Kurzemes Vārds

12:08 Piektdiena, 10. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pakāpieni

Jauna banka nolūko vietējo kadru
Viktors Ulberts

"Es pats neko nemeklēju, viņi paši mani atrada," – tā par nokļūšanu jaunā un atbildīgā amatā saka akciju sabiedrības "Banka "Paritate"" Liepājas filiāles vadītājs JĀNIS TŪLIKS. Banku augstskolas absolvents iepriekš piecus gadus bija saistīts ar banku biznesu. Acīmredzot bankai, kura sāk jaunā vietā iekarot jaunu tirgu, tas šķita pievilcīgi – pieredzējis cilvēks, kurš turklāt pārzina vietējā tirgus situāciju. Bet kā tad Jānim veidojās šie karjeras pakāpieni?

Pēc pusotra gada "Hansabankas" uzņēmumu klientu menedžera amatā arī sekojis piedāvājums no bankas "Paritate". "Parunājos ar bankas pārstāvjiem, uzklausīju paziņu viedokļus, izvērtēju visus plusus un mīnusus, un izšķīros par labu šādam pavērsienam," atzina Jānis. Kāpēc izraudzīts tieši viņš, Jānis pateikt nevar. Taču acīmredzot viņš kādam bankas pārstāvim iekritis acīs ar ko pozitīvu. "Iespējams, tāpēc, ka mana karjera ir strauji gājusi uz augšu un nav bijis, ka es kādā pozīcija būtu iesīkstējis un palicis rutinēts, līdz ar to mazāk interesants potenciālajiem darba devējiem," min Jānis.

Skolas solā pavadīti 19 gadi

Līdz brīdim, kad viņš pārnācis uz banku "Paritate", Jānim jau bija 4,5 gadu pieredze "Hansabankā", kur viņš izgājis cauri gandrīz visiem līmeņiem. 2000.gadā Jānis atgriezās no ASV, kur bija uzlabojis savas angļu valodas zināšanas un sapelnījis naudu, tāpēc bija jau vairāk pārliecināts par sevi un drošāks. Viņš pabeidza Rīgas Tehniskās universitātes Ekonomikas koledžu, kurā apguva tirgzinības un tirdzniecību. Tas bija moderni, tā teikt, studēt biznesu! "Tad sapratu, ka dzīvē kaut kas jāmaina, jāmeklē kas stabils. Bet vēl nezināju, kura joma mani paķers," stāsta Jānis. Viņam vairāk patīk visaptverošas, nevis šaura profila lietas. Tāpēc arī izvēlējies banku sektoru, un sācis strādāt "Hansabankas" Liepājas filiālē "Kurzeme" par informatoru. Bez tam Jānis iestājās neklātienē Banku augstskolā, šogad to veiksmīgi pabeidza. "Ja parēķina, tad, summējot visus skolas laikus, esmu mācījies 19 gadu no saviem 26," interesantu faktu norādīja Jānis.

Iemaņas apguva triecientempā

Bet "Hansabankā" viņš nokļuvis, jo kāda radiniece pačukstējusi, ka ir karsta vakance uz informatora vietu. "Tā kā biju nobriedis strādāt, tad metos turp, tobrīd vēl īsti neizvērtējot, vai tas ir tas, ko es vēlos, vai nav," atzīst Jānis. Jo iepriekš par bankas darbiniekiem bija izveidojies priekšstats, ka tur strādājošie ir neinteresanti un rutinēti sausiņi. Taču pēc nokļūšanas šajā vidē priekšstats mainījies par 180 grādiem. Jo kolēģi bija ļoti pretimnākoši un daudz palīdzēja, lai jaunais darbinieks varētu pēc iespējas ātrāk apgūt vajadzīgās iemaņas. Jāņa pirmie pienākumi bija apkalpošanas zālē virzīt klientu plūsmu un mācīt rīkoties ar bankomātu tos, kas vēl šīs prasmes nebija apguvuši. "Bija traki. Iepriekšējais darbinieks gāja prom jau pēc divām dienām, un man tik īsā laikā bija jāapgūst tas, ko viņš bija darījis mēnešiem. Domāju, ka uzreiz varēju strādāt par 70 procentiem, bet pārējo biju spiests iemācīties tuvākajā laikā."

