Kurzemes Vārds

03:40 Trešdiena, 27. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Dzejas dienas atver sirdis cilvēciskajām vērtībām
SIGNE BERGA,
literatūras skolotāja, 1.vidusskolas direktores vietniece audzināšanas darbā

Ik rudeni mācību gada sākumu Liepājā bagātina Dzejas dienu sarīkojumi. Sevišķi pēdējos gados, kad tās aktīvi ienāk skolās. No savas pieredzes varu teikt, ka Dzejas dienas sabiedrībā un skolā ienes garīgumu, kuru ikdienā nomāc rūpes, steiga un dažādas negācijas. Priecē, ka mūsu pilsētā ir plašs Dzejas dienu sarīkojumu piedāvājums un ka daļa jauniešu ir tajos atradusi arī savu nišu.

Cik skolēni ir ieinteresēti un atvērti dzejai, daudzējādā ziņā atkarīgs no paša skolotāja vēlēšanās un iniciatīvas strādāt šajā virzienā. Arī šobrīd būs tādu klašu skolēni, kuri visi zinās, kas ir Dzejas dienas, bet citi nezinās neko. Būtībā tā ir literatūras skolotāju privilēģija un misija reizē ieteikt un virzīt savus audzēkņus iepazīt dzeju, tikties ar autoriem un arī ļaut skolēniem pašiem radoši izpausties. Turklāt ne tikai Dzejas dienās, kas labākajā gadījumā kļūst par kulmināciju. Jāteic, ka tas jauniešiem un arī sākumskolas bērniem lieliski izdodas. Zinu, ka vairākās mācību iestādēs tiek sagatavoti pašu audzēkņu dzejas izdevumi. Bet mazie tiek iesaistīti dažādu kompozīciju radīšanā par noteikta dzejoļa tēmu.

Arī 1.vidusskolā tas viss notiek. Jaunieši spēj darīt fantastiskas lietas, turklāt tas parasti notiek pēc stundām, tātad viņi ir ieinteresēti. Man spilgtā atmiņā palicis notikums, kad skolēniem kā viena no jaunrades izpausmēm bija radīta iespēja izvēlēties pašam interesantāko kāda dzejnieka darbu un to izteiksmīgi norunāt. Kāds 8.klases puisis bija izvēlējies ļoti traģisku dzejoli, šķiet, par invalīdu, un to klusā balsī norunāja tā, ka iestājās liels klusums.

Mūsu jaunieši kļuvuši pašapzinīgāki, drosmīgāki un atvērtāki, nekautrējas izteikt savas domas un spriedumus. Savā skolā esam organizējuši brīvo mikrofonu, pie kura savu jaunrades veikumu atklāj gan audzēkņi, gan skolotāji. Tagad mums ir iecere ar skolēnu dzeju iziet ārpus skolas. Tas noteikti ir arī līdzšinējo Dzejas dienu plašā piedāvājuma stimulējošais nopelns.

Gribu uzsvērt, ka, protams, tā ir viena skolēnu daļa, tā ir īpaša auditorija, kas nebūt nepieņem katru, kas pie tās ierodas. Mūsdienās dzejnieks, kaut vai tas būtu no pašas Rīgas atbraucis, vairs nevar nākt pie jauniešiem nesagatavojies. Viņi to nepieņems un labākajā gadījumā pieklājīgi klusēs un žāvāsies. Cita lieta, ja viesis ir sagatavojies, zina, par ko runāt, stāstīt, kādu dzeju lasīt, prot šīs jaunrades lietas sasaistīt ar kultūras dzīves un citu notikumu kontekstu. Tūlīt rodas jautājumi, pat ļoti aktīvas diskusijas. Atceros, šāda dinamiska tikšanās notika ar dzejnieci un arhitekti Guntu Šnipki, ar aktrisi Olgu Dreģi, kuras gan lasīja dzeju, gan stāstīja ļoti interesantas lietas.

Sabiedrība ir pietiekami informēta un zina, ka pusaudži mēdz būt visai nežēlīgi. Dzeja ar savu īpašo valodu, līdzjūtības klātbūtni paver sirdis cilvēciskajām vērtībām. Šonedēļ Liepājā viesosies četri jaunās paaudzes dzejnieki, spilgtas personības, kas, kaut arī nereti skarbā un sāpīgā veidā, prot runāt jauniešiem tuvā un saprotamā dzejas valodā.