Kurzemes Vārds

17:18 Ceturtdiena, 24. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Atdzims Virsnieku saieta nams

Inta Cera

Aizsardzības ministrija nav atmetusi ieceri atjaunot Virsnieku saieta namu Karostā. Novembrī tiks saņemts nama vēsturiskās izpētes atzinums, un, vadoties no tā, izlems ēkas turpmāko likteni.

Kā informēja Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Edgars Rinkēvičs, vēsturiskās izpētes atzinums būs gatavs 20.novembrī, tad arī lemšot par nama turpmāko likteni. Vizītes laikā Liepājā E.Rinkēvičs šo jautājumu pārrunāja arī ar pilsētas pašvaldības pārstāvjiem, un, kā viņš atzina, abas puses ir ieinteresētas nama atjaunošanā. Ēku iecerēts atjaunot, lai tā būtu pieejama ne tikai armijniekiem. Nnākamgad paredzēts sākt izstrādāt projektu Virsnieku saieta nama rekonstrukcijai.

Kā jau iepriekš atzina Jūras spēku Mācību centra Civilmilitārās sadarbības nodaļas sektora priekšniece seržante Solvita Grudule, patlaban pils ir kritiskā stāvoklī. Kaut arī tūristu interese par pili un tās ekspozīciju ir liela, cilvēkus vest ēkā ir bīstami. Namā tek iekšā ūdens, kāda no karnīzēm jebkurā brīdī var uzgāzties uz galvas. S.Grudule neslēpj, ka šādā stāvoklī ēka armijniekiem ir liels slogs. Izmantot pili nevar, taču darbu un ieguldījumus tā prasa.

Vēstures pētnieks Juris Raķis, kurš nereti pavada ekskursantu grupas Liepājā, īpaši priecājas par pieļāvumu, ka pils pēc rekonstrukcijas būs pieejama arī civilistiem. Pēc J.Raķa teiktā, tūristu interese par pili esot liela. Viņš arī lēš, ka Virsnieku saieta nams būtu īstā vieta, kur ierīkot gan armijniekiem, gan civilistiem pieejamu bibliotēku.

Kā stāsta valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspektors Liepājā, vēsturnieks–eksperts Gunārs Silakaktiņš, Virsnieku saieta nams ir izcils pilsētbūvniecības un nozīmīgs arhitektūras piemineklis. Jūras virsnieku sapulces ēka, ko sāka būvēt 1895.gadā un pabeidza 1907.gadā, ir grandioza "П" veida celtne, un ir veidota pēc Sanktpēterburgas arhitektūras ārpilsētas piļu kompleksu parauga.

Pils pamatu apkārtmērs ir 533,58 metri, augstums – 42,49 metri, jumta laukums – 3700 kvadrātmetru, tajā ir 30 telpu, tās celtniecība savulaik izmaksājusi 0,62 miljonus krievu rubļu. Virsnieku saieta namā saimniekojušas dažādas varas. Pirmajā pasaules karā pilī tika izvietots vācu kara hospitālis un virsnieku atpūtas telpas. Latvijas brīvvalsts laikā līdz 1927.gadam pils komplekss netika izmantots, 1928.gadā tā tika uz 25 gadiem iznomāta Kaulu tuberkulozes sanatorijai, taču jau 1939.gadā sanatoriju no pils vajadzēja izvākt, jo kompleksu pārņēma PSRS kara flotes hospitālis, kas darbojās, gan ar pārtraukumu, līdz 1994.gadam, kad Krievijas armijnieki Liepāju pameta.