Kurzemes Vārds

22:48 Otrdiena, 7. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Dāvini! Tāpat kā Ziemassvētkos
Daiga Borska

Sakām – Ziemassvētki, domājam – dāvināšanas prieks. Šo kārtību jau esam pieņēmuši par aksiomu un arī piedzīvojuši, cik daudz patīkamu, neaizmirstamu emociju tas sniedz mums pašiem – dāvinātājiem. Taču tagad tikko sācies septembris, gada devītais mēnesis, un līdz Ziemassvētkiem vēl piecpadsmit nedēļas. Bet, šķiet, arī augusta beigas un septembra sākums aizvien pārliecinošāk nostiprina savas pozīcijas kā cilvēku labestības laiks ar dāvināšanas prieku, jo tieši tad notiek akcija "Uzdāvini grāmatu!", lai mazturīgo iedzīvotāju bērniem palīdzētu sagatavoties skolai un papildinātos skolu bibliotēku krājumi.

Tās ne pirmo gadu pēc kārtas organizē "RIMI" veikalu tīkls, arī Latviešu biedrības nams, Sarkanā Krusta organizācija un citi. Galvenā ideja – aicināt iedzīvotājus būt atsaucīgiem un ziedot mācību grāmatas. Ne tik daudz jaunas, bet arī lietotas, kas pašu bērniem vairs nav nepieciešamas. Arī cita veida literatūru un dažādus mācību līdzekļus. Varbūt kāds šo akciju uztver kā vienkāršu ķeksīti tās organizētāju plānā, bet šīs šaubas tūlīt gatavi kliedēt Izglītības pārvaldes darbinieki, skolotāji, sociālie darbinieki.

Skolas savus skolēnus nevar pilnībā nodrošināt ar visiem nepieciešamajiem mācību līdzekļiem. Valsts un pašvaldība katra jaunā mācību gada sākumā katram skolēnam var atvēlēt tikai trīsarpus latu, kas paredzēti jaunu mācību grāmatu iegādei. Par šo summu grāmatas pērk skolu bibliotēkām, no kurienes tās nonāk pie bērniem. Tas ir maz. Tādēļ ne viena vien grāmata, darba burtnīcas u.c. vecākiem jāpērk pašiem.

Bērni skolai jāsagatavo arī Liepājā reģistrētajām apmēram 500 trūcīgajām ģimenēm. Kā zina teikt sociālās darbinieces, ir ģimenes, kurām ikdienā pietrūkst naudas maizes iegādei, kur nu vēl grāmatu pirkšanai. Tāpat viegli nav daudzbērnu ģimenēm.

Liepājā sāktās akcijas "Uzdāvini grāmatu!" galvenais aicinājums ir tieši lietotu un par nevajadzīgām kļuvušu mācību grāmatu dāvināšana. Noderēs jebkura, neskatoties uz izdošanas gadu, jo tās, kas vairs nav piemērotas šodien izmantotām mācību programmām, nonāks skolu bibliotēkās. Protams, dāvināt var arī daiļliteratūras un krāsainas bērnu grāmatas. Sociālā dienesta Ģimenes atbalsta daļas darbinieces pašas redzējušas, ar kādu interesi un pietāti trūcīgie pirmsskolas un skolas vecuma bērni šķirsta un priecājas par viņiem uzdāvinātām, akciju laikā saziedotām grāmatiņām. Viena daļa agrāk tādas vispār nav redzējuši, jo mājās tādu nav. Jā, grūti iedomāties, ka tā var būt. Bet ir.

Tādēļ jācer, ka, sākoties katram jaunam mācību gadam, tradīcija ziedot grāmatas skolai kļūs aizvien populārāka. Protams, izrādīt savu labo gribu nav liegts arī mecenātiem, kuri kādai skolai vai bērnu audzināšanas iestādei varētu uzdāvināt nevis vienu vai divas, bet, teiksim, divdesmit (un vairāk!) jaunas un nepieciešamas grāmatas. Bet, kā pierādījies līdz šim, galvenie ziedotāji ir un paliek privātpersonas. Ja 2003.gadā visā Latvijā "RIMI" veikalos saziedoti 3 tūkstoši grāmatu, tad pērn jau par tūkstoti vairāk. Šogad statistika vēl nav apkopota, jo dāvināšanas akcija Liepājas "RIMI" hipermārketā tāpat kā citviet turpinās līdz pat septembra beigām.

Kā nupat kādā tikšanās reizē, saņemot jau saziedotās grāmatas, sacīja Liepājas Izglītības pārvaldes darbiniece: "Galvenais, lai cilvēkiem nezustu dāvināšanas prieks un vēlēšanās darīt labu saviem līdzcilvēkiem. Kādēļ lai mēs, kas ar tik atvērtu sirdi iesaistāmies dažādās labdarības akcijās Ziemassvētkos, to nedarītu arī citās reizēs? Tagad šāda iespēja tiek piedāvāta."

Uzdāvini grāmatu! Pārcilā ilgi mājās neaiztiktos grāmatu plauktus un atrodi, kas varētu noderēt bērniem un ko vairs pats nelasīsi. Ja ne, nopērc kādu jaunu mācību grāmatu, varbūt pāris jaunas burtnīcas, klades, rakstāmlietas un ziedo tās akcijai. Sajūta būs tikpat lieliska, kā pēc Ziemassvētkos paveikta laba darba. Un būs arī, kas par dāvinājumu pateiks paldies.