Darbā bija arī dažādi jautri atgadījumi, tā teikt, humors iz dzīves. Piemēram, "Hansabankā" tika ieviestas Liepājā pirmās rindu mašīnas, kas tagad nevienu vairs nepārsteidz. Un tajā laikā pie Jāņa vērsies kāds tantuks un prasījis, kā samainīt 100 ASV dolāru banknoti. Jānis skaidrojis, ka, lūk, tur uz tā aparāta jānospiež zaļā podziņa ar uzrakstu "Valūtas operācijas", taču stāstāmo nav pabeidzis, jo tantiņa ātri aizjoza uz šīs rindu mašīnas pusi. Pēc tam tikai Jānis pamanīja, ka tantuks aktīvi rosās pie šī aparāta. Izrādījās, ka viņa, dolāru banknoti salocījusi trijās daļās, centās to iestūķēt spraugā, pa kuru nāk laukā taloni ar klientu kārtas numuriem, un vēl aktīvi spieda pogu "Valūtas operācijas".

Apkalpo kašķīgos klientus

Informatora amatā Jānis pavadīja apmēram gadu, un sapratis, ka visu mūžu šajā līmenī palikt nevēlas. Jāmēģina virzīties uz augšu. "Nākamais likumsakarīgais solis bija konta operators. Šis darbs mani ļoti interesēja, jo patīk strādāt ar cilvēkiem un skaidru naudu. Tādu kā asumu tas piedod!" Un strādājis veiksmīgi, būtisku kļūdu naudas rēķinos neesot bijis. Tik vien, ka dažreiz kāds lats kaut kur nav īsti pasējis. Un jau pēc četriem mēnešiem Jānis kļuva par vecāko kontu operatoru. "Tādu piedāvājumu nevarēja neizmantot. Pienākumi ir līdzīgi, tikai vecākie konta operatori vairāk specializējas juridisko personu apkalpošanā, strādā ar lielākām naudas summām, kā arī iesaistās konfliktsituāciju risināšanā, liekot lietā savu pieredzi. Tā teikt, ja nāca kāds kašķīgs klients, tam pretī sūtīja mani, lai viņš kādu nepieredzējušu jauno nesatriec pīšļos."

Nākamais karjeras solis bija vēl nopietnāks – uzņēmuma klientu menedžeris. Šis darbs jau saistīts ar juridisku personu, tas ir, uzņēmumu kreditēšanu. "Tā ir pavisam cita svara kategorija, kur figurē nopietnas naudas summas. Tāpēc ir jāprot veikt finanšu analīzi, un nopietnas kļūdas atļauties nevar. Citādi arī šo darbu strādāt nevar," piebilda Jānis. Sākumā gan bijis grūti, jo, piemēram, atnāk klients un uzdod specifiskus jautājumus, tādēļ Jānim kļuvis skaidrs, ka klients šajā jomā ir trīsreiz zinošāks par viņu.

Iet uz Krājbanku, sastop "Paritati"

Tagad Jānim atkal jauna nodarbošanās – jālauž ceļš jaunai bankai, kura vēlas iekarot savu tirgus nišu Liepājā, lai arī pilsētā par visdažādāko banku filiāļu trūkumu tāpat nevar sūdzēties. Un nu jau divus mēnešus Jāņa vadībā bankas "Paritate" filiāle Liepājā strādājot pilnās burās. "Nevarētu sūdzēties, ka klientu nav. Ideāla ir jau pati atrašanās vieta, kur kādreiz atradās Latvijas Krājbanka. Cilvēki aizvien nāk it kā uz Krājbanku, bet sagaidām mēs. Izstāstām savus piedāvājumus, un cilvēki parasti arī piekrīt izmantot mūsu pakalpojumus," priecājas Jānis. Bez tam viņš norāda, ka labi pārzina situāciju banku sektorā uz vietas, tāpēc zina, ar ko piesaistīt jaunu klientu uzmanību.

Vizītkarte
JĀNIS TŪLIKS
26 gadi, akciju sabiedrības "Banka "Paritate"" Liepājas filiāles vadītājs, iepriekš strādājis Liepājas domes Nekustamā īpašuma pārvaldē, veikalā "Māja", pēdējie pieci gadi pavadīti akciju sabiedrībā "Hansabanka". Dzīves moto: neapstāties pie sasniegtā!