Kurzemes Vārds

09:21 Pirmdiena, 28. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Cik vērta ir dzīvība?
Ita Cērmane

Pagājušās nedēļas nogalē notika kārtējā nelaime, kas šausmās lika sažņaugties daudzām sirdīm: Rīgā, koka dzīvojamā mājā Ceļinieku ielā, izcēlās ugunsgrēks. Ugunsdzēsēji no liesmām izglāba desmit cilvēkus, bet pēc nelaimes kādā dzīvoklī, kuru liesmas nebija skārušas, atrada četrus mirušus cilvēkus.

Nupat notikušais ir tikai viens no negadījumiem, kas prasīja upurus. Ik pa laikam pasauli pāršalc ziņas par traģiskiem negadījumiem. Ugunsnelaime Rīgā, Mežaparkā, kad, glābjoties no liesmām, pa astotā stāva logiem izlēca un bojā gāja cilvēki. Prāmja "Al-Salam Baccaccio 98" ar aptuveni 1400 cilvēkiem katastrofa Sarkanajā jūrā. Polijā 60 upuru prasīja izstāžu halle, kuras futbola laukuma izmēra jumts zem biezās sniega segas iebruka. Pakistānas ziemeļos no sliedēm noskrēja pasažieru vilciens, un seši vagoni iegāzās aizā. Pērn cits citam sekoja negadījumi, kad nokrita lidmašīnas, prasot cilvēku upurus. Traģēdija, ko izraisīja cunami.

Protams, tās ir traģēdijas, par kurām nevar nešausmināties. Taču gribu atgādināt: sargā sevi pats, tad arī Dievs stāvēs klāt. Nē, nebūt negribu aicināt nekāpt lidmašīnās un uz prāmjiem. Gribu tikai aicināt sargāt sevi no nelaimēm, kuras varam novērst paši.

Februāra sākumā vien Latvijā ārstniecības iestādēs ievietoti 45 cilvēki ar apsaldējumiem. Mūspusē janvārī un februārī nosaluši deviņi cilvēki. Lielākoties – cilvēki bez noteiktas dzīvesvietas, kā arī tie, kuri bija iereibuši. Šo nelaimju varēja arī nebūt: nebūtu dzēruši, sajustu aukstumu un laikus paglābtos.

Regulāri tiek atgādināts: nesildieties ar grādīgo, apdomīgi rīkojieties ar uguni. Nelaime Rīgā, Mežaparkā, arī varēja nenotikt, ja vien nebūtu likvidēta rezerves izeja starp balkoniem. Februāra sākumā Pašvaldības policijas darbinieki no ielūšanas ledū paglāba astoņus jauniešus. Dziļi ievelkam elpu: nekas slikts šoreiz nenotika. Bet vai pareizāk nebūtu šausmināties tagad: kas būtu noticis, ja likumsargi laikus neatrisinātu situāciju? Taču visbiežāk, kamēr nelaime nav skārusi mūs pašus, ne ausi nepacelsim. Pagājušajā pavasarī no ledus gabala nocelts pusaudzis teica viedus vārdus: nekad vairs! Viņš bija izbaudījis nāves šausmas un novērtēja izglābšanos.

Protams, nevaram stāties pretī dabai un novērst tās radītās katastrofas – plūdus, vētras utt., taču varam aiztaupīt sev likstas, apdomīgi rīkojoties. Apgādāsim savus mājokļus ne tikai ar metāla durvīm, lai ļaundari netiktu klāt īpašumam, bet arī ar dūmu detektoriem, lai laikus spētu glābties paši! Un neizaicināsim likteni, uzturoties bīstamās vietās.

Nav jājautā, kāda ir dzīvības cena. Tas ir pats dārgākais, ko nevar nopirkt par visas pasaules naudu. Un ir vienalga – sirmgalvis vai bērns, miljonārs vai bezpajumtnieks.