Kurzemes Vārds

22:36 Otrdiena, 7. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Pareizas makšķerēšanas pamācība
Miks Kuncītis

Viens no vilinošākajiem vaļaspriekiem, kas saistās ar ūdeņiem, ir makšķerēšana. Ar to aizraujas ne tikai stiprā dzimuma pārstāvji – arī sievietes pamazām sāk izrādīt interesi par šo hobiju. Ņemot vērā to, ka vasaras beigas un rudens sākums ir intensīvākais copes laiks, arī "Brīvbrīdī" šoreiz par un ap copes lietām.

Ja esat nolēmis doties makšķerēt un iegūt kādu taustāmu, skatāmu un ēdamu trofeju, tad jums noteikti būtu jāņem vērā arī daži nosacījumi. Galvenais pilnvērtīgas makšķerēšanas priekšnosacījums, protams, ir inventārs un makšķerēšanas karte, kura apliecina jūsu vaļasprieka likumību. Ar copes inventāra iegādi jums īpašām problēmām nevajadzētu rasties, jo gan Liepājā, gan pārējās Latvijas pilsētās makšķernieku veikalos katrs šī vaļasprieka cienītājs neatkarīgi no makšķerēšanas stila var iegādāties sev nepieciešamos copes rīkus, kā arī makšķerēšanas kartes.

Nedaudz grūtāk klāsies, ja jūsu noskatītā makšķerēšanas vieta ir atzīta par licencētās makšķerēšanas ūdenstilpi. Tādā gadījumā ir jārēķinās ar to, ka šeit ar makšķerēšanas karti vien nebūs līdzēts un nāksies iegādāties licenci atbilstoši noteiktajai vietai. Parasti dienas licences cena šādās ūdenstilpēs nepārsniedz vienu latu, piemēram, Liepājas ezerā tās dienas cena ir 50 santīmu.

Kad inventārs un karte ir iegādāta, nākamais uzdevums pirms došanās ūdeņu virzienā kārtīgam makšķerniekam noteikti ir pārliecināties par to, vai viss nepieciešamais – nazis, ēsma, viltus zivtiņas u.c. – ir paņemts līdzi, jo bieži vien gadās tā, ka makšķerēšana beidzas, pat nesākusies, jo vaļasprieka cienītājs, gribēdams ātrāk sākt copēt, piemirsis līdzi paņemt makšķerēšanai nepieciešamās lietās.

Tomēr, kā uzskata paši makšķernieki, tas, ka tev ir inventārs un ēsma, vēl nebūt negarantē pilnu somu ar zivīm. "Galvenā panākuma atslēga ir – būt īstajā vietā īstajā laikā", atzīst makšķernieki. Kad šā vaļasprieka pārstāvjiem tika jautāts par viņu iecienītākajām makšķerēšanas vietām, domas dalījās. Vairumam galvenā relaksācijas un zvejas vieta bija mūsu pašu Liepājas ezers, savukārt no upēm par iecienītākajām tika atzītas Bārta, Abava, arī Venta. Liepājas ezers izceļas galvenokārt ar to, ka ir dienas, kad tajā ķeras gandrīz viss, un ir dienas, kad no tā nevar izvilkt pat visniecgākās zivtiņas. Būtiski pirms lielās copes ir izspriest, vai brangā loma ķeršana notiks no krasta vai no laivas. Krastā stāvēt un makšķerēt, protams, ir vieglāk, taču tad ir jārēķinās ar to, ka visām vietām nebūs iespējams piekļūt. Tādēļ šādās situācijās priekšrocības ir zvejniekiem, kuri zivju medībās dodas ar laivu. Te nu gan jāsaka, ka "Brīvbrīža" secinājums ir skaidrs – šādas makšķerēšanas priekus varēsit baudīt tikai tad, ja šis ūdens transportlīdzeklis ir jūsu īpašumā vai esat draugos ar kādu laivas saimnieku, jo laivu īres iespējas Liepājā un tās apkārtnē gandrīz nav. Cik mums zināms, laivas izīrē Papes ezerā, un tas arī viss.

Šādas atpūtas iesācējs grūtas izvēles priekšā nonāks arī tad, kad būs jāizvēlas makšķerēšanas veids un tas ierocis, ar kuru ķersit zivis. Tādā gadījumā jums jāizšķiras par labu vai nu aktīvai, vai mazāk aktīvai makšķerēšanai. Iesācējam vēlams šo vaļasprieku aizsākt ar pludiņmakšķerēšanu, jo šāda veida zvejai nav nepieciešamas īpašas iemaņas un arī makšķeres sagatavošanai nav jāpievērš tik liela uzmanība kā, piemēram, spiningošanai vai mušiņmakšķerēšanai. Priekšroku pludiņmakšķerēšanai vajadzētu dot arī tāpēc, ka copējot šādā veidā pie loma tomēr var tikt vieglāk un nav jāveic lieli attālumi, lai tiktu pie kārotās zivs.

Kustīgākiem un pieredzes bagātākiem makšķerniekiem, protams, tuvāk pie sirds būs spiningošana, it sevišķi tad, ja priekšā ir rudens – lielo līdaku laiks. Jāatzīst, ka spiningojot tomēr ir nepieciešamas iemaņas rīkoties ar spiningu, kā arī zināšanas par viltus zivtiņu veidiem un to lietošanu atbilstoši ūdenstilpes stāvoklim. Piemēram, mūsu pašu Liepājas ezerā, kas ir viens no seklākajiem Latvijā, parasti veiksmīgākie spiningotāji ir tie, kas izvēlējušies voblera tipa viltus zivtiņas, kuras velkot pārvietojas pa ūdens virsējo slāni. Nosacīti dziļākā ūdenstilpē, kāds ir Durbes ezers, labāk ķeroties uz gumijas zivtiņām un roteriem, kas velkot pārvietojas vairāk pa ūdens apakšējo slāni.

Pagaidām vēl pie mums ne tik populārs copes veids ir mušiņmakšķerēšana, kuru parasti pielieto, makšķerējot upē. Lai zvejotu šādā veidā, gan jāatzīst, ka bez pieredzējuša šā stila makšķernieka palīdzības neiztikt, jo aizrašanās ar mušiņmakšķerēšanu prasa gan pacietību, gan veiklību darboties ar šāda veida copes rīku, kura cena mērāma daudzu desmitu latu vērtībā.

Lai nu kā tur būtu ar tiem makšķerēšanas stiliem, tomēr šī hobija mērķis ir noķert pēc iespējas lielāku un skaistāku zivi, kā arī patīkami pavadīt laiku.