Kurzemes Vārds

08:36 Pirmdiena, 13. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Paaugstinātas bīstamības laiks bērniem – vasaras beigas
Ainars Baštiks,
bērnu un ģimenes lietu ministrs

Pēc pāris dienām sāksies kārtējais mācību gads. Šajās dienās daudzi bērni sāk atgriezties pilsētās pēc laukos pavadītās vasaras. Samērā mierīgo dzīves ritmu nomaina lielpilsētas realitāte – steiga, automašīnu drūzma, cilvēku pūļi. Diemžēl iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka vasaras beigas bērniem ir paaugstinātas bīstamības laiks.

Pēdējās dienās jau notikuši vairāki nelaimes gadījumi, kuros iesaistīti bērni, tādēļ Bērnu un ģimenes lietu ministrija aicina gan bērnu un viņu vecākus, gan citus pieaugušos – autobraucējus, garāmgājējus un citus satiksmes dalībniekus būt uzmanīgiem, savstarpēji iejūtīgiem un līdzatbildīgiem. Bērniem šajās dienās ir īpaši nepieciešams pieaugušo atbalsts!

Gribu uzsvērt, ka rūpes par bērnu drošību gulstas uz pašu bērnu, pieaugušo, bet galvenokārt – vecāku pleciem. Bērnam nav iespējams visur izstāvēt klāt. Taču vecāku spēkos ir parunāties ar bērnu, aicināt viņu būt uzmanīgam, pateikt viņam, cik ļoti viņu mīlat un gaidāt mājās. Tas neprasa daudz laika! Taču ieguvums no šīs sarunas ir savstarpējo attiecību un uzticības nostiprināšanās.

Bērni mēdz rīkoties pēkšņi, impulsīvi un neapdomāti. Pieaugušajiem tas būtu jāņem vērā, īpaši mācību gada pirmajās dienās, iekams bērni atkal pierod pie dzīves pilsētā. Es sagaidu pastiprinātu uzmanību gan no autovadītājiem, gan no ikviena pieauguša cilvēka, kurš ir pamanījis bērnu, kam radušās problēmas, un var palīdzēt tās atrisināt. Kopīgiem spēkiem mēs varam palīdzēt daudziem bērniem izvairīties no traumām un nepatīkamas pieredzes.

Aicinu bērnus un viņu vecākus neaizmirst arī par mācību gada sākuma patieso nozīmi. Skolas laikā apgūtās zināšanas vistiešākajā veidā ietekmēs jūsu bērna tālākās dzīves kvalitāti. Nenopietna attieksme pret mācībām pirmajā brīdī neliekas nekas īpašs. Taču sistemātisku zināšanu trūkums un laika gaitā pazaudētā spēja mācīties rada tos daudzos desmitus jauniešu, kuri nespēj pabeigt devīto klasi. Mūsdienu sabiedrībā bērnam jau no mazākajām klasēm jāspēj kļūt par veiksmīgu sava laika plānotāju, jāmācās sabalansēt mācības un brīvo laiku. Spēja noturēties pretī kārdinājumiem un atrast patiesi vērtīgās lietas un nodarbes jau no mazotnes ļaus izdarīt pareizās izvēles arī visas pārējās dzīves laikā.