Kurzemes Vārds

02:19 Trešdiena, 27. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Dienas centram – jubileja
Kristīne Pastore

Jauniešu dienas un rehabilitācijas centrs personām ar garīgās attīstības traucējumiem atzīmē 5.gadadienu. Šajos svētkos ciemos gaidīja gan centra sponsorus un atbalstītājus, gan arī māksliniekus, arī paši jaunieši bija sagatavojuši uzvedumu. Centrā šobrīd ik dienu uzturas 23 jaunieši, kas ir 1. un 2. grupas invalīdi. Viņi apgūst dažādas ikdienā vajadzīgas prasmes rokdarbos, mājturībā, kokapstrādē un citas, kā arī viņiem notiek sporta nodarbības un koriģējošā vingrošana gan zālē, gan arī baseinā, pastāstīja centra sociālā darbiniece Māra Semjonova. Centrs ir arī iesaistījies projektā, kas ļaus šiem jauniešiem sameklēt darbu. Šobrīd speciāliste Māra Bite pusgadu mācās kursos, vēlāk tieši viņa būs tā, kas, saistoties ar uzņēmējiem mūsu pilsētā, palīdzēs jauniešiem ar garīgās attīstības traucējumiem atrast darbu atbilstoši viņu spējām.

Mācās ātrās palīdzības mediķi
Kristīne Pastore

Visu pagājušās nedēļas nogali Centrālajā slimnīcā notika četru dienu kursi Neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķiem – ārstiem, ārstu palīgiem, feldšeriem un medicīnas māsām. Kursu nosaukums bija "Padziļināta kardiopulmonālā reanimācija". Līdztekus ar ātrās palīdzības mediķiem zināšanas tajos atsvaidzināja arī vairāki slimnīcas mediķi, kam ikdienā iznāk sniegt neatliekamo palīdzību, sarunā ar "Kurzemes Vārdu" precizēja Neatliekamās medicīniskās palīdzības galvenais ārsts Aleksandrs Osipovs. Kursus vadījaa Latvijas Katastrofu medicīnas centra speciālisti. Trīs dienas norisinājās mācības, bet svētdien bija eksāmeni. Šajā reizē zināšanas atsvaidzināja un jaunas iemaņas kursos apguva puse ātrās palīdzības mediķu, bet atlikušajiem šie paši kursi būs novembrī. Tie katram dalībniekam izmaksā ap 50 latu un tos sedz no pašvaldības piešķirtās naudas, informēja A.Osipovs. Viņš arī piebilda, ka katram Neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķim šādi kursi jāiziet ne retāk kā reizi piecos gados.

Atklāts trešais "Supernetto"
Pilsētā durvis vēris trešais zemo cenu veikals "Supernetto" – tas atrodas Kungu ielā. Jaunais veikals liepājniekiem nodrošinās 15 darba vietas. Tagad visā Latvijā darbojas 35 "Supernetto" veikali. Pirmo no tiem Latvijā atklāja 2002.gada jūnijā Rīgā. Pašlaik veikali "Supernetto" ir arī Jūrmalā, Siguldā, Tukumā, Valmierā, Daugavpilī, Rēzeknē, Jēkabpilī, Cēsīs, Bauskā, Dobelē, Jelgavā un Liepājā. Kompānijai "RIMI Baltic" pieder trīs formātu veikalu tīkli – zemo cenu veikali "Supernetto", hipermārketi "RIMI" un lielveikali "RIMI".

Palīdz sagatavoties bērnudārzam
Interdisciplinārais bērnu attīstības centrs, iesākot jauno sezonu, piedāvā jaunu unikālu iespēju – sagatavot bērnudārzam 1–2 gadus vecos mazuļus. Šobrīd nodarbības notiek trīs reizes nedēļā. Ar mazuļiem darbojas pieredzējusi audzinātāja un dažādi speciālisti – mūzikas un mākslas terapeiti un citi. Nodarbības notiek mazās grupiņās, kurās mazulis iegūs sociālo pieredzi ar vienaudžiem un tiek labi sagatavots bērnudārza gaitām. Bet zīdaiņiem kopā ar māmiņām jaunu mācību gadu uzsāk "Bēbīšu skola". Pirmsskolas un sākumskolas bērniem ar oktobri darbu atsāks Montesori grupas.

Tiekas speciālo programmu īstenotāji
Ir notikusi pirmā metodiskās apvienības sēde skolotājiem, kuri strādā speciālajā izglītības programmā. Tajā ar kolēģiem runāja apvienības vadītāja Kaiva Žimante. Viņa strādā Speciālajā internātpamatskolā par direktora vietnieci un ir uzkrājusi ievērojamu praktiskā darba pieredzi. Tāpēc izvērtās profesionāla saruna ar to piecu skolu pedagogiem, kuri īstenos speciālās programmas vispārizglītojošā skolā. Jo skolotāji apsprieda darba plānu, akceptēja darbības programmas, pārrunāja, kādu metodisko palīdzību viņi gaida no apvienības.

Priecēs flamenko un Austrumu dejas
Liepājas Pedagoģijas akadēmijas netradicionālo deju studija gatavojas trīs gadu darbības pārskata koncertam. Tas notiks ceturtdien pulksten 18 akadēmijas aktu zālē. Skatītāji varēs vērot flamenko un Austrumu deju priekšnesumus. Uzstāsies arī Marija Konopļova – titula "2002.gada Grand pasaules čempione izpildītājmākslas nozarē jauniešiem" ieguvēja Holivudā. Akadēmijas netradicionālo deju studija ir viena no pirmajām šāda veida studijām Latvijā. Tās pamatuzdevums ir popularizēt cittautu dejas un dažādas atveseļošanās sistēmas. Studijā var apgūt ēģiptiešu vēderdeju, spāņu flamenko, relaksācijas kustību, to vada pedagoģijas maģistre Zita Valka.

Jauns projekts bērnu attīstībai
Jauno mācību gadu uzsāk Interdisciplinārās bērnu attīstības centrs. No septembra sākās aktivitātes jaunā ES fonda "Phare" un Sabiedrības integrācijas fonda atbalstītā projektā. Ar šo projektu plašākā apritē iziet Kurzemes Sociālpediatriskās aprūpes tīkls, kurā kopš 2002.gada apvienojušies speciālisti un organizācijas no Liepājas, Ventspils, Saldus un Talsiem. Projekta gaitā tiks veidota un attīstīta sadarbība ar speciālistiem, vecāku atbalsta grupām un organizācijām no citiem valsts reģioniem. Paredzēts arī attīstības un rehabilitācijas kurss 20 bērniem no Kurzemes reģiona, kā arī dažādas informatīvās un mācību aktivitātes bērniem, vecākiem un bērnu aprūpes speciālistiem. Projekta nobeigumā notiks plaša starptautiska konference, kurā atspoguļos projekta rezultātus un apkopotās iespējas bērnu attīstības jomā Latvijā un Eiropā. Projektu īstenos sadarbībā ar Mūzikas terapijas fonda speciālistiem un Liepājas Rotari klubu.

Iepazīst naudu un purvu
Mūsu pilsētas ģeogrāfijas un ekonomikas skolotāji devās sava priekšmeta metodiskās apvienības rīkotā ekskursijā uz Rīgu un Ķemeriem. Tas nebija brauciens, lai izklaidētos, bet gan mācību un izzinoša rakstura viesošanās šajās Latvijas vietās. Galvaspilsētā skolotāji apmeklēja Latvijas bankā iekārtoto izstādi "Naudas pasaule mūsdienās". Tā uz ekonomikas pedagogiem atstāja iespaidu ar mūsdienīgo izskatu. Ķemeros toties ģeogrāfijas skolotāji pārliecinājās, ko īsti nozīmē viens kārtīgs purvs. Skolotāji atzina, ka gūto viņi izmantos mācību stundās, kā arī noteikti aizvedīs ekskursijās arī savu skolēnus.

Sola efektīgus uzvedumus
Kompānijai "Lumiére", kas jau ilgus gadus organizē dažādu radošo kolektīvu viesizrādes, pēkšņi radies sāncensis. To pārstāv Dmitrijs Komarovs, kurš sola daudz interesanta mūsu teātra un mūzikas cienītājiem. Viņš sācis reklamēt savu pirmo sarīkojumu, kas iecerēts oktobra vidū, tāpēc liepājniekiem vēl ir pietiekami daudz laika, lai iegādātos biļetes. Mūsu teātra telpās ir paredzēta izrāde pēc Lopes de Vegas lugas "Suns uz siena kaudzes", kas atšķirībā no klasiskās būs muzikāla. Mūziku sacerējis pazīstamais Krievijas komponists Genadijs Gladkovs. Izrādē tēlos Sanktpēterburgas Muzikālās komēdijas teātra aktieri.

Viesojas māsupilsētas draugi
Liepājā šajās dienās ieradušies Belvjū Māsupilsētu asociācijas pārstāvji. Vispirms viņiem bija tikšanās ar mūsu pilsētas jauniešiem, kas no 1995. līdz 2005. gadam pabijuši Belvjū skolēnu apmaiņas programmas laikā. Bet pirmdien Belvjū viesi tiksies ar Liepājas domes priekšsēdētāju Uldi Sesku, pēc tam paredzēta viesošanās Speciālajā internātpamatskolā. Vizītes turpinājumā plānota ekskursija pa pilsētu – apskatīt tās centru, pludmali, Karostu, "Saivas" aušanas darbnīcas. Pirms aizbraukšanas Belvjū ciemiņi noklausīsies ērģeļmūzikas koncertu Sv.Trīsvienības baznīcā.

Ne tikai skatīties, bet arī apgūt flamenko un vēderdejas
Ceturtdien pulksten 18 Pedagoģijas akadēmijas aktu zālē notiks Netradicionālo deju studijas trīs gadu darbības pārskata koncerts, informēja tās vadītāja Zita Valka. Skatītāji varēs vērot flamenko un Austrumu deju priekšnesumus. Ar tematiskām dziesmām un dejām uzstāsies arī Zitas Valkas audzēkne Marija Konopļova – titula "2002.gada pasaules čempione izpildītājmākslas nozarēs" jauniešiem ieguvēja ASV, Holivudā. LPA Netradicionālo deju studija ir viena no pirmajām šāda veida studijām Latvijā. Tās mērķis ir cittautu deju un dažādu atveseļošanās sistēmu popularizēšana. Studija piedāvā apgūt ēģiptiešu vēderdeju, argentīniešu flamenko deju stilus, kā arī dažādas citas iespējas ķermeņa kustību izkopšanai un relaksācijai. Studijā darbojas dažādas dejotāju grupas – gan cilvēkiem, kas vēlas uzlabot veselību, pašsajūtu, kopējo ķermeņa tonusu un iepazīt sevi ar dejas un kustības starpniecību, gan arī tiem, kas vēlas apgūt skatuves dejas pamatus, sniedzot priekšnesumus dažādos pasākumos. Studijā ir gan akadēmijas klātienes studentes, darbinieces, gan arī interesenti no Liepājas pilsētas un rajona. Nodarbības paredzētas galvenokārt sieviešu auditorijai bez vecuma ierobežojuma.