Kurzemes Vārds

19:17 Ceturtdiena, 17. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Dzimis mājās!

"Grūtniecība nav nekāda slimība!" – ar šo viedokli esam pazīstami jau labi sen. Un līdz ar to pēdējos gados vairs nav nekāds brīnums, ja kāds pāris izvēlas: mūsu bērniņš nāks pasaulē pats savās mājās. "Brīvbrīdis" interesējās, vai arī mūspusē tas ir populāri, vai vecāki vēlētos to piedzīvot un ko par to saka speciālisti.

Ja nu kaut kas notiek…

Ilze un Arturs savā ģimenē nesen sagaidīja otro mazuli. Kad dzimis pirmais, pat domas nav bijis, ka dzemdības varētu norisināties mājās, bet tagad gan. Pēc tam, kad dažādos žurnālos izlasījuši vairāku ģimeņu pieredzi, kā notikušas dzemdības mājās, viņi par to domājuši. Nē, ne jau tik tālu, lai to izvēlētos, bet teorētiski – diezin kā tas būtu? Un tomēr sapratuši – nē, tas nav mums! Kāpēc? "Tāpēc, ka es uzskatu – dzemdībām tomēr ir jānotiek tur, kur tūlīt ir iespējama jebkura veida medicīniskā palīdzība," saka Ilze. "Jā, esmu vesela, un es zināju, ka arī bērniņam ir jābūt veselam, tomēr viss kaut kas var pēkšņi notikt. Ko tad? Slimnīcā tūlīt var pasaukt palīgā citus mediķus, bet ko mājās?" – "Un man arī nebūtu drošības sajūtas, ka mājās viss ir tik tīrs un sterils," piebilst Arturs. "Man šķiet, ka slimnīcā tomēr ir drošāk. Turklāt man būtu bail, ka arī Ilzei kaut kas pēc tam nenotiek. Un mazajam – ārstiem tomēr ir jābūt tuvumā."

Agitas un Jura trešajam bērniņam ir jānāk pasaulē kuru katru dienu. Viņi jau ir izvēlējušies, kur tas notiks, un tas nebūs mājās. Vietu, kur nākt pasaulē viņu mazulim, ģimene izvēlējās ļoti rūpīgi – iepazinās ar visām trim vietām, kur mūspusē pieņem dzemdības, un, rūpīgi izvērtējot visus plusus un mīnusus, izvēlējās īsto. Domāja vai ne par mājas dzemdībām? "Tā bija mūsu pirmā doma – šoreiz gribētu mājās!" saka Agita. "Jo videi, kur tas notiek, ir ļoti liela nozīme," piebalso Juris. "Taču no šīs izvēles atrunāja mūsu ārste," turpina Agita. "Viņa teica, ka pie mums dzemdības mājās vēl ir tikai pašos pirmsākumos un tāpēc nav atstrādāta sistēma, kāda tā ir, piemēram, Skandināvijas valstīs. Daktere mums stāstīja, ka tur ir stingri noteikumi, kā visam ir jānotiek, lai kurā katrā brīdī jauno māmiņu ar visu mazuli pēc iespējas īsākā laikā varētu nogādāt slimnīcā." – "Tieši šis ja nu kaut kas atgadās mūs atturēja no dzemdībām mājās," žēli saka Juris. "Jo tas būtu tik jauki – tepat ir mūsu lielākie bērni, varētu visi mierīgi iekurināt kamīnu, mierīgi pasēdēt un kopā sagaidīt to mirkli, kad mums pievienojas mazulis."

"Nē, es gan ko tādu negribētu piedzīvot!" – tā viebjoties saka Agnese, kuras mazulis nāca pasaulē pirms pusgada. "Man pat tāda doma neienāktu prātā, ka dzemdības varētu notikt mājās. Pirmkārt, tāpēc, ka tā tomēr ir liela šmuce – visas tās asinis un viss pārējais… Kāpēc man kaut kas tāds ir jāpiedzīvo mājās? Kas nekaiš aizbraukt uz slimnīcu, tur viss notiek, un mani ar mazuli ievieto skaistā, tīrā istabā! Un, otrkārt, tāpēc, ka vīrs atteicās dzemdībās piedalīties. Tad ko viņš darītu, ja es dzemdētu mājās? Muktu prom? Nē, nē, uz šo lietu viņš ir dikti jūtīgs, tāpēc paldies, bet es visu gribu izdarīt slimnīcā."

Nevaram nodrošināt attiecīgu servisu

"Paldies Dievam, bet līdz mums šī mode vēl nav atnākusi," vaļsirdīgi saka Liepājas galvenā dzemdību speciāliste, Centrālās slimnīcas Dzemdību nodaļas vadītāja Inga Vēvere. Un vēlreiz atviegloti nopūšas… Par ko viņa tā priecājas?

Daktere skaidro: "Tieši par to arī priecājos, ka mūspuses māmiņas pagaidām nav tik vieglprātīgas, lai izvēlētos tādu risku." Kāpēc risku? "To vienai no iepriekš minētajām ģimenēm ir skaidrojusi viņu ārste," saka I.Vēvere. "Pie mums Latvijā patiešām nav stigri izstrādātas sistēmas, lai jaunā mammīte un mazulis, un arī mediķis, kas pieņem dzemdības, varētu justies pavisam droši, ka viss būs kārtībā." Arī viņa iepazinusies ar ārvalstu pieredzi un zina stāstīt, ka arī tajās pašās Skandināvijas valstīs, piemēram, Norvēģijā, kur dzemdības mājās ir populāras, noteikumi ir ļoti stingri. Ja gaidāmas tādas dzemdības, jau laikus ir brīdināta tuvākā dzemdību nodaļa, bet brīdī, kad vecmāte dodas pie dzemdētājas, pie viņas mājas dežurē arī ātrā palīdzība, kas vajadzības gadījumā nekavējoties nogādās slimnīcā. "Mēs tādu servisu pagaidām nodrošināt nevaram," skaidro I.Vēvere. "Un nezinu, vai tik drīz varēsim…"

Taču vienlaikus daktere piebilst, ka gan mūsu ginekologi, gan vecmātes ir spējīgas šādas dzemdības vadīt. Tomēr sarežģījumi var rasties arī likumdošanas dēļ. Piemēram, šobrīd likumīgi atbildība par dzemdībām ir jāuzņemas ārstam, nevis vecmātei. Un vēl kāda nianse – ģimene, protams, var izvēlēties dzemdības mājās, taču, ja tam nepiekritīs neviens no mediķiem, kas drīkst pieņemt mazuli, to vienkārši nebūs iespējams īstenot, jo nav tādu likumu vai noteikumu, kas liktu kādam mediķim šādu risku uzņemties.

Sagatavoja Kristīne Pastore