs mūziķi," skaidro D.Vaičikauska. Bet konkursantu uzstāšanās atlases kārtās paredzētas 1.oktobrī un 5.novembrī, savukārt konkursa fināls notiks 26.novembrī. To rīkotāji sola kā grandiozu šovu, kurā varēs just līdzi jaunajiem talantiem un vienkārši atpūsties. Konkursa norisei līdzi sekos arī "Kurzemes Vārds". "Sadarbībā ar "Rietumu radio" savu balsi par labāko dziedātāju varēs atdot arī radio klausītāji jau pirms fināla," sola D.Vaičikauska.