Kurzemes Vārds

12:35 Piektdiena, 10. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Klejojošie kaķi terorizē cilvēkus

Iedzīvotāji baidās par bērnu drošību
Kristīne Pastore

"Brītiņu pēc tam, kad mans piecus gadus vecais mazdēls bija izgājis laukā, no sētas izdzirdēju skaļu brēcienu," stāsta viens no Tirgoņu ielas 21.nama iemītniekiem. "Izskrēju skatīties, viņš stāvēja sētā un raudāja, rociņa bija saskrāpēta un skrāpējumu vietās sūcās asinis."

Kaķi uzbrūk bērniem
Diemžēl tas nav sižets kādai iecerētai šausmu filmai. Tā jau kļuvusi par ikdienas realitāti tiem cilvēkiem, kas dzīvo Tirgoņu ielā 21 un arī citās apkārtējās mājās. Tur ir savairojušies tik daudz klejojošo kaķu, ka pārtikas meklējumos tie uzbrūk bērniem. Vīrietis stāstīja, ka bērns izgājis laukā ar sviestmaizīti rokās. To ieraudzījis viens no vairāk nekā desmit pagalmā dzīvojošajiem klejojošajiem kaķiem, uzbrucis bērnam un maizīti atņēmis. Līdzīgi bijis kādam citam šīs mājas iedzīvotājam, kura mazbērns, ejot laukā, paņēmis līdzi smalkmaizīti. Iedzīvotāji baidās bērnus laist laukā. No kaķu uzbrukumiem cietuši arī vismaz divi šīs mājas pieaugušie – vienam no viņiem kāds no minčiem iekodis rokā, jo tās smaržojušas pēc zivīm.
Problēma sākusies pēc tam, kad likvidēts šūšanas salons "Gaismas modes" un tur esošā nelielā kafejnīca. Žurkas un peles, kas tur mitinājušās, pārcēlušās uz apkārtējām mājām un burtiski sākušas saimniekot pa dzīvokļiem. Tad iedzīvotāji bijuši spiesti gandrīz vai katrā dzīvoklī iegādāties pa kaķim – citādi no grauzējiem izvairīties nevarēts. Bet nupat māju apsēduši klejojošie kaķi. "Man pat šķiet, ka kāds saimnieks, kuram kaķis kļuvis lieks, tos atnes te un izmet," teica viens no mājas iemītniekiem. "Un tagad vēl te regulāri uzrodas grūtas kaķenītes. Protams, ka visi dzīvnieki grib ēst."
"Mēs baidāmies gan no tā, ka kaķi bērnus sabaida un saskrāpē, ņemot nost to, kas viņiem ir rokās, gan arī no tā, ka bērni var saslimt ar dažādām slimībām, ko pārnēsā klejojošie kaķi," sacīja viens no jau cietušā bērna vectēviem.

35 lati par kaķa notveršanu
Iedzīvotāji meklējuši palīdzību uzņēmumā "Eko Kurzeme", kurš nodarbojas arī ar klejojošo dzīvnieku izķeršanu. Sētniece Ināra Freimane izsaukusi šos speciālistus, viņi atbraukuši, taču, ieraugot pie ēkas piestiprināto uzrakstu privātīpašums, teikuši, ka tur vispār nedrīkst iet iekšā, bet privātīpašumā esošo kaķu izķeršana esot maksas pakalpojums – par katru kaķi teritorijas saimniekam jāmaksā 35 lati. Tādu atbildi iedzīvotāji saņēmuši arī domes Vides daļā. Ja šī būtu pašvaldības teritorija, tādā gadījumā arī pašvaldība maksātu par kaķu izķeršanu. "Bet mums to kaķu ir vairāk nekā desmit! Kur mēs ņemsim tādu naudu?" jautā iedzīvotāji. "Varbūt mums tos mēģināt noķert un pārnest uz teritoriju, kas pieder pašvaldībai?"
"Jā, tāda tā summa varētu būt," arī sarunā ar "Kurzemes Vārdu" apstiprināja Vides daļas vadītāja Dace Liepniece. "Tādi diemžēl ir noteikumi, un arī pašvaldība uzņēmumam "Eko Kurzeme" maksā tieši tādu pašu summu par kaķu izķeršanu tai piederošās teritorijās." Citas izejas neesot. D.Liepniece gan mierināja, ka visa lielā summa par desmit un vairāk kaķiem uzreiz nebūšot jāmaksā, jo tik daudz kaķu uzreiz nekad nenoķer. Un minēja kādas citas privātmājas pieredzi, kurā arī savairojušies klejojošie kaķi. "Tur iedzīvotāji vienojās ar dzīvnieku patversmes vadītāju Anželu Dolmatovu, ka apmaksās šo kaķu sterilizāciju. Tad kaķi nav jāiemidzina, bet tie atgriežas iepriekšējā teritorijā, vairs nevairojas un arī neļauj tur iemitināties svešiem kaķiem. Tikai tādā gadījumā iedzīvotājiem arī jāuzņemas atbildība par šo kaķu regulāru vakcinēšanu pret trakumsērgu," klāstīja D.Liepniece. "Tādā gadījumā pašvaldība arī piedalās ar līdzfinansējumu par kaķu noķeršanu." Tomēr viņa apšaubīja iedzīvotāju teikto par to, ka kaķi uzbrūk cilvēkiem.

Klejojošie kaķi pārnēsā infekcijas
Kā liecina mūsu pilsētas dermatovenerologu pieredze, iedzīvotājiem ir iemesls satraukumam, jo pēdējā mēneša laikā daudz vairāk bērniem nekā iepriekš ir nācies sniegt palīdzību, jo tie saslimuši ar kailo ēdi. Tā ir lipīga ādas slimība, ar kuru saslimst, nonākot saskarē ar inficētiem kaķiem vai suņiem. "Visbiežāk tomēr kaķiem," saka dermatoveneroloģe Zinaīda Plavoka, "jo suņi lielākoties dzīvo mājās un tāpēc nav tik inficēti kā kaķi." Slimība izpaužas kā apsārtumi, bet, ja infekcija nokļūst matos, aplūst arī mati. Ārstēšanās ir visai nopietna un tās ilgums atkarīgs no infekcijas lokalizācijas vietas. Ja tā ir uz ādas un ātri pamanīta, var izārstēties pāris nedēļu laikā, taču, ja infekcija nonākusi galvā un matos, ārstēšanās ir jau ilgāka un nopietnāka. Turklāt ir bijuši arī gadījumi, kad pilsētā kāds kaķis ir inficēts ar trakumsērgu – tādā gadījumā sekas var būt pavisam nopietnas